Skocz do zawartości

Pytanie o zlewanie na cichą.


MiR88

Rekomendowane odpowiedzi

Wybaczcie, że podepnę się pod temat, ale również zaczynam swoją przygodę z piwowarstwem domowym. W ten weekend czeka mnie moja pierwsza warka i dopiero po przeczytaniu tego wątku uświadomiłem sobie pewien mały problem logistyczny. Nie przemyślałem zupełnie sprawy odprowadzania gazu podczas fermentacji burzliwej. Innymi słowy - nie posiadam rurki fermentacyjnej. Mam więc do wyboru:

1. Na gwałt szukać rurki fermentacyjnej.

2. Niedomknięty fermentor na burzliwej, dla bezpieczeństwa przykryty jakimś materiałem, żeby w razie czego jakieś latające hultajstwo mi do piwa nie wpadło.

Co będzie lepszym wyborem w warunkach domowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ten materiał przyszedł mi do głowy, bo ostatnio trochę tych diabelskich muszek latało mi po kuchni.

 

Przy okazji takie mam pytanko kontrolne - żeby robić piwko w niedzielę wystarczy "uruchomić" drożdże Activator dzisiaj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Jestem początkującym piwowarem. ....

Bardzo proszę o wyrozumiałość i pomoc.

 

 

Swoją drogą, to szkoda, że kolega się nie przedstawił i nie powitał w odpowiednim dziale. Zawsze warto wiedzieć, że ma się nowego sąsiada piwowara :)

Jak będziesz potrzebował szybkiej konsultacji, czy jakiś surowców na już to kontakt do mnie jest na forum.

Zawsze można tradycyjnie wymienić się drożdżami itp :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tym to różnie. Może wystarczy a może nie. Wiele było o tym ostatnio.

A jaka data drożdży?

Właśnie wróciłem do domu. Trochę mi to zajęło, ponieważ po drodze musiałem odwiedzić sklep z piwem :).

 

Saszetka z drożdżami (produkcja 23 sierpnia) napęczniała jak bania. Może poleżeć do niedzieli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dla pewności zebym czegos nie pochrzanił. Jak mi ten pet będzie dzwonił (nie szklana butelka) to wtedy mam raczej pewność ,że lepiej butelki zacząć powoli detonować i spijać co zostanie ??

dokładnie

Hę? Leszczu, to gdzie ma dzwonić - w uszach czy w butelce, bo to dla mnie jakaś nowość :P ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Gratuluje koledze odwagi, ja pierwsze piwo bedę robił z Brewkitu...

 

Mam pytanko, czy termometr ciekłokrystaliczny przyklejamy na dole, po środku czy na górze fermentatora? No chyba , że nie ma to znaczenia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dole, po środku czy na górze

 

wcale :)

 

ja spotkałem się z teorią że należy poziomo ale dla mnie to bez znaczenia bo jak poddasz go wysokiej temp. jak np. przy filtrowaniu/wysładzaniu to szlag go trafi ;)

Edytowane przez lkulos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dole, po środku czy na górze

 

wcale :)

 

ja spotkałem się z teorią że należy poziomo ale dla mnie to bez znaczenia bo jak poddasz go wysokiej temp. jak np. przy filtrowaniu/wysładzaniu to szlag go trafi ;)

A dlaczego ma być poddany wysokiej temperaturze ? Jeżeli używamy danego fermentora tylko do fermentacji i wlewamy do niego już schłodzoną brzeczkę, to może pożyć dość długo. Dla przykładu: na akwarium mam przyklejony podobny termometr, z podobnym zakresem temperatur i od 8 lat działa i ciągle pokazuje poprawnie i wyraźnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak poddasz go wysokiej temp. jak np. przy filtrowaniu/wysładzaniu to szlag go trafi ;)

A tutaj sie stanowczo nie zgodze..mam takie termometry na fermentorach i przeprowadzam w nich zarowno filtracje/wysladzanie jak i chlodzenie w wannie i fermentacje i wcale szalg ich nie trafia..co wiecej pokazuja temperature zgodna z termometrem zarowno rteciowym jak i elektronicznym :) Troche wariuje przy chlodzeniu brzeczki ale to nie dziwne jak goraca brzeczka stoi w wannie lodowatej wody :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dla pewności zebym czegos nie pochrzanił. Jak mi ten pet będzie dzwonił (nie szklana butelka) to wtedy mam raczej pewność ,że lepiej butelki zacząć powoli detonować i spijać co zostanie ??

dokładnie

Hę? Leszczu, to gdzie ma dzwonić - w uszach czy w butelce, bo to dla mnie jakaś nowość :P ?

"Dzwoni" butelka jak jest mocno napompowana, gdzieś widziałem filmik na jutubie, oraz kolega raz mi coś takiego "unauszniał" brzmi to jak szklany dzwoneczek, prawie jak by butelka była szklana. Po otwarciu Piwo w 70% wydostaje się same z butelki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko, czy termometr ciekłokrystaliczny przyklejamy na dole, po środku czy na górze fermentatora? No chyba , że nie ma to znaczenia:)

Z wysokością nie przesadzaj, żeby się nie okazało, że będzie wyżej niż to co w środku fermentuje. Bo wtedy za bardzo nie będzie z tego termometru pożytku. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.