Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[Lepsze piwo] STABILNY EKSPORT POLSKIEGO PIWA

Recommended Posts

Eksport piwa produkowanego w Polsce pozostaje na niezmienionym poziomie. Z danych statystycznych opublikowanych kilka dni temu przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2011 roku polskie browary wyeksportowały 2,08 mln hektolitrów piwa. Wielkość ta stanowi 5,7% całej produkcji piwa i jest niemal identyczna jak rok temu. Najwięcej piwa sprzedaliśmy na Węgry, do Czech i Niemiec. Eksport do tych trzech państw stanowił połowę całej sprzedaży polskiego piwa zagranicą. W tym samym czasie sprowadziliśmy do Polski 0,4 mln hl piwa głównie z Niemiec, Czech i Niderlandów.

Takie dane statystyczne pokazują ogromną siłę wewnętrzną polskiego rynku piwa, który rok temu zanotował historyczny rekord produkcji, a w obecnym roku wynik ten zostanie prawdopodobnie po raz kolejny poprawiony. Uwzględniając dane statystyczne produkcji, eksportu i importu piwa widać, że Polacy piwo kochają i piją go coraz więcej. Rzeczywiste spożycie piwa na głowę mieszkańca plasuje nas w ścisłej światowej czołówce. Pijemy piwa głównie rodzimej produkcji, gdyż import jest mikroskopijny. Piwa zagraniczne są najczęściej drogie i stanowią towar dla koneserów, których w Polsce jest ciągle relatywnie niewielu.

Niestety tak mały eksport pokazuje, że polskie piwo nie jest znane i nie jest cenione zagranicą. Gros eksportu stanowi tania produkcja do supermarketów i dyskontów zagranicznych sieci handlowych. Reszta to drobny eksport znanych marek do skupisk Polonii w różnych krajach.

4276249601649220395-12048734296482013?l=

 

Czytaj całość na blogu autora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.