Skocz do zawartości

Czy są w Polsce zestawy do wyrobu Whiskey?


Rageofhonor

Rekomendowane odpowiedzi

Ja??? a w życiu!!! :smilies:

Znam tylko teorię :)

a nick - pepo na alkohole-domowe to nie mój :lol:

hehe pochwal sie osiągnięciami :lol: ,może sprzętem

Ja też zapraszam na C2H5OH czyli bimber.info - może tam się pośmiejemy z naszej wiedzy na temat np. ilości metanolu, przedstawimy swoje opinnie :D

PS badania wiele wyjaśniają (dają wiele do myślenia odnośnie naszej wiedzy - ktoś może się zdziwić ;) )!!!

Edytowane przez Pogonowiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 45l. zacieru jest ok 450ml. a nawet więcej (zależy od zacieru) fuzli- czyli metanol, itp.

 

U mnie przy 45l czystej cukrowki i 40 min stabilizacja kolumny, zeby zagescic przedgony wychodzi okolo 100ml przedgonow czyli wszystkie alkohole lekkie octany i inne smierdzace acetonem dziadostwa po czym odbieram nastepne 200 ml lekko smierdzace a po tym stabilizacja i odbior z Vapour M i juz nic nie smierdzi nie mniej destylat i tak selekcjonuje czysto prewencyjnie...

 

Fuzle to nie metanol!

a może objętość i procenty alkoholu zależą od wilgotności powietrza tam gdzie leżakują beczki(żeby 1/3 alkoholu uciekła z takiej ilości beczek jaka jest w leżakowniach- ach ta nowoczesna wentylacja

 

tak ilosc destylatu w beczce podczas lezakowania zalezy glownie od wilgotnosci i wietrzenia...dlatego beczki lezakuje sie w piwnicach gdzie jest wzglednie stala niska temp. stala wilgotnosc i brak wietrzenia.

 

Jesli chodzi o katalizator z miedzi to po testach organoleptycznych zauwazylem, ze przy dziewiczym odpedzie swiezego nastawu jest roznica w smaku. Jednak jak przpedzimy to samo drugi raz to nie ma roznicy czy ten katalizator bedzie czy nie.

Dodam jeszcze ze testowalem katalizator miedziany krajowy jak i dedykowane wypelnienie miedziane ktore sprowadzilem z USA i tutaj kolumna wypelniona po brzegi (170 cm) miedzia z USA dala wyniki najlepsze...Ojciec nie mogl uwierzyc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem na te twoje pytania tylko raz bo nie mam zamiaru sie tu przegadywac jesli chcesz pogadac o rektyfikacji to pisz na pw.

Tak odbieram lacznie 300ml smierdzacego zalezy to jeszcze od tego jak mocny byl nastaw i czym fermentowany w jakiej temp i co fermentowalem...

-Przedgony odbieram kropla na sekunde.

-stabilizuje kolumne przed przedgonami i po zalaniu kolumny czyli po odebraniu przedgonow bo nie jestem zwolennikiem mieszania ich razem.

-hehe polki rzeczywiste czy ty wiesz o czym mowisz? mam kolumne z wypelnieniem zasypowym jak 99,9% domowych uzytkownikow rektyfikatorow zatem przy tym sprzecie mozesz liczyc jedynie polki teoretyczne... testowalem sprezynki pryzmatyczne i wypelnienie z amphora society

Ja mam w kolunie wypelnienie pakietowe.

- rektyfikat ktory uzyskuje jest azeotropem

- obserwuje zalanie przez wziernik, pracuje na granicy zalania

- grzeje gazem

-52mm

-1000ml ale zdarza sie ze i wiecej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy jeszcze jaka miedź - jak jest czysta to nie ma co z niej ługować.

Miedź to miedż, a nie jakies stopy innych metali np. brąz.

