Jump to content
KosciaK

Dzień dobry, cześć i czołem!

Recommended Posts

No to chyba pora się przywitać.

Jeszcze jakieś 3 lata temu pijąc głównie koncernówki wydawało mi się, że za piwem nie przepadam. Po odkryciu jak piwo powinno smakować wiedziałem, że to jest to. Od jakiegoś czasu chodziło za mną spróbowanie samodzielnego warzenia i w końcu postanowiłem zrealizować ten pomysł.

 

Jak na razie plan jest taki: 2-3 brewkity by nauczyć się podstaw i zobaczyć jak piwo powinno się zachowywać; potem może jakiś zestaw z ekstraktów słodowych z samodzielnym chmieleniem i dopiero potem zacieranie (o ile przekonam się, że warunki w domu pozwalają na takie "szaleństwa"). W tym czasie starając się jak najwięcej czytać i uczyć się o warzeniu.

 

Pierwszy brewkit na dniach pewnie będzie butelkowany, na razie nie mam pewności czy fermentacja już się zakończyła. Mam nadzieję, że wyjdzie poprawne, smaczne piwo. Już nie mogę się doczekać pierwszych degustacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witaj na forum! Życzę samych udanych warek :beer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć!

 

Przede wszystkim witaj i powodzenia w warzeniu.

 

Odnośnie pewności (i jej braku) tego, czy fermentacja się zakończyła, polecam robić test fermentowalności (wiki), dobry nawyk i warto go wprowadzić od początku. Ja po prostu szklankę, w której uwadniam drożdże (zawsze po wlaniu trochę ich zostaje na ściankach) przpłukuję chochelką brzeczki i wlewam do czystego (zdezynfekowanego) słoiczka, który stoi kilka dni w cieple. Zawsze bedziesz miał pewność, że fermentacja przebiegła prawidłowo, a jeżeli nie, unikniesz przykrych niespodzianek i będziesz mógł odpowiednio wcześniej reagować (;

 

Powodzenia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za miłe przyjęcie!

 

nachteil - jakoś informacja o FFT umknęła, następnym razem pewnie skorzystam z tej metody.

Wczoraj robiłem pierwszy pomiar areometrem, zeszło z 10,5 do 2,5 Blg więc chyba całkiem dobrze, ale jeszcze bulka raz na kilkanaście minut (stąd te wątpliwości, choć z tego co czytam, widzę że bulkanie lub jego brak nie są najlepszym wskaźnikiem na to czy fermentacja trwa). Dziś po południu zrobię kolejny pomiar i jeśli jeszcze coś spadło pewnie poczekam dla bezpieczeństwa do wtorku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może trochę późno ale witam kolejnego piwowara z okolicy !! Powodzenia w warzeniu, cierpliwości oby była kiedyś okazja się spotkać w gronie piwowarów z Zabrza !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już chyba zaczynam rozumieć skąd te życzenia cierpliwości. Ależ się ten czas dłuży :)

Całe szczęście po dwóch tygodniach od zabutelkowania moje pierwsze piwo wydaje się o wiele smaczniejsze niż po zaledwie tygodniu. Teraz nie pozostaje nic innego jak tylko spróbować o nim zapomnieć na co najmniej kolejne dwa tygodnie i nie ruszać choćby bardzo kusiło.

A w tym czasie dozbierać butelek na kolejną warkę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.