Skocz do zawartości

Browar Pociecha


Romanos_P

Rekomendowane odpowiedzi

Za namową Undeatha zaczynam moje zapiski:)

 

Sprzęt:

  • kocioł zacierno-warzelny (gar) 30l z pokrywą
  • fermentatory 30l x2 (BA) z podziałkami, wieczkami (jedno z rurką), jeden z kranikiem
  • wkład filtrujący (BA) (nie używam)
  • filtr z oplotu
  • wężyk igielitowy, rurki do dekantacji
  • garnki pomocnicze (również do wysładzania) - 20l i 10l
  • 2 siateczki muślinowe do chmielenia
  • chłodnica z rurki miedzianej własnej roboty (krzywa jak diabli ale działa)
  • termometr rtęciowy -10°C do 110°C
  • ballingometr, menzurka
  • kapslownica młotkowa
  • kapslownica Rigamonti
  • etykiety robię w Wordzie i drukuję na papierze samoprzylepnym
  • pirosiarczyn sodu, oxy

#1 Pilzner (zestaw BA) - 20-08-2012

post-5020-0-45386500-1350385251_thumb.jpg

  • słód pilzeński Weyermann 4kg
  • słód karmelowy Carapils 0,2kg
  • chmiel aromatyczny Lubelski (gr) 100g
  • drożdże Saflager W34/70 11,5g

Zacieranie w 12l:

56°C- 20'

67°C - 30'

73°C - 15'

mo

 

Wysładzanie:

wysłodziłem do 21,5l

 

Chmielenie:

10' - 50g

65' - 25g

80' - 25g

 

Brzeczka:

15l - 13blg

Wydajność - 48,75%

 

Do brzeczki dodałem drożdże suche w temp. 26°C.

 

Fermentacja:

Burzliwa - 10 dni - 17°C - 3,5blg

Cicha - 20 dni - 17°C - 3blg

 

Butelkowanie:

glukoza 3,4g/0,5l

 

 

Pierwsza warka z wieloma błędami zakończona. Za kilka dni będę próbował piwko:)

 

post-5020-0-91711100-1345793901_thumb.jpg

Edytowane przez Romcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodawaj te drożdże trochę w niższej temperaturze, około 20C bo są to drożdże dolnej fermentacji i ukatrupić je możesz :P A zrobiłeś z nich krem (rehydryzowałeś)? czy suche sypnąłeś? Lepiej robić krem wtedy szybciej zastartują i będzie ich więcej. Sypiąc suche nie wszystkie drożdże przeżyją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pisałem przy tej warce popełniłem mnóstwo błędów - teraz to już wiem. Kilka z nich już naprawiłem przy BPA, które jest na cichej. Przy następnym Stoucie będzie ich jeszcze mniej mam nadzieję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodawaj te drożdże trochę w niższej temperaturze, około 20C bo są to drożdże dolnej fermentacji i ukatrupić je możesz :P

Do ukatrupienia jeszcze daleko, ale zadając je w tak wysokiej temperaturze ciężko później zbić temperaturę fermentacji do odpowiedniego poziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ukatrupienia jeszcze daleko, ale zadając je w tak wysokiej temperaturze ciężko później zbić temperaturę fermentacji do odpowiedniego poziomu.

 

Ot właśnie zabrakło mi czasu, żeby o tym napisać :)

 

Widzę że nie masz filtratora z oplotu, jest o wiele lepszy niż wkład filtracyjny, a zrobienie go zajmuje 15-20 minut! Jest dużo opisów na forum jak zrobić, a jak nie możesz znaleźć to u mnie w zapiskach chyba pisałem jak zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy? Ostatnio nawet się zastanawiałem czy nie zrobić. Sposów rzeczywiście prosty, ale nie wiedziałem czy jest sens. Lepszy pod jakim względem? A czytałem, że czasem lubi się przytkać. Myślałem, że ten lepszy.

 

Do ukatrupienia jeszcze daleko, ale zadając je w tak wysokiej temperaturze ciężko później zbić temperaturę fermentacji do odpowiedniego poziomu.

 

Bodajże do 30°C no nie? Fermentowałem w 17°C więc i tak bez rewelacji:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ogólnie filtracja szybsza, mały wygodny kto jak lubi :P a z tym przytykaniem to tylko przy piwach z słodów bez łuski np. grodzisz, ale wystarczy dać łuski ryżowej czy gryczanej i jest okej. Po drugie jak ci się oplot zapcha wystarczy że tylko dmuchniesz mocno w kranik i jest już okej. trzeba pilnować przy wysładzaniu też żeby nie zapowietrzyć, ale tak jak mam teraz osobny fermentator z oplotem to jest o wiele wygodniej niż ten wkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ogólnie filtracja szybsza, mały wygodny kto jak lubi :P a z tym przytykaniem to tylko przy piwach z słodów bez łuski np. grodzisz, ale wystarczy dać łuski ryżowej czy gryczanej i jest okej. Po drugie jak ci się oplot zapcha wystarczy że tylko dmuchniesz mocno w kranik i jest już okej. trzeba pilnować przy wysładzaniu też żeby nie zapowietrzyć, ale tak jak mam teraz osobny fermentator z oplotem to jest o wiele wygodniej niż ten wkład.

jak mi się przytyka , do kranika podłączam końcówkę z przenośnego kompresora , psik psik i leci jak złoto ( trzeba uważać co by nie przedobrzyć bo dekielek może powietrze dźwignąć ) :cool:

Edytowane przez pepe11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skutecznie mnie zniecheciliscie:) zostanę przy filtratorze kubelkowym.

