Jump to content
Sign in to follow this  
Jacenty

Grawer piany.

Recommended Posts

Większość zapewne wie o co chodzi, więc nie będę tłumaczył. Chciałem podzielić się moim patentem na pseudo grawer. Najpierw muszę zaznaczyć, że pomysł jest dość kontrowersyjny, ale za to skuteczny. Wpadłem na niego przez przypadek, a w zasadzie przez.. niedbałość. Jak wiadomo pęcherzyki gazu w szkle lubią tworzyć się na nierównościach (resztkach tłuszczu, rożnych plamach itd) i stamtąd unosić. Taką właśnie rolę może spełniać (uwaga-dla ludzi o mocnych nerwach :smilies: ), brud na dnie. Oczywiście w dużej przesadzie, tak naprawdę nie chodzi o warstwę brudu. Wystarczy niezbyt dokładne mycie dna szkła, a pozostałość (której nawet nie widać gołym okiem) spowoduje, że z dna unoszą się piękne bąbelki. Wiem, wiem pomysł mało apetyczny ;) . Od razu zaznaczam, czystość szkła jest dla mnie ważna. Jednocześnie przyznaję bez bicia, tak jak przykładam się do szorowania ścianek, żeby ani jeden pęcherzyk nie zechciał do nich się przykleić, tak z dnem pozwalam sobie na niedbałość.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdzieś mi dzwoni, ale nie jestem pewien. Chodzi o takie grawery na dnie np. pokalu, które generują cały czas pianę ? Tak ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Więcej, nie tylko generują pianę, ale generują na pianie konkretny wzór, przynajmniej w teorii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kopyr o tym wspominał na swoim videoblogu o szkle do piwa. Ponoć napisy wygrawerowane na dnie naczynka generują bąbelki, które teoretycznie powinny tworzyć napis na powierzchni piany. Ale to chyba raczej bujda...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poniekąd tworzy. Oczywiście uzyskać jakiś skomplikowany wzór z detalami to niemożliwe. Miałem kiedyś kielich kaiser karel i rzeczywiście na powierzchni tworzyła się podobizna Karola V :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy dokladnie o to chodzi ale w pubie leja guinness-a i na samym wierzchu piany jest czterolista koniczyna jakby ja ktos wyrzezbil w pianie..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.