Skocz do zawartości

Własny słód


kristof1984

Rekomendowane odpowiedzi

to jest właśnie przykładem, że da się z własnego słodu zrobić dobre piwo.

W tym sezonie postawiłem ciemną pszeniczkę z własnego słodu pszenicznego jasnego oraz z własnego słodu pszenicznego karmelowego jasnego oraz ciemnego.

Za jakiś piwo powinno zostać ocenione niezależnie przez 2 osoby z forum. Ciekaw jestem opinii o nim ;) . Mi smakuje niesamowicie ciekawe ja innym znawcom :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć.

Jestem w trakcie produkcji słodu owsianego. Druga doba i ledwo widać oznaki puszcznia kiełków. Jakbym robił słód jęczmienny to już by był w połowie czasu kiełkowania.

Trzeba się uzbroić w cierpliwośc przy owsie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Zanalazłem na browar.biz ciekawy link, opis wszystkich odmian jęczmienia browarnego dostepnych w Polsce:

 

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/jeczmien_jary_przeglad_odmian,5ce564ba099c1ef4c5f7.html

Jak rok temu w Grodzisku mówił wogosz, odmiany zmieniają się średnio co trzy lata. Słodownia może też zażyczyć sobie sianie takiej a nie innej odmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam wszystkich słodowników!

Na forum zabieram głos bardzo bardzo rzadko, ale ten wątek dotyczy słodowania. Czy słodowaliście latem, jak u Was to słodowanie wyglądało. Ja ze słodowałem 50 kg jęczmienia - szkoda, że nie miałem więcej, teraz sezon zimowy za pasem - kaloryfery będą ciepłe żyto mam zamiar ze słodować.

Moje pytanie dotyczy jęczmienia ze słodowanego - czy próba jodowa Wam wychodzi bez problemu, u mnie nie wychodzi wcale. Zacieram słód 1,5 h i próba nie wykazuje zakończenia scukrzania. Gdy przerwie zacieranie i przejdę do filtracji wydajność jest ok (4 kg - 20 litrów brzeczki, 6 kg 30 litrów). Co jest nie tak. Dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich słodowników!

Na forum zabieram głos bardzo bardzo rzadko, ale ten wątek dotyczy słodowania. Czy słodowaliście latem, jak u Was to słodowanie wyglądało. Ja ze słodowałem 50 kg jęczmienia - szkoda, że nie miałem więcej, teraz sezon zimowy za pasem - kaloryfery będą ciepłe żyto mam zamiar ze słodować.

Moje pytanie dotyczy jęczmienia ze słodowanego - czy próba jodowa Wam wychodzi bez problemu, u mnie nie wychodzi wcale. Zacieram słód 1,5 h i próba nie wykazuje zakończenia scukrzania. Gdy przerwie zacieranie i przejdę do filtracji wydajność jest ok (4 kg - 20 litrów brzeczki, 6 kg 30 litrów). Co jest nie tak. Dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro uzyskałeś jakiś cukier z tego słodu znaczy zesłodowany jest w miarę poprawnie. Być może za wcześnie przerwałeś kiełkowanie ?

Skoro nie cała skrobia jest przetwarzana a nie popełniłeś błędów przy zacieraniu, znaczy chyba, że zbyt mała siła diastyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto nie słodował to nie wie o co chodzi.

jest tak, że podczas słodowania ok 5-10% ziarna nie jest wcale zesłodowane, lub w niewielkim stopniu i właśnie ta skrobia barwi jod na granat. Oczywiście swe ziarno jest słabo rozluźnione więc jak radzi coder trzeba robić przerwę białkową.

By poradzić sobie z nierozłożoną skrobią podczas zacierania należy zacierać dekokcyjnie najlepiej 2 warowo lub zastąpić 1-2,5 kg słodu słodem kupczym. jeżeli Ciebie to interesuje to pytaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie.

1. anteks - smak piwa ok, z tych osób które piły - smakowało i chciało więcej. Smak było ok, nic nie odpychało od picia. Ale obawiam się, że brakuje tej głębi i słodowości w smaku. Teraz dałem na posmakowanie piwowarowi z okolicy i będę czekał na jego opinię.

2. Makaron - podczas próby jodowej barwi na bardzo intensywny granatowy, dopiero po 1,5 h w kierunku 2 h może lekko (minimalna zmiana) fioletu - może potrzebne będzie długie gotowanie lub dekokcyjnie zacieranie, a piwo wychodzi ok.

3. Belzebub - obawiam się, że jest tak jak piszesz - zbyt mała siła diastyczna.

4. coder - różnie zacieram, od różnych temperatur zaczynam, zazwyczaj od około 40* ale zdarza się od niższych, w piątek rozpocząłem od 30 - kilku (dokładnie nie pamiętam).

5. bnp - jeżeli Ciebie to interesuje to pytaj - jak najbardziej. Czytałem cały wątek - Własny słód od początku nawet 3 albo i więcej razy. Czy maiłeś podobne przypadki z własnym słodem, tzn. złe przypadki. Test na sprawdzenie słodu ten który zamieścił bielok od Ciebie wrzuć do wody garść słodu, u mnie jest znaczna większość na dnie / 1 wór / a w następnym około 20 procent na dnie. Z tego drugiego wora, słód w końcowej fazie suszenia był w piekarniku gdzie była temperatura około 100 stopni. Czy zamala temperatura. Zacierać dekokcyjnie najlepiej 2 warowo, tak jak piszesz wszystko naprawi. Czy u ciebie jest to konieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. bnp - jeżeli Ciebie to interesuje to pytaj - jak najbardziej. Czytałem cały wątek - Własny słód od początku nawet 3 albo i więcej razy. Czy maiłeś podobne przypadki z własnym słodem, tzn. złe przypadki. Test na sprawdzenie słodu ten który zamieścił bielok od Ciebie wrzuć do wody garść słodu, u mnie jest znaczna większość na dnie / 1 wór / a w następnym około 20 procent na dnie. Z tego drugiego wora, słód w końcowej fazie suszenia był w piekarniku gdzie była temperatura około 100 stopni. Czy zamala temperatura. Zacierać dekokcyjnie najlepiej 2 warowo, tak jak piszesz wszystko naprawi. Czy u ciebie jest to konieczne?

obecnie mam jeszcze ok 10 kg słodu swego ale używam sporadycznie, słód teraz da się kupić a 2,1 zł to szkoda tylko zabawy , chyba że ktoś ma jęczmień i wolny czas.

Czas hydrolizy skrobi zależy od rozluźnienia i siły diastatycznej/ od czasu kiełkowania.

Jeżeli ziarna nie pływają w wodzie to znaczy że źle prowadziłeś słód. Za krótko, nie mieszałeś, za gruba warstwa itp.

Tak miałem takie przypadki że przy infuzji nie mogłem całkowicie zatrzeć skrobi i jod barwił mi zacier na granat.

Dlatego zacierałem dekokcyjnie i było ok

Nie możesz suszyć słodu w 100°C bo zabijesz wszystkie enzymy i taki słód będzie nieaktywny, max 70 °C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.