Zapewne do pierwszego przypchania filtracji. :P Wtedy szybko zrobisz sobie z oplotu.

A zresztą... ja to się w tym temacie to właściwie nie mam co udzielać, bo nigdy nie używałem dziurawego wiadra. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#2 Belgijskie Pale Ale (zestaw BA) - 26-09-2012

post-5020-0-43151300-1350387816_thumb.jpg

  • słód pale ale Weyermann 2,5kg
  • słód monachijski I Weyermann 1kg
  • słód Abbey Malt Weyermann 0,3kg
  • słód Carabelge Weyermann 0,2kg
  • chmiel goryczkowy Brewers Gold 30g (g)
  • chmiel aromatyczny East Kent Golding 30g (g)
  • drożdże Safbrew S-33 11,5g

Zacieranie w 15l:

70°C- 40'

mo

 

Wysładzanie:

3+3+3+3=12l

wysłodziłem do 27,5l - 10,5blg

 

Chmielenie:

5' - Brewers Gold 30g (g)

45' - East Kent Golding 30g (g)

65' - chłodzenie

 

Brzeczka:

20l - 12,5blg

Wydajność - 65,62%

 

Do brzeczki dodałem drożdże suche zmieszane z wodą 0,5l.

 

FFT:

4,5blg (drożdże piekarnicze zadane przy zlewaniu na cichą)

 

Fermentacja:

Burzliwa - 8 dni - 20°C - 5,5blg (piana na 2-3cm potem opadła; mocny zapach siarkowodoru, który po 5-6 dniach zniknął)

Cicha - 21 dni - 20°C - 4blg

 

Butelkowanie:

140g glukozy / 19l

 

Miałem wyciek z węża od chłodnicy i niestety trochę wody z kranu wleciało do brzeczki (ok50g). Następnie (nie pytajcie jak to się stało) przy dekantacji dostała się tam moja ślina. Na szczęście do dzisiaj nie ma śladu infekcji.

 

Piwko zabutelkowane. Jestem ciekawy czy tym razem się nagazuje...

Edytowane przez Romcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten paskudny kubeł do filtracji z BA to nadaje sie jedynie do przechowywania wężyków, łyżki filtra z oplotu, kapslownicy i innych rzeczy. Oplot - oplot i jeszcze raz oplot ! :D

Ten paskudny kubeł do filtracji z BA to nadaje sie jedynie do przechowywania wężyków, łyżki filtra z oplotu, kapslownicy i innych rzeczy. Oplot - oplot i jeszcze raz oplot ! :D

 

Ależ szanowny kolego podaj jakieś argumenty :smilies: Czyżbyś go ongiś używał i nie był zadowolony?

Edytowane przez Romcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argument ? jakość filtracji, brak problemów przy gęstych zacierach czy z dużą liczba niesłodowanych surowców.

Łatwiejsza obsługa, bez lania podbicia. Na mycie paskudztwa tracisz niepotrzebny czas.

Przy oplocie tylko montujesz na kraniku, przekładasz zacier i hej z wysładzaniem.

 

Oplot argumenty : brak problemów z myciem, łatwy montaż i konstrukcja, Brak problemów gęstymi czy nietypowymi zacierami nic sie nie zatyka. Przechowywanie - brak problemów, Duża płynność filtracji

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednio na wężyk. Warto na początku przerzucić samo gęste młóto. Raczej nie ma szans, żeby ziarno dostało się do wnętrza wężyka. Na początku filtrowania mogą lecieć lekkie farfocle, ale to możesz zawrócić.

Filtrator z oplotu to jeden z najlepszych wynalazków polskich piwowarów domowych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK zrobiłem filtrator z oplotu. Skoro już wiem jak szybko mam filtrować tym sposobem:) Napiszcie tylko proszę, bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi - czy jeżeli go położymy na dnie, a kranik jest wyżej, to wydaje się, że użyta/filtująca będzie tylko ta niewielka część długości węża (kilka cm) przy kraniku. W związku z tym czy nie powinien on być nieco podniesiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#3 Dry Stout (zestaw BA) - 30-10-2012

  • słód pale ale Weyermann 3,2kg
  • płatki jęczmienne 0,5kg
  • jęczmień palony 0,3kg
  • słód karmelowy Carafa II 0,1kg
  • chmiel goryczkowy Challenger (gr) 30g
  • drożdże Safale S-04 11,5g

Zacieranie w 12l:

67°C- 50'

dodano słody ciemne

72°C - 10'

mo

 

Wysładzanie:

4+4+4+4=16l

 

Brzeczka słodka: 27l - 10blg

 

Chmielenie 60':

5' - 20g

40' - 10g

 

Brzeczka chmielona: 25,5l - 10,5blg

Wydajność - 68,57%

 

Rehydrytacja drożdży - 25°C

Zadanie kremu drożdżowego - 20°C

 

 

Fermentacja:

Burzliwa - 10dni - 20°C

Cicha - 21dni - 20°C

 

Butelkowanie:

3,25g glukozy/0,5l

 

Filtrator z oplotu super:)

 

Dlaczego takie małe blg brzeczki nastawnej mi wyszło?

Edytowane przez Romcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.