Skocz do zawartości

Wysładzanie a blg


frc

Rekomendowane odpowiedzi

Z przepisu i surowców z CP robiłem dziś Irish Red Ale.

 

-Do 13l wsypałem 4,2kg słodów.

-Zacieranie 65-68 stopni 60 min.

-Podgrzanie do 78 stopni

-Wysładzanie 2 x 5l w temp. 78 stopni. i tu pojawia się problem. Zamiarem moim było wysładzać do momentu ok 2-3blg. Przy 8l bylo 1blg, ale dociągnęłam do końca i w sumie wyszło 23l i 10blg. Nastepnie zabrałem się za chmielenie.

-Po chmieleniu (odparowało 3l) jak brzęczka miała 80 stopni zmierzyłem poziom cukru i wyszło 10 blg ?? Jak ostygła do 23 stopni to miała już 14,5 blg.

 

1. Jak wysładzacie uwzględniacie jakoś temp. podczas pomiaru blg?

2. Chciałem celować w 12blg, nie wiem jak sobie poradzić w skokach blg przy takich temperaturach. Gdybym wiedział, że wyjdzie 14,5 to mogłem wysładzać dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD1. Pobieram do menzurki i schładzam przed pomiarem

AD2. Ja robię wysładzanie 3x5l, tyle że przed ostatnnią dawką 5l sprawdzam blg jak w pkt1, z tego co pamiętam to przy takiej pojemności warki można wysładzać do około 2blg mniej niż zamierzone docelowe blg brzeczki nachmielonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz skorzystać z kalkulatora w BeerSmith 2 - podajesz temperaturę pomiaru i gęstość, a on Ci podaje w przybliżeniu jaka jest "prawidłowa" gęstość brzeczki. Jest to dużym zaokrągleniem, średnio oszukuje mnie o +1blg, ale daje to pogląd czy dalej wysładzać czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobie.

 

 

Zauważyłem dziwne uboty pływające w 2 butelkach podcza refermentacji. Zaciągnąłem cos z dna?

Wypiłem jedno w którym było najwięcej. Smak i zapach w normie.

 

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

post-5208-1350317106,2844_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.