Skocz do zawartości

"Cydr" kartonikowy


b.dawid

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe z tym kwasem - czyli mówisz że fermentacja może spokojnie i pół roku trwać nad osadem? Bym się może nawet pokusił, ale obawiam się, że wówczas nagazowanie w butelkach drugie tyle, bo drożdże całkiem opadną prawie - nie wytrzymam tak długo, żeby nie otworzyć...

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Fermentacja kończy się w okolicy trzech tygodni. Potem nagazowanie też maksymalnie dwa. Potem do piwnicy. Spijasz jak ci pasuje. Od razu po nagazowaniu lub po pół roku :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A używaliście drożdży drożdży Ciderini strong? Uwodnilem je w 25c i jakby całość poszła na dno. Zamieszalem jak nakazuje instrukcja i po 20min na dnie biały osad a raczej nie rozpuszczone/martwe robaczki ? 

Minęło 20h i oznak fermentacji brak

Edytowane przez advisorylyrics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.09.2019 o 14:07, INTseed napisał:

Daj link bo nie chce mi się wierzyć aby ktoś trzymał sok pół roku w fermentorze.

W fermentorze może faktycznie, ale mam jeszcze gąsiora 54L pełnego cydru zlanego po fermentajci burzliwej pod koniec 2016 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przez różne zbiegi okoliczności przetrzymałem cydr w gąsiorze na burzliwej (o ile w tym wypadku maożna tak powiedzieć) ponad dwa miesiące. Jak sie zabrałem, żeby go wreszcie zabutelkować, miałem dużą obawę, że będzie do wylania. Nic z tych rzeczy. Nabrał bardzo ciekawych nut, zdaje się być bardziej winny.

 

Nie sądze, że w zamkniętym środowisku (izolowanym tylko wodą z rurki fermentacyjnej, gdzie cięższe od tlenu CO2 chroni lustro cydru od zakażeń może dojść spontanicznie do jakiegoś bardzo negatywnego procesu. Słyszałem co prawda o cydrach, które stawały się octami, ale mam wrażenie, że w tych wypadkach proces zaczyna się znacznie wcześniej.

 

P.S

To była fermentacja na szóstej szarży nigdy nie wyciąganych z gąsiora S-04. Bodajże 3 litry soku tłoczonego uzupełnionego litrem kartonikowego (piąty litr stanowi breja drożdżowa na dnie, której nie ruszam tylko zalewam kolejnym nastawem).

 

P.S II

Z nagazownaniem nie ma problemu.  

Edytowane przez Marek Polak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za wpis.

ja też kombinowałem z drożdżami, ale zbierałem je do słoika i płukałem czysta wodą i zadawałem i tak trzy razy, ale mi zdziczałe się zrobiły przy trzeciej próbie i nie były zbyt fajne.
Spróbuję jeszcze raz - cała zima przed nami, więc można próbować.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z racji iż w poprzednim i tygodniu była pomocja na soki Słoneczna Tłocznia w Kauflandzie nakupilem 25L 100% jabłko.

 

Teraz mam dylemat jak to zrobić, żeby było dobrze?

W soku na 100ml jest 8g cukru, jeśli chciałbym refermetować z 160g to rozumiem, że potrzebuje 2l soku na refermentacje? 

23L idą do wiadra, 2 zostają rezerwy? 

Litr, może dwa z wiadra odpadaja zostaje 21-22L, chciałbym nagazowanie 2.5 +- więc ok 160g cukru(glukozy) mi pokazuje kalkulator, więc wtedy dodaje pozostałe 2L soku i rozlewam?

Edytowane przez Gruby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak mi doradziliście 22.5L wlałem do wiadra, 2.5 L zostawiłem na refermentację, wlałem uwodnione drożdże ciderini sweet od borowin, chociaż słyszałem że czasem startować nie chcą, zobaczymy rano co z tego wyjdzie. Sok niby ma 8g cukru (wskazania z pudełka) a 11BLG i jak obliczyć teraz ilości soku do refermentacji? Czy z BLG czy wartości odżywczych?

Aktualnie 'nastaw' ma 16/17 °C wskazania z ciekłokrystalicznego termometru, na drożdżach nie na zakresu temp. Czy temp będzie odpowiednia? 

Dzięki raz jeszcze!:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak mi doradziliście 22.5L wlałem do wiadra, 2.5 L zostawiłem na refermentację, wlałem uwodnione drożdże ciderini sweet od borowin, chociaż słyszałem że czasem startować nie chcą, zobaczymy rano co z tego wyjdzie. Sok niby ma 8g cukru (wskazania z pudełka) a 11BLG i jak obliczyć teraz ilości soku do refermentacji? Czy z BLG czy wartości odżywczych?
Aktualnie 'nastaw' ma 16/17 °C wskazania z ciekłokrystalicznego termometru, na drożdżach nie na zakresu temp. Czy temp będzie odpowiednia? 
Dzięki raz jeszcze!:) 
Temperatura jest spoko. Zostaw go na minimum 2, a najlepiej 4 tygodnie na burzliwej i moim zdaniem to będzie najlepszy czas dla tej temperatury.

Co do refermentacji to etykieta wystarczy, ale jak masz aerometr to sprawdź zawartość cukru w soku. Zważ próbkę na wadze elektronicznej, zanurz w niej aerometr i przelicz po wskazaniu blg ile masz zawartości cukru. Na stronie projekt cydr forum, ten omnibus podaje kawa na ławę jak to zrobić łącznie z tabelami. Pamiętaj też o pomiarze temperatury soku w której mierzysz aerometrem blg - to dość istotna poprawka.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od tygodnia stoi na cichej i zero oznak klarowania się - czy jest szansa że w ogóle sok ze słonecznej tłoczni się wyklaruje? To już nawet wino które zlewane było z dwa dni później po tym soku jest prawie klarowne... 

Zostawić to na x czasu żeby się klarowalo, czy normalnie za tydzień rozlać? Tylko jak będą wyglądały te butelki później?

20191120_180811.thumb.jpg.14d36b8abce28888234366d32195fcbf.jpg20191120_180816.thumb.jpg.928f7dae18e65cbb0ac92a114a1c4c94.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem w kwietniu z soku ze słonecznej tłoczni ( 2xgruszka + 1xjabłko) a rozlewałem 20 czerwca dopiero i nie wyklarował się całkowicie. Choć mam wrażenie, że było sporo klarowniejszy od Twojego. Robiłem na drożdżach cidrini sweet

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam pektoenzym, czytałem gdzieś żeby dać 2ml na 20l, a po tygodniu nastanie klarowność. Tylko trochę się cykam bo nie chce zepsuc, a jak odmierzyć 0.01ml na 100ml? Dla testu np? Hehe 

 

W dniu 20.11.2019 o 18:20, nify napisał:

Robiłem w kwietniu z soku ze słonecznej tłoczni ( 2xgruszka + 1xjabłko) a rozlewałem 20 czerwca dopiero i nie wyklarował się całkowicie. Choć mam wrażenie, że było sporo klarowniejszy od Twojego. Robiłem na drożdżach cidrini sweet

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka
 

Twój 3 miesiące stał, mój dopiero miesiąc więc jeszcze wszystko przed nim. Pierwsze były też ciderini sweet, ale nie ruszyły więc pałeczkę przejęły 'french cider'. 

Cóż zostawię go do końca roku, co będzie to będzie. 

 

@INTseed

Jak sprawdzisz co i jak to czekam na informacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam pektoenzym, czytałem gdzieś żeby dać 2ml na 20l, a po tygodniu nastanie klarowność. Tylko trochę się cykam bo nie chce zepsuc, a jak odmierzyć 0.01ml na 100ml? Dla testu np? Hehe 
 
Twój 3 miesiące stał, mój dopiero miesiąc więc jeszcze wszystko przed nim. Pierwsze były też ciderini sweet, ale nie ruszyły więc pałeczkę przejęły 'french cider'. 
Cóż zostawię go do końca roku, co będzie to będzie. 
 
[mention=14420]INTseed[/mention]
Jak sprawdzisz co i jak to czekam na informacje
Daj więcej do testu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem strzykawki, ale uznałem że co będę czekał - zabutelkowane 21l+3l rezerwy wyszło 47 butelek + jeden pet 1.5l (1l wlany) kontrolny po wodzie. 

Jedna skrzynka na wytrawnie, zmierzyłem blg dopiero przed rozlewem 0! Nigdy nie miałem takiego wyniku jeszcze hehe. Trochę bardzo kwaskowe było, więc doslodzilem 3/4 pastylki słodzika jak poleciało, a druga skrzynka na wytrawnie. Pozostałe 7 butelek 5tabletek. Kontrolnie 1 tabletka na 100ml to kocurek

 

Jak będzie promka znowu na soczek to wezmę 5 tke i spróbuję z tym pekto, lub może Ty szybciej zrobisz @INTseed to jw czekam na info o efektach:)

 

Btw pierwszy raz użyłem grifo hd, miałem nie używać ale było to silniejsze ode mnie, kosmos pyk pyk pyk nawet nie nadążała moja lp rozlewać hehe, w porównaniu do grety - niebo a ziemia

Co do stabilności nie ma żadnych problemów, jedna ręką kapslowalem i nic się nie bujało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jak tam @INTseed, sprawdzałeś coś?:)

Znów byłka promka i tym razem zakupiłem 30l, ale podzieliłem na dwa wiadra, różne drożdże ładnie działają w 15°. Teraz też sprzyja pogoda i może samo wystawienie na dwór na parę dni mi wyklaruje może, a jak nie będę próbował z pekto .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.