Skocz do zawartości

zakażenie - jak dokładnie poznać


rad998

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu że już tutaj pisałem, pozwolę sobie odświeżyć temat.

 

W kilku warkach, po dłuższym czasie leżakowania w butelkach, pojawił mi się taki nalot:

54b7ed62afa6d626m.jpg dccba7fb95a27ba4m.jpg 7703914baf53cee2m.jpg 5863fbb23cca699bm.jpg 4f04681f3d0e0c68m.jpg 5c9dd4fd8a53fa47m.jpg 5f5140990e6d9df8m.jpg

Przepraszam za jakość zdjęć, pewnie nic na nich nie widać.

 

Czy to jest infekcja?

Przedstawione na zdjęciach piwa wypiłem, nie czułem dziwnych posmaków. Jedynie żona stwierdziła, że bitter (zielona butelka, jakieś dodatkowo wykwity na szyjce) jest kwaśny.

 

Gdzieś, ktoś napisał że miał drożdże pływające na powierzchni butelki. Możliwe żeby to było to, czy po prostu to infekcja np tlenowcami?

 

Znalazłem wspomniany wyżej wpis:

Czasami pojawia mi się coś na powierzchni piwa (wygląda jak drożdże) ale jest tego niewiele i nie zauważyłem wpływu na smak i poziom nagazowania piwa. Ile dałeś cukru do refermentacji i w jakiej temperaturze butelkowałeś?

z tematu:

http://www.piwo.org/topic/6578-kozuch-po-raz-kolejny/

Edytowane przez pershi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to dwa razy: raz w piwie zainfekowanym ewidentnie, raz w takim absolutnie bez śladów infekcji... Jeśli piwo smakuje ok, to się nie przejmuj ;)

 

Tak to wyglądało u mnie, a piwo było najlepsze z tych, które robiłem - i jak już mówię: nikt nie stwierdził w nim infekcji :)

 

infekcja 005

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

może odświeżę  temat  zlałem moje pifko na cicha i było oki potem dodałęm chmiel na zimno i  po 7 dniach taki efekt otrzymam  , ale mimo wszystko zabutelkowałem  czy mieliście taki przypadki trochę sie wkur...łem bo 29 l musiał bym wylać, 

20171104_164904.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie raz takie coś ludzie mieli na forum ;) :

117 stron takich samych problemów :P Ogólnie zakażenie czym? Nie wiem. Jeżeli piwo jest dobre nie przejmowałbym się czasem tak jest że infekcje nie wychodzą w smaku ani zapachu. No ale czasem śmierdzą więc wtedy doradzam kibel. Standardowo polecam sprzęt przelecieć NaOH - ługiem sodowym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Wiadomo co to za nalot w tych butelkach? Też mi się coś takiego pojawiło ostatnio w jednej warce. Nie wszystkie butelki to mają, tylko niektóre. Wszystkie myte tak samo. Piwo w smaku dobre, ale leży na razie jakieś 2 tygodnie w butelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 1 rok później...
14 minut temu, smerf08365 napisał:

Proszę o pomoc. Moja pierwsza warka Polskie Jasne. Chciałem zlewać na cichą a tu takie coś (zdjęcie poniżej). Czy to infekcja? Co robić? 

 

 

Na przyszłość - jest dedykowany przyklejony wątek na takie pytania:

W tym wypadku wygląda w porządku, resztki drożdży i piany po fermentacji.

Jedyne co sprawdzenia, bo na zdjęciu słabo widać - biała plama mniej więcej na środku zdjęcia, ale jeśli to nie pleśń (a ze zdjęcia nie wygląda, to jest ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, fotohobby napisał:

Wygląda OK. W jakim celu chcesz zlewać na cichą ?

Tak mam w przepisie, jest to moja pierwsza warka więc trzymam się kurczowo instrukcji. 

19 minut temu, anteks napisał:

wygląda spoko, ale ja bym jeszcze nie rozlewał

Do butelkowania jeszcze poczekam 10 dni a teraz zlałem na cichą. 

4 minuty temu, punix napisał:

 

Na przyszłość - jest dedykowany przyklejony wątek na takie pytania:

W tym wypadku wygląda w porządku, resztki drożdży i piany po fermentacji.

Jedyne co sprawdzenia, bo na zdjęciu słabo widać - biała plama mniej więcej na środku zdjęcia, ale jeśli to nie pleśń (a ze zdjęcia nie wygląda, to jest ok.

 

Ok, sorry za bałagan. Chciałem szybko się poradzić bo trochę się wystraszylem. 

 

Dzięki za pomoc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.