Skocz do zawartości

"Cydr" kartonikowy


b.dawid

Rekomendowane odpowiedzi

  • 7 miesięcy temu...

Gozdawa French Cider dały pustkę zarówno w aromacie jak i w smaku

No właśnie mam w butelkach od czerwca cydr na tych drożdżach z jabłek wyciśniętych sokoworiówką i smak potwierdzam: pusty, mało jabłkowy, wręcz jakbym pił szampana.

Edytowane przez eresz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Właśnie robię eksperyment z sokiem biedronkowym oraz z napojem jabłkowo-miętowym i drożdżami "Sherry" od Zamojskich, wcześniej robiłem z drożdżami "Malaga 1" ale cyder miał posmak drożdżowy. Mam pytanie o refermentacje sokiem, ile należy wlać do 1 butelki (zawszę używałem cukru)?

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam pytanie o refermentacje sokiem, ile należy wlać do 1 butelki (zawszę używałem cukru)?

1. jakim sokiem (ile w nim jest cukru)?

2. jakie chcesz nagazowanie (ile g cukru na 1l) ?

 

BTW, to są rachunki na poziomie.... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Co roku robię z jedną partię cydru kartonikowego, bo jakoś nie mam warunków, ani ochoty by samemu wyciskać sok z jabłek, na te lepsze soki mi szkoda kasy, bo wielkim miłośnikiem cydru nie jestem no i w tym roku postanowiłem mój cydr aprejdować.

Zawsze robiłem go na drożdżach Tokay,  tym razem użyłem sherry z Vinusa, dodatkowo zaszczepiłem  go żyjątkami odzyskanymi z piwa Chad King of The Wild Yeast oraz Lindemands Cuve Rene Oude Geuze, zobaczymy czy spowoduje to urozmaicenie w corocznym cydrze kartonikowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

U mnie tęż robi się cydr kartonikowy w sumie ok 27 litrów. Sok z Biedronki po 1.59 zł. oraz drożdże uniwersalne LS2. Po 5 dniach fermentacji Blg spadło niemal do zera. Dosłodziłem to syropem z 3 kg cukru i ruszyło dalej. W smaku kwaskowaty ale smaczny. Za kilka dni butelkowanie. Zobaczymy co z tego wyjdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zapusciłem cydr z kartonu na drożdzach MJ M02, po 20h brak oznak fermentacji. Faktycznie muszą być jakieś przymulone te drożdże, poczekam jeszcze czy coś się ruszy w końcu.

 

Po 24h drożdże ruszyły.

 

Po 15 dniach burzliwej zabutelkowany. Z 11 blg zeszło do zera. W aromacie lekka belgia, a w smaku wytrawne białe wino. 

Edytowane przez Przemo_666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, male pytanko czy już butelkować, sok z kartonu słoneczna tocznia 10 L jabłko-gruszka, plus 4 litry soku z koncentratu, postawione w poniedziałek tydzien temu (10 blg)  i wczoraj w poniedziałek miało 2 blg , czy czekać jeszcze? w menzurce lekko bombelkuje, a i drozdze cyderini strong

Edytowane przez misio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem 4 kartony po 5l w Carefourze. Cena 15.99 za karton. 10,5g cukru w litrze. Pół puściłem na Białych walonkach, pół na Irlandzkich ciemnościach.  Poczekamy zobaczymy...

 

I jak Ci wyszedł cydr na drożdżach piwowarskich?

 

Mam świeżą gęstwę FM26 (Belgijskie Pagórki) i zastanawiam się czy jest sens ryzykować - a może lepiej dedykowane M02 albo może szampańskie...

Edytowane przez Piwer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz to zawsze można poeksperymentować, jak nie masz to Gozdawa ma drożdże cydrowe.

 

Normalnie tej firmy bym nie polecał... ale robiłem na nich cydr z soku parę postów wyżej (Royal Apple, bo najtańszy tłoczony w Selgrosie) ) - wyszedł wytrawny, zszedł do 0Blg, na cichą dorzuciłem 20g Cascade i Mosaica, bo akurat miałem - wyszło bardzo smacznie.
A, refermentowałem sokiem - na 18l do rozlewu dolałem litr soku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez popelnilem cydr z kartonika z soku z biedronki. Drozdze dokupilem winne w markecie budowlanym. Po 3 tygodniach w butle z 4 pastylkami slodzika z kauflanda i miarka cukru do refermentacji. Pierwsza otwarta flaszka po 2 tygodniach celem sprawdzenia co i jak, no i myslalem ze juz bedzie mozna to pic. Bo jakies proste piwa plus minus po takim czasie mozna pic i sa juz w miare ok nagazowane. A wiec zapach jakis dziwny i cos malo gazowane, a cydr glownie robie dla żony. Myslalem ze nic z tego nie bedzie, ale teraz juz jest okolo 1.5 miesiaca po kapslowaniu i jestem w szoku jak sie zmienil. Aromat i smak jablkowy, dobre nagazowanie ale nie przesadzone i co mnie zdziwilo piana utrzymuje sie do samego konca. Podsumowujac wiec trzeba dac cydrowi z 2 miesiace na ulozenie sie w butelkach i dopiero mozna w pelni cieszyc sie ze spozycia. Cydr klarowny. Juz prawie go nie ma bo amatorek w rodzinie nie brakuje do spozywania takich napojow. Na gestwe poszedl sok tloczony z biedry. Juz ponad miesiac stoji i zakapsluje to na weekend bo wiecznie brak czasu. Tloczony nie klaruje sie nic a nic. Nastepny w planie cydr na drozdzach dedykowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez popelnilem cydr z kartonika z soku z biedronki. Drozdze dokupilem winne w markecie budowlanym. ...

Na jakich drożdżach dokładnie fermentowałeś?

Właśnie jest promocja na soki w Biedronce np. jabłkowy riviva 1L-1,59zł,

Jak uda mi się kupić soczek ;)  to nastawie dwa balony mam gęstwę  po S-04 i obok mnie w sklepie ogrodniczym widziałem drożdże biowin płynne tokay, robił ktos na tych z biowina??.

Kupować soczek i nastawiać :D

Edytowane przez nidzwiadekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.