Skocz do zawartości

"Cydr" kartonikowy


b.dawid

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem wiele Cydrów , zawsze z całych jabłek, a nie z soków w kartonach.Jabłka zawsze myję , ze skórki nie obieram, usuwam tylko gniazdo nasienne.

Sokowirówka jest dobra , ale najlepiej jabłka zmiażdżyć (mieszadło od wiertarki, maszynka do mięsa) i potem potraktować prasą.

Próbowałem chmielić: BŁĄD - jest niesmaczny. Z dodatkiem mięty: taki sobie.

Reasumując najlepsze Cydry wychodzą TYLKO z zimowych jabłek, gdzie sok ma cukier prosty i odpowiednią kwasowość. Dobrze się fermentuje, a słodzikiem regulujemy słodkość.

 

O sokach w kartonikach się nie wypowiadam, ale wiem, że uzyskiwany jest z najgorszych jabłek, tzw spadów, albo inaczej mówiąc jabłek przemysłowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jak kolega chce chmielić to proponuję do soku jabłkowego dodać troche brzeczki, ewentualnie mięty pieprzowej. Ja zrobiłem coś podobnego (warka 14) zasugerowawszy się piwem wypuszczonym przez Browar na Jurze - piwo jabłkowo-miętowe. Dziś testowałem butelkę tego wynalazku i jestem bardzo zadowolony. Jabłka z orzeźwiającą miętą, goryczka prawie niewyczuwalna (ale jest!), cytrusów nie wyczuwałem.

Polecam jak ktoś nie wie co ma zrobić z cienkuszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jabłka po zmiksowaniu gotujecie?

ewentualnie dla surowych dodajecie "siary" tak jak to się robi w winach?

a może zrobić kompot jabłkowy celem pozbycia się owoców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jabłka po zmiksowaniu gotujecie?

 

ewentualnie dla surowych dodajecie "siary" tak jak to się robi w winach?

 

a może zrobić kompot jabłkowy celem pozbycia się owoców?

Jabłek się nie gotuje, nie siarkuje, nie robi się kompotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pomysł z miętą nie jest zły - dodam trochę

 

Ale nie dodawaj liści, tylko zrób Nalew w 50%, aby puściła olejki i wówczas dodaj do cydru na koniec cichej, smak ma być lekko wyczuwalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - to chyba będzie dla mnie rada na przyszłość w takim razie... Biotit ;) Albowiem zaparzyłem kilka liści naprawdę pięknie pachnącej mięty, pogotowałem chwilkę i luuu do wiadra wszystko ;) No to zobaczy się czy aby nie przegiąłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Moj kartonikowy cydr chodzi od wczoraj. 4l soku ze stonki(riviva) i drożdze fermwin do win bialych, fermentor z 6l butli po wodzie. Chyba troche im za ciepło (22C) bo piana byla dośc duza ale już opadła. Ale do sedna, jak mi sie co nieco wyklaruje chce zlac do innego naczynia na cichą ew do butelek, jeszcze się zobaczy. Tylko tak mi chodzi po głowie, czemu by do drożdzy ktore zostaną w fermentorze nie dolać znów soku i niech chodzi kolejny. Co myślicie, uciągną kolejny baniak takie nieco zmęczone drożdze? Ew ile razy jest sens powtarzać taką operację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Lejdys and dżentelmen, już minął prawie rok, mój cydr kartonikowy to przeszłość. Mam nauczkę:

1. Drożdże winne jakoś głębiej mi fermentują i na cichej nie wytwarzają już co2 przez co pierwsza partia poszła w kanał, wniosek: zamiast cichej niech cydr pochodzi dłużej w pierwszym naczyniu

2. Najsmaczniejsza pora na konsumpcję to lato :)

3. Nic nie wyszło z dodatków w postaci soku z gruszek, tzn nic nie czuć tych gruch i wydaje mi się że nie warto, może inne dodatki... tak :)

 

Pora na edycję 2013, wczoraj dorwałem promocję soku tłoczonego. Sok tłoczony jabłkowy "słoneczna tłocznia" 5l - 14,95, planuję nastaw 20l, tym razem chciałbym podpytać innych użytkowników czy ktoś ma już doświadczenie w cydrach na różnych drożdżach i czy mógłby coś polecić? Poprzedni mój cydr kartonikowy nastawiony był na bayanusach, było ok, jednak nie upieram się tylko przy nich.

Może ktoś ma wypróbowane i sprawdzone dodatki?

Chętnie poczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś ma już doświadczenie w cydrach na różnych drożdżach i czy mógłby coś polecić? Poprzedni mój cydr kartonikowy nastawiony był na bayanusach, było ok, jednak nie upieram się tylko przy nich.

Może ktoś ma wypróbowane i sprawdzone dodatki?

drożdze Tokay22 od Zamojskich trafiały w mój gust

z dodatków to tylko miód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.