Jump to content

Dodawanie cukru do brzeczki


kristof1984
 Share

Recommended Posts

Cukier wpływa negatywnie na piwo, ale obniża również koszty. Wiadomo, że w piwowarstwie domowym nie o to chodzi, ale chciałbym wiedzieć. Piwo z brew-kitów jest w prawie połowie z cukru, a da się je pić (stąd myśle ze 10-20% nie powinno być problemem).

 

1.Ile procent cukru można dodać, by nie wpłynąć negatynie na smak piwa?? Ja daje czasami 100-200g do 20ltr brzeczki (jak zacieranie wyjdzie mniej efektywnie). Wiem, że do mocnego piwa można więcej.

 

2. Czy można zacierać tylko w 70-72°C i do tego dać więcej cukru??

Link to comment
Share on other sites

Przecież przy zacieraniu z ziarna, koszt zastąpienia ekstraktu cukrem będzie śmieszny. Ile zaoszczędzisz na warkę 4-6zł? :rolleyes: To ma sens jedynie przy drogich ekstraktach/brewkitach.

 

PS: Aha, 100-200g to większość z nas dodaje do refermentacji. Jest to więc na pewno ilość bezpieczna.

Edited by kopyr
Link to comment
Share on other sites

cukru używa się rutynowo jeżeli chcemy otrzymać lepsze odfermentowanie, szczególnie przy zacieraniu z ekstraktów. Przyjmuje się , że 20% nie powinno zepsuć smaku piwa, ale nie należy nadużywać tego środka. Choćby dlatego, że nie każde piwo powinno być wytrawne.

Link to comment
Share on other sites

Z mojego doswiadczenia uzylbym raczej glukozy, zamiast cukru. Przy 10% dodatku piwo nie mialo dziwnych posmakow. Przy moim IPA z dodatkiem glukozy, zwiekszona wytrawnosc spowodowala bardzo mocno odczuwane smaki chmielowe i goryczke. Co wazne przy fermentacji z udzialem dodatku cukrow trzeba zadbac jeszcze bardziej o poprawna fermentacje. Trzymanie sie nizszych przedzialow temperatur i odpowiednia ilosc drozdzy na strat na pewno pozytywnie wplynie na smak piwa.

 

PS Nie twierdze, ze 20% by zle wplynelo(pod warunkiem dobrze przeprowadzonej fermentacji), ja nigdy nie mialem potrzeby dodania takiej ilosci.

Edited by Makaron
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.