Skocz do zawartości

Temperatura pomieszczenia, a temperatura fermentacji


underoak

Rekomendowane odpowiedzi

Instrukcja producenta prawdę Ci powie ;)

 

 

Przed zadaniem drożdży należy przeprowadzić rehydratację suszonych drożdży do postaci

kremu drożdżowego w zbiorniku mieszanym.

Rozsypać suche drożdże na powierzchnię sterylnej wody lub brzeczki o temp. 27C ± 3C,

wziętej w ilości 10 krotnie większej niż masa drożdży. Po przekształceniu się drożdży

suszonych na krem powyższą metodą ( co zabiera około 15-30 minut) łagodnie mieszać przez

następne 30 minut. Następnie dozować otrzymany krem do zbiornika fermentacyjnego.

Alternatywnie , dozować suche drożdże bezpośrednio do zbiornika fermentacyjnego pod

warunkiem, że temperatura brzeczki wynosi ponad 20ºC. Stopniowo wsypywać suszone

drożdże do fermentora zwracając uwagę by drożdże pokrywały całą dostępną powierzchnię

brzeczki, tak by nie powstawały zlepieńce. Pozostawić na 30 minut, po tym czasie zmieszać

brzeczkę, np. przez napowietrzanie.

Czytać instrukcje to potrafię ;)

Bardziej chodzi mi o to :

W przybliżeniu można przywołać tu zasadę Pareto.

W pierwszych 20% ogólnego czasu fermentacji dzieje się w fermentatorze 80% korzystnych bądź niekorzystnych przemian.

Jeśli fermentowałeś 3 dni w 16C na pewno wpłynie to na profil smakowy lagera, w tym przypadku raczej niekorzystnie.

Jeżeli chcę fermentować drożdżami US-05 w dolnej granicy 15 st. to chciałbym, aby w takiej temperaturze cały proces się odbył, ale obawiam się, że jak schłodzę do 15/16 to nie ruszą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej musisz "zaryzykować' i schłodzić do tej minimalnej, jeśli drożdże ruszą w wyższej temperaturze to będziesz miał potem kłopot z obniżeniem temperatury, raz że fermentacja podniesie ją o kilka stopni, dwa że szybkie obniżenie temperatury do niższej o kilka stopni może spowodować zaburzenie pracy drożdży, ustanie fermentacji. Trzy jeśli zaczniesz obniżać temperaturę łagodnie stopień, dwa na dobę, cała operacja nie będzie miała sensu bo najistotniejszy jest początek fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej musisz "zaryzykować' i schłodzić do tej minimalnej, jeśli drożdże ruszą w wyższej temperaturze to będziesz miał potem kłopot z obniżeniem temperatury, raz że fermentacja podniesie ją o kilka stopni, dwa że szybkie obniżenie temperatury do niższej o kilka stopni może spowodować zaburzenie pracy drożdży, ustanie fermentacji. Trzy jeśli zaczniesz obniżać temperaturę łagodnie stopień, dwa na dobę, cała operacja nie będzie miała sensu bo najistotniejszy jest początek fermentacji.

O taką radę mi właśnie chodziło...Troszkę mnie martwi to ryzyko, bo chciałem wstawić fermentator w karton i przez trzy tygodnie tam nie zaglądać, a tak będę musiał 'wykopywać' go i sprawdzać,czy drożdże ruszyły. Mam nadzieję, że późniejszy smak piwa mi to wynagrodzi, bo większość pisze, że smak po fermentacji drożdży w najniższej przewidzianej dla nich temperatury jest lepszy. Do tej pory fermentuje w pomieszczeniu w którym jest 21st....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to odpowiednia ilość drożdży i obędzie się bez ryzyka.

Standardowa ilość 11,5 gram odpowiednio uwodniona wystarczy?Czy temperatura uwadniania drożdży ma być też taka niska jak brzeczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to odpowiednia ilość drożdży i obędzie się bez ryzyka.

Standardowa ilość 11,5 gram odpowiednio uwodniona wystarczy?Czy temperatura uwadniania drożdży ma być też taka niska jak brzeczki?

Uwodnij w 20-25stC i dla warki 25L starczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja producenta prawdę Ci powie ;)

 

 

Przed zadaniem drożdży należy przeprowadzić rehydratację suszonych drożdży do postaci

kremu drożdżowego w zbiorniku mieszanym.

Rozsypać suche drożdże na powierzchnię sterylnej wody lub brzeczki o temp. 27C ± 3C,

wziętej w ilości 10 krotnie większej niż masa drożdży. Po przekształceniu się drożdży

suszonych na krem powyższą metodą ( co zabiera około 15-30 minut) łagodnie mieszać przez

następne 30 minut. Następnie dozować otrzymany krem do zbiornika fermentacyjnego.

