Skocz do zawartości

"Cydr" kartonikowy


b.dawid

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze nic. Portera robie na pierwszy konkurs. Mam tylko 18l soku. Więcej nie robie bo mi się nie chce nosić takich ciężarów :) Czekam na koniec fermentacji i potem na dolniakach robie ten cydr. Ciekawi mnie jaki zapach będzie.
Może za trzy tygodnie zaczne.

W planach jest jeszcze nagazować miód pitny w okolicy tych 5% alko z jakimś sokiem, albo hibiskusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 2 tygodnie później...
Jak tam [mention=14420]INTseed[/mention], sprawdzałeś coś?:)
Znów byłka promka i tym razem zakupiłem 30l, ale podzieliłem na dwa wiadra, różne drożdże ładnie działają w 15°. Teraz też sprzyja pogoda i może samo wystawienie na dwór na parę dni mi wyklaruje może, a jak nie będę próbował z pekto .
Robiłeś może pomiar do ilu ci z chodzi sok nfc? Mam go już dwa tygodnie na fermentacji i zszedł do 4.5brix Gęstwa w34/70 Sok połączenie jabłka z winogronami. Zapomniałem o pomiarze przed :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Jak tam [mention=14420]INTseed[/mention], sprawdzałeś coś?:)
Znów byłka promka i tym razem zakupiłem 30l, ale podzieliłem na dwa wiadra, różne drożdże ładnie działają w 15°. Teraz też sprzyja pogoda i może samo wystawienie na dwór na parę dni mi wyklaruje może, a jak nie będę próbował z pekto .
Nie sklarował mi się. Ale drożdze lagerowe bardzo ciekawe są. Jest bardziej pijalny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
19 minut temu, INTseed napisał:

Nie wiecie może ile około % alkoholu wyjdzie z 1kg cukru plus 8l soku z wiśni nfc? Miało być takie do 14% winko.

http://uwm.edu.pl/kpichsr/ftp/wino.pdf

O ile pamiętam tam są tebele dotyczące poszczególnych owoców.

A ten sok ile miał cukru? Bo jak wiesz to możesz ten potencjalny alkohol obliczyć przecież, wzory są na wiki.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://uwm.edu.pl/kpichsr/ftp/wino.pdf
O ile pamiętam tam są tebele dotyczące poszczególnych owoców.
A ten sok ile miał cukru? Bo jak wiesz to możesz ten potencjalny alkohol obliczyć przecież, wzory są na wiki.
Sok ma od 10 do 13brix według producenta. Od razu dowaliłem 1kg cukru.
Czy taka ilość dała więcej niż 14%? Zeszło do 10brix. Nie robiłem pomiaru ile było przed dodaniem cukru :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Czołem!

Pozwolę sobie na mój pierwszy post na tym forum.

Wszak nastawiłem już kilka cydrów, więc warto podzielić się doświadczeniami. 

 

Swojego czasu dokonałem testu drożdży bardzo podobnego do tego, który można zobaczyć na blogu "Projekt CYDR". 

Wielki szacunek dla bloga i oczywiście właściciela, taka determinacja jest bardzo rzadko spotykana. 

 

Więc do rzeczy. 

Wynik moich doświadczeń z drożdżami zaowocował wyborem dwóch typów, z których korzystam przy moich cydrach:

- Lalvin ICV D47

- Lalvin ICV K1-V1116

Jeśli Wasze jabłka nie są wyraziście aromatyczne, wtedy polecam Lalvin ICV D47. Po fermentacji można wyraźnie wyczuć gruszkową tendencję cydru. Dodatkowo cydr staje się przyjemnie "gęsty" na języku. Ta "gęstość" nie pasuje do wszystkich jabłek ale w większości przypadków powinna wpłynąć korzystnie na odczucia smakowe. Większość przypadków oznacza tutaj popularnie dostępne odmiany jabłek. Dzięki agresywności szczepu nie ma potrzeby wcześniejszej sterylizacji soku. 

W przypadku bardziej aromatycznych jabłek lub przy dodatkach smakowych jak na przykład pigwy, które nadają pazurek, zawsze skłaniam się w stronę Lalvin ICV K1-V1116. Te drożdże wpływają w znikomym stopniu na smak cydru. Są także agresywnym szczepem, dzięki czemu nastaw nie wymaga sterylizacji, czyli sok prosto po tłoczeniu można bez obaw o zakażenie z nimi fermentować. 

Oba szczepy nie wymagają żadnych dodatkowych pożywek, co w przypadku soku jabłkowego nie powinno być pomijane. 

 

Ostatnio interesujące są dla mnie także drożdże Fermentis Safale S-04. 

Nie mam tutaj jeszcze wyrobionego zdania, gdyż był to tylko jeden mały nastaw. 

Co okazało się zaskakujące, to zupełny brak wyczuwalnego zapachu drożdży. 

Eksperyment muszę powtórzyć, aby nabrać pewności. 

 

W tym roku planuję większy nastaw na wszystkich wymienionych drożdżach. 

Po szerzej zakrojonej degustacji i ocenie zostanie wyłoniony zwycięzca, który po następnym nastawie w przyszłym roku zawita do sklepów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że działasz. Ja też lubię v1116 za ich neutralny smak. Też stwierdziłem, że zacznę eksperymentować z innymi drożdżami, ale czekam na nowy jabłka, bo ostatnio miałem dostęp tylko do szampion i już mam ich dość. Jak się pojawi świeży sok to też podziałam.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.