Skocz do zawartości

rurki silikonowe


yemu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W Obi dział ogrodniczy.:)

Tam to chyba będą rurki igielitowe. Raczej niezbyt dobrze reagujące z wysoką temperaturą.

Są też (również w Castoramach) silikonowe, ale nie ma na nich żadnych opisów dotyczących przydatności do celów spożywczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nabylem ostatni silikonowo-igielitowe w Castoramie,przelałem,przez nie 4 warki i poki co nic sie nei dzieje,ale podejrzewam,ze jakiegos toksycznego wplywu na piwo czy organizm nie bylbym w stanie stwierdzic.

Sa np. rodzaje silikonowych tworzyw sztucznych przeznaczonych do żywności tylko po podgrzaniu w zakladzie prod. w przeciwnym razie owy silikon bedzie wysoce toksyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

glass-med z moich doświadczeń jest drogi,

 

ja polecam labosklep, poza wężami mają co dusza zapragnie ze szkła laboratoryjnego (kolby, próbówki, zlewki itp). razem z panią z tego sklepu poszukiwałem próbówek nadających się zarówno do mrożenia, jak i wygotowywania, dała mi próbówki kilku rodzajów do testów (bo niestety nie zawsze to co piszą producenci jest prawdą) i ogólnie była bardzo pomocna.

 

a tu mają węże: http://www.labosklep.pl/weze-i-akcesoria-do-wezy,20,01146.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przewody paliwowe z motoryzacyjnego? Z czego są zrobione i czy nadają się do naszych celów?

Zapewne z igielitu. Nie za bardzo się nadaje, bo w wyższych temperaturach wydzielają się z niego niezbyt ciekawe (żeby nie powiedzieć szkodliwe) związki. Pisałem o tym parę postów wyżej.

 

rurki, ktore sa w winohobby są igielitowo-silikonowe i nadaja sie do kontaktu z zywnoscia. wytrzymują do 120C.

A właśnie... igielitowe rurki są "be", a i igielitowo-silikonowe już są ok??

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne z igielitu. Nie za bardzo się nadaje, bo w wyższych temperaturach wydzielają się z niego niezbyt ciekawe (żeby nie powiedzieć szkodliwe) związki. Pisałem o tym parę postów wyżej.

Wężyk kupiony razem z zestawem startowym BA: "Cellfast wąż igielitowy ogólnego stosowania fi 10x1,5"

Przelałem nim licząc filtrację, przelewanie do fermentatora, dekantacje i rozlew ok. 2hl. piwa. Gdyby nie to że był do pewnych celów o o 0,5m za krótki to bym nie poszedł do sklepu motoryzacyjnego i nie kupił dokładnie takiego samego tyle że dwu metrowego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rurki' date=' ktore sa w winohobby są igielitowo-silikonowe i nadaja sie do kontaktu z zywnoscia. wytrzymują do 120C.[/quote']

A właśnie... igielitowe rurki są "be", a i igielitowo-silikonowe już są ok??

Najwyraźniej tak. Pewnie 100% silikonowe są lepsze, ale igielitowo-silikonowe też dobrze znoszą temperaturę. A spróbuj użyć wężyka igielitowego np. przy filtracji - twardnieje na kamień i mocno zmienia mu się kolor, nie wspominając, że pewnie jeszcze się coś z niego wydziela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
czy wszystkie rurki silikonowe, niezależnie od grubości ścianki, są tak samo elastyczne i mają tendencje do skręcania i załamywania się na krawędziach garów itp.?

Mam silikonowe z BA, korzystam z nich od początku zabawy w warzenie, sprawdzają się świetnie.

Porównywałem u innych piwowarów mających igielitowe -twardnieją, lub z cienkiego silikonu - te praktycznie nie do użycia, załamują się i co mnie trochę zdziwiło 'zasysają się' przy przelewaniu brzeczki/piwa.

Edytowane przez rubezahl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jaka musi być minimalna szerokość ścianki?

Odpowiednia :)

... nie posiadam suwmiarki, szacunkowo moje mają z 1,5 (może do prawie 2 mm). Przy tych, które widziałem w akcji... :D u kolegi - wyglądają na 'pancerne' :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro postaram się wrzucić namiary na producenta węży silikonowych. Kupowałem do firmy. Jest jeden problem minimalne zamówienie to 25m. Trzeba zrobić akcje zbiorową i się będzie opłacało. Rok temu 1 m kosztował ok. 5 zł. W detalu ok. 16 zł za 1 m.. Wytrzymałość na temp podają ok. 400°C grubość ścianki to 1,5mm. Zapewniali mnie, że można stosować do żywności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro postaram się wrzucić namiary na producenta węży silikonowych. Kupowałem do firmy. Jest jeden problem minimalne zamówienie to 25m. Trzeba zrobić akcje zbiorową i się będzie opłacało. Rok temu 1 m kosztował ok. 5 zł. W detalu ok. 16 zł za 1 m.. Wytrzymałość na temp podają ok. 400°C grubość ścianki to 1,5mm. Zapewniali mnie, że można stosować do żywności.

W tej cenie wstępnie pisałbym się na 3 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.