Jump to content
Sign in to follow this  
Jacenty

Grawer piany.

Recommended Posts

Większość zapewne wie o co chodzi, więc nie będę tłumaczył. Chciałem podzielić się moim patentem na pseudo grawer. Najpierw muszę zaznaczyć, że pomysł jest dość kontrowersyjny, ale za to skuteczny. Wpadłem na niego przez przypadek, a w zasadzie przez.. niedbałość. Jak wiadomo pęcherzyki gazu w szkle lubią tworzyć się na nierównościach (resztkach tłuszczu, rożnych plamach itd) i stamtąd unosić. Taką właśnie rolę może spełniać (uwaga-dla ludzi o mocnych nerwach :smilies: ), brud na dnie. Oczywiście w dużej przesadzie, tak naprawdę nie chodzi o warstwę brudu. Wystarczy niezbyt dokładne mycie dna szkła, a pozostałość (której nawet nie widać gołym okiem) spowoduje, że z dna unoszą się piękne bąbelki. Wiem, wiem pomysł mało apetyczny ;) . Od razu zaznaczam, czystość szkła jest dla mnie ważna. Jednocześnie przyznaję bez bicia, tak jak przykładam się do szorowania ścianek, żeby ani jeden pęcherzyk nie zechciał do nich się przykleić, tak z dnem pozwalam sobie na niedbałość.

Kopyr o tym wspominał na swoim videoblogu o szkle do piwa. Ponoć napisy wygrawerowane na dnie naczynka generują bąbelki, które teoretycznie powinny tworzyć napis na powierzchni piany. Ale to chyba raczej bujda...

Poniekąd tworzy. Oczywiście uzyskać jakiś skomplikowany wzór z detalami to niemożliwe. Miałem kiedyś kielich kaiser karel i rzeczywiście na powierzchni tworzyła się podobizna Karola V :)