Skocz do zawartości

"Cydr" kartonikowy


b.dawid

Rekomendowane odpowiedzi

Piwer, po co gotować ksylitol? Po prostu go rozpuść w cydrze. Możesz też kupić ksylitol w lidlu (piszą o nim w wątku kartonikowym na forum winiarskim) Do refermentacji cukier lub sok.

 

Jak robię syrop cukrowy do refermentacji, zawsze gotuję 5 minut dla sterylizacji. Tutaj kierowałem się tą samą logiką, gdybym chciał przygotować "syrop ksylitolowy" - żeby nie sypać do każdej z butelek osobno.

 

Napisz proszę jak wyglądało odfermentowanie na tych dwóch próbkach?

 

Cydrowa tłocznia: po 10 dniach 0 blg, mętne (takie pozostanie zapewne)

Riviva (koncentrat): po 8 dniach 0 blg, powoli sie klaruje; po 17 dniach (teraz sprawdziłem): -1blg, idealny klar - wygląda jak wyjściowy sok  :)

 

Obecnie Cydr z koncentratu czas jest mocno kwaśny, ale może nie wykręca twarzy, więc może nic nie będę dodawać? Nie wiem....

W temperaturze pokojowej jest idealny klar, więc chyba daruje sobie cold crash i po prostu to zabutelkuję :)

 

Edit: następnym razem zastosuję Ciderini Sweet, może faktycznie jakoś "zredukują" ten kwas..

Edytowane przez Piwer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostało mi po imprezie 16l soku jabłkowego z biedronki. Myślę aby dokupić jakiś inny sok tak z 8l aby zrobić jakiś mix. Jaki sok polecacie?

PS mam 8l pomarańczowego - ale raczej się nie nadaje.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Mi bardzo dobry wyszedł z tego soku https://ezakupy.tesco.pl/groceries/pl-PL/products/2003120449963

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zostało mi po imprezie 16l soku jabłkowego z biedronki. Myślę aby dokupić jakiś inny sok tak z 8l aby zrobić jakiś mix. Jaki sok polecacie?

PS mam 8l pomarańczowego - ale raczej się nie nadaje.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Mi bardzo dobry wyszedł z tego soku https://ezakupy.tesco.pl/groceries/pl-PL/products/2003120449963
Bardziej mi chodziło o mix z innymi owocami - np gruszkami

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dalej mi to nic nie mówi ;).

 

Jak robisz piwko, na ostatnie kilka dni fermentacji wrzucasz wiadro do lodówki, żeby pomóc drożdżom opaść na dno i wyklarować.

 

Edit: Ściśle rzecz biorąc, cold crash robimy oczywiście PO zakończonej fermentacji, jednak PRZED zabutelkowaniem :)

Edytowane przez Piwer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniłem nastaw na 4 litrach "Tłonecznej słoczni" ;), dodałem drożdże do wytrawnego cydru prod. Biowinu. Nie dałem pożywki, bo nie miałem, ot zawartość saszetki siup do bańki z sokiem, korek, rurka, i leci. Stoi toto od 18.05, pieniło się, ale niezbyt obficie, ale rureczka bulkała fest, nastaw jest mętny, bulkać przestało, klarować się niebardzo chce. Z tego co przeglądam ten wątek, to ten soczek tak ma, pytanie-butelkować ten majdan już czy dać mu jeszcze szanse. Dla mnnie "leży jeść nie woła", ale żona strasznie piłuje "kiedy będzie gotowe" ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cydry schodzą do zera podczas fermentacji.

i o klarowności na tym soku zapomnij :(

 

 

żona strasznie piłuje "kiedy będzie gotowe" ;).

No tak właściwie to najlepszy będzie tak za ok 1/2 roku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej ilości nastawu to nie wiem czy się zdąży dobrze nagazować i zniknie na próbowaniu :D (o ile ta nieprzejrzysta breja nadaje się do picia ;)). Myślę czy nie rozlać do bączków 0,33 żeby więcej flaszek wyszło ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
2 hours ago, INTseed said:

Nie wiecie ile trzeba dodać cukru aby zwiększyć alkohol o 2%? Cydr będzie z kartonika jabłko-gruszka 15l
Sok ma 12blg.

Żeby zwiększyć o 2% alko, musisz podnieść BLG nastawu o 4 stopnie Plato. To będzie dość dużo cukru, który może wpłynąć na smak cydru.