 

i co myślisz że handlowa miedź to 100% Cu ? wiesz że w rudach miedzi zawsze jest ołów i srebro ? po oczyszczaniu na elektrodach miedź jest bardzo czysta, ale wcześniej ma 1,5% zanieczyszczeń które gorący etanol powoli wyciąga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fuzle- tak gorzelnie i polmosy przedstawiają produkt uboczny fermentacji alkoholowej, zbierany w końcowych etapach destylacji zacieru podczas produkcji spirytusu surowego . Jest to mieszanina szkodliwych produktów ubocznych fermentacji np. takich jak alkohol pentylowy, izobutylowy, propylowy oraz z estrów niższych kwasów tłuszczowych. Powstawaniu fuzli sprzyjają źle dobrane warunki fermentacji (wysoka temperatura, niskiepH , niedobór azotu ). Posiada przykry zapach oraz smak. Występuje w samogonie i spirytusie surowym. Niewielkie ilości niedogonów, i przedgonów (frakcji lżejszych od akoholu etylowego) występują także w szlachetnych napojach alkoholowych produkowanych tradycyjnymi metodami destylacji - brandy, grappa, whisky . W trakcie leżakowania i dojrzewania ulegają korzystnym przemianom wpływającym na charakterystyczny smak trunków. Zazwyczaj w spirytusie surowym występuje koło 0,4% niedogonu. Usuwany jest na drodze rektyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fuzle- tak gorzelnie i polmosy przedstawiają produkt uboczny fermentacji alkoholowej, zbierany w końcowych etapach destylacji zacieru podczas produkcji spirytusu surowego . Jest to mieszanina szkodliwych produktów ubocznych fermentacji np. takich jak alkohol pentylowy, izobutylowy, propylowy oraz z estrów niższych kwasów tłuszczowych. Powstawaniu fuzli sprzyjają źle dobrane warunki fermentacji (wysoka temperatura, niskiepH , niedobór azotu ). Posiada przykry zapach oraz smak. Występuje w samogonie i spirytusie surowym. Niewielkie ilości niedogonów, i przedgonów (frakcji lżejszych od akoholu etylowego) występują także w szlachetnych napojach alkoholowych produkowanych tradycyjnymi metodami destylacji - brandy, grappa, whisky . W trakcie leżakowania i dojrzewania ulegają korzystnym przemianom wpływającym na charakterystyczny smak trunków. Zazwyczaj w spirytusie surowym występuje koło 0,4% niedogonu. Usuwany jest na drodze rektyfikacji.

 

No to ile jest tych "metanoli" w tych fuzlach? I ile jest ( roznych ) metanoli w metanolach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe to pytanie trzeba zadać najstarszym góralom, a najlepiej z okolic Łącka ;) !!!

 


Koniec tematu mocnych % i kto ma racje!
To forum jest poświęcone piwowarom :D a nie destylerom :P .
PS mocne % inne fora :)

Pozdrawiam!!! Edytowane przez Pogonowiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe to pytanie trzeba zadać najstarszym góralom, a najlepiej z okolic Łącka ;) !!!

Mój ojciec ma swój wiek i dokładnie pochodzi z Łącka. Jak czytam Wasze opisy destylatów itd to mi się zbiera na :ble::smilies: Dla mnie to jest trauma połowy życia :) Pewnie moje dzieci to samo powiedzą za jakiś czas o piwowarstwie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W milickiej gorzelni dużo jest miedzianych rur. Z tego co pamiętam to podczas destylacji sterowało się głównie temp. i przepływem zacieru do kolumny. Jednocześnie obserwując alkoholomierz i temp. spirytusu w aparacie.

 

Spirytus był zdatny do picia po zaprawieniu cukrem palonym. :D Raczej wszyscy dobrze widzimy. Jednakże po doświadczeniach z tym trunkiem przeszliśmy na piwo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, pocytowalim Wikipedię, to czas na konkrety. Metanolu w nastawie cukrowym nie ma prawie wcale. Nie ma pektyn= nie ma metanolu. Kolumna miedziana (jak w moim przypadku) katalizuje związki siarki i destylat nie śmierdzi. Chromatogram produktu z VM pokazuje "rzeczywiste" piki tylko dla wody i etanolu i malutkie dla octanu etylu i mitycznego metanolu. Zawartość metanolu kształtuje się na poziomie 40mg/l- czyli tyle co nic, zupełnie nie szkodliwe (bo etanol, który spożywamy "wypłukuje" z nas metanol). Więc Panowie- kupować dobre kolumny LM/VM, zasypywać sprężynkami i cieszyć się zdrowiem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh no to teraz po przeczytaniu tego wątku już wiem, że nie będę dziwny jak będę inwestować w aparaturę do destylowania i przynajmniej wiem do kogo z was uderzać po rady - może kiedyś uda mi się zrobić prawdziwą whisky, a nie tylko "zbożówkę" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.