Alternatywnie , dozować suche drożdże bezpośrednio do zbiornika fermentacyjnego pod

warunkiem, że temperatura brzeczki wynosi ponad 20ºC. Stopniowo wsypywać suszone

drożdże do fermentora zwracając uwagę by drożdże pokrywały całą dostępną powierzchnię

brzeczki, tak by nie powstawały zlepieńce. Pozostawić na 30 minut, po tym czasie zmieszać

brzeczkę, np. przez napowietrzanie.

Czytać instrukcje to potrafię ;)

Bardziej chodzi mi o to :

W przybliżeniu można przywołać tu zasadę Pareto.

W pierwszych 20% ogólnego czasu fermentacji dzieje się w fermentatorze 80% korzystnych bądź niekorzystnych przemian.

Jeśli fermentowałeś 3 dni w 16C na pewno wpłynie to na profil smakowy lagera, w tym przypadku raczej niekorzystnie.

Jeżeli chcę fermentować drożdżami US-05 w dolnej granicy 15 st. to chciałbym, aby w takiej temperaturze cały proces się odbył, ale obawiam się, że jak schłodzę do 15/16 to nie ruszą...

 

Zastosowałem te same drożdże i zadałem je do brzeczki o temperaturze ok.15st. C. Machina ruszyła po ok. 2h :smilies: wiadomo najpierw powoli jak żółw ociężale jakieś bulknięcie co dwie minuty. Po jednej dobie zasuwało prawie bez przerwy przez dwa dni; w trzecim zaczęło zwalniać a w piątym już cisza. Temperatura pomieszczenia dość stała na poziomie 15st. C. Temperatura po zadaniu drożdży skoczyła tak do 16-17st. C, a teraz spadła do 15st.C:

http://www.piwo.org/...go/#entry180499

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką miałeś temperaturę uwodnionych drożdży?

 

Rozsypałem drożdże na powierzchni brzeczki o temperaturze 27°C w ilości 50ml (zużyłem pół paczki drożdży). Tak stało 30 minut; otrzymany krem zadałem do 400ml brzeczki o tem. 25st. C i pozostawiłem do czasu zakończenia zacierania (przewidziałem ze będę gotowy za ok. 12 godzin). Aktywator (powiedzmy aktywator albo mini starter) nastawiłem z rana a zacierałem tak od 20.00 tego samego dnia i koło 1.00 byłem już gotowy do zadania drożdży.

Przez cały dzień mieszałem roztwór z drożdżami i wlałem go wieczorem do brzeczki o temperaturze ok. 15st. C. Ruszyło za jakieś 2 godzinki.

 

Ponieważ mieszanie (natlenianie jest trochę uciążliwe) już buduje się mieszadło magnetyczne :smilies: (mam magnesy, "opakowanie" i dwa wentylatory wolnoobrotowe na 240V; znajomy "wielki elektronik" dorobi włącznik i regulator obrotów). Przyda się przy robieniu prawdziwych starterów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile piwo ma blg? 5 dni już minęło jak nie więcej.

to już w zasadzie idzie 7 dzień;

sprawdzę za jakąś godzinkę - właśnie sterylizuje się pipeta do pobrania próbki przez otwór w deklu po rurce bulbałce, i dam znać co wyszło

 

Uzupełnienie:

  • zeszło do 6Blg
  • kolor ciemnosłomkowy, mętny
  • temperatura 14,5°C

Podczas podgrzewania do pomiaru gęstości (do 20°C) płyn "ożył". Postanowiłem skorzystać z okazji i przeprowadzić próbne odfermentowanie - pozostawiłem cylinder z brzeczką w temperaturze mieszkania (ok. 24°C - żonka lubi ciepełko :smilies: ) nakryłem folia aluminiową i zobaczę do ilu zejdzie. Podejrzewam, że do jutra będę znał końcowe Blg jakie powinno być w fermentatorze.

 

Uzupełnienie:

 

Jeszcze bulba - już bardzo rzadko, ale jednak ( co jakieś 3-4min.) więc się nadal dzieje chociaż mija 8 dzień. Temperatura fermentacji 15°C

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to odpowiednia ilość drożdży i obędzie się bez ryzyka.

podstawa to dopasować style warzonego piwa do możliwości warzelni i pomieszczenia fermentacyjnego

do stylu piwa dobiera się wtedy odpowiednie składniki, także drożdże

czasem się tego trzeba nauczyć, choćby na błędach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.