Skocz do zawartości

Dodawanie cukru do brzeczki


kristof1984

Rekomendowane odpowiedzi

Cukier wpływa negatywnie na piwo, ale obniża również koszty. Wiadomo, że w piwowarstwie domowym nie o to chodzi, ale chciałbym wiedzieć. Piwo z brew-kitów jest w prawie połowie z cukru, a da się je pić (stąd myśle ze 10-20% nie powinno być problemem).

 

1.Ile procent cukru można dodać, by nie wpłynąć negatynie na smak piwa?? Ja daje czasami 100-200g do 20ltr brzeczki (jak zacieranie wyjdzie mniej efektywnie). Wiem, że do mocnego piwa można więcej.

 

2. Czy można zacierać tylko w 70-72°C i do tego dać więcej cukru??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież przy zacieraniu z ziarna, koszt zastąpienia ekstraktu cukrem będzie śmieszny. Ile zaoszczędzisz na warkę 4-6zł? :rolleyes: To ma sens jedynie przy drogich ekstraktach/brewkitach.

 

PS: Aha, 100-200g to większość z nas dodaje do refermentacji. Jest to więc na pewno ilość bezpieczna.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doswiadczenia uzylbym raczej glukozy, zamiast cukru. Przy 10% dodatku piwo nie mialo dziwnych posmakow. Przy moim IPA z dodatkiem glukozy, zwiekszona wytrawnosc spowodowala bardzo mocno odczuwane smaki chmielowe i goryczke. Co wazne przy fermentacji z udzialem dodatku cukrow trzeba zadbac jeszcze bardziej o poprawna fermentacje. Trzymanie sie nizszych przedzialow temperatur i odpowiednia ilosc drozdzy na strat na pewno pozytywnie wplynie na smak piwa.

 

PS Nie twierdze, ze 20% by zle wplynelo(pod warunkiem dobrze przeprowadzonej fermentacji), ja nigdy nie mialem potrzeby dodania takiej ilosci.

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.