 

Przeglądając fora o cydrach, ortodoksi zasadniczo twierdzą, że BLG cydru się nie podbija. Nie należy dospywać cukru, dać drożdżom przefermentować wyłącznie fruktozę z owoców. Niektórzy nawet twierdzą, że jeżeli dosłodzisz, to mowa już o winie, a nie o cydrze. Ja się nie chce mądrzyć, powiem tylko, że zdarzyło mi się przyprawiać cydr czerwonym pieprzem, który ugotowałem przez 5 minut w małej ilości wody z rozpuszczoną melasą z trzciny cukrowej, tak aby poziom cukru dodatku zgadzał się z poziomem nastawu.

 

Generalnie cydr ma być lekki i ożeźwiający, a zatem niskoalkoholowy. Przynajmniej tak rozumiem logikę "lekki" i "ożeźwiający". Cukier z owoców powinien wystarczyć do osiągnięcia tego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od objętości. wcześniej się pomyliłem, myślałem o 4 BLG a napisałem 2. kolega wyżej dobrze sprostował.

 

zasada dla winiarstwa jest taka że aby uzyskać 14% wina nastaw musi przefermentować 28 BLG. winiarze nie polecają nastawiać więcej jak 20BLG, dlatego też resztę cukru dodaje się partiami po pewnym czasie fermentacji, np po pierwszym zlaniu wina znad osadu i oddzielaniu owoców. 5,5 kg cukru to tak na oko na 20-25L wina w zależności z jakich owoców - jedne mają więcej cukrów w soku inne mniej.

 

winiarze mają taką miarkę - 170g cukru na 1 litr wina daje trunek o mocy 10%. większy % trzeba sobie przeliczyć do pożądanej objętości.

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, INTseed said:

A czy wiesz ile tego cukru trzeba by dodać? Gdzieś czytałem że aby powstało wino 14% to trzeba mieć 5.5kg cukru łącznie. Nie wiem czy to prawda. Jeśli tak to na jeden procent wychodziło by 400g cukru.

Nie jestem pewny, ale zakładam, że istnieje kalkulator, który powie ci dokładnie ile należałoby dodać. Poszukałbym na forach winiarskich.

 

Niemniej jednak, trzymając się logiki skali plato, to jeden stopien to 10 g na 1kg roztworu. Jeżeli zalozymy, ze jeden kilogram roztworu to ok 1l nastawu to powinienes dodac 40g aby podbic o 4BLG nasycenie nastawu. A zatem 400g na 10l ikonsekwentnie  600g na 15l. 

 

Ja działałbym z refraktometrem i wysterelizowaną pipetką, dodając po trochu, aż do uzyskania pożądanego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witajcie, jestem nowicjuszem, zakupiłem 25 litrów soku jabłkowego, oraz 2 opakowania drożdży do cydru słodkiego i półsłodkiego Ciderin Sweet firmy Browin, na opakowaniu napisane jest że porcja, paczka starcza na 15-20 litrów cydru, ile powinienem dodać z drugiej paczki na te dodatkowe 5 litrów ? Czy może jedna paczka wystarczy ?

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz opcje kup kup inne drozdze pare osob juz ich chciało użyć i często nie ruszały ale u ciebie może wystartują aczkolwiek osobiści bym ich nie dodał. Cydr słodki ci i tak nie wyjdzie tylko dlatego że tak pisze na opakowaniu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy tokay czy malga moga byc. 

https://www.piwowin.pl/pl/p/DROZDZE-DO-CYDRU-Spiritferm/2188 dobre drozdze nie wnosza nic zlego do trunku  pod warunkiem  fermentacji w temp ponizej 19 stopni.

poszukaj na necie na pewno znajdziesz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tokay od Zamojskich chyba najlepszą prasę mają.

Ciderini nie startują? Jakoś nie przypominam sobie takich wpisów. Te sweet (jak już tu ustalono) redukują kwas jabłkowy, ale nie czynią jabłecznika słodkim.

Ile drożdży dodać? Poważnie? Tak prostego obliczenia nie dasz rady sam zrobić?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mój ostatni nastaw "cydru z kartona" po otwarciu fermentora strasznie walnął na "dzień dobry" siarkowodorem. W smaku nie wyczułem nic niepokojącego, no może trochę siarę było czuć;). Normalnie zabutelkowałem z cukrem, teraz pytanie-czy siara się ułoży czy może niepotrzebnie się narobiłem jak kretyn zamiast to do kanału puścić? Spotkał się ktoś z czymś takim? Podczas fermentacji było pare dni kiedy temperature w nocy spadła, okno w pokoju z fermentorem było otwarte i pewnie dżordże stresika złapały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.