Skocz do zawartości

"Cydr" kartonikowy


b.dawid

Rekomendowane odpowiedzi

Ale ja pisze o sokach właśnie ze Słonecznej Tłoczni. Nie po drodze mi do Biedry więc nie zajdę sprawdzać pojemności, ale te co widziałem we wrześniu były 5l, mniemam, że to takie same, to samo opakowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakaś wypasiona dronka w takim razie, zwracam honor! W lokalnej nigdy nie widziałem Slonecznej Tłoczni, ale jeżeli są to raczej na bank 5 litrów, bo chyba tylko takie robią.

U mnie w Zielonej Górze te soki są 3 litrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dronka nie musiała nic żądać, rzuć okiem na mój post z aktualnego tematu http://www.piwo.org/topic/7718-cydr-kartonikowy/#entry173963 kupowałem w auchan. Jeśli już to to dronka zaczyna kombinować z własnymi opakowkami, w okolicznych stonkach widziałem takowe soki w pojemnościach 3l, ale nie przedstawiały się jako słoneczna tłocznia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Tegoroczna edycja oparta na sokach "z wora" pod znakiem eksperymentów drożdżowych. Kupiliśmy z kumplem 75l soku tłoczonego w promocji auchan/real. Ubiegłoroczny nastaw na fermvin pdm trochę waniały drożdżem(takim niezbyt przyjemnym).

W tym roku postanowiliśmy przetestować trzy rodzaje dedykowanych drożdży oraz dwa suchary do piwa

W ostatni poniedziałek nastawiliśmy w pięciu gąsiorkach po 15L z następującymi drożdżami: M02 Cider(Mangrove Jack), French Cider(Gozdawa), Aromatic Cider(SpiritFerm), Pure Ale Yeast 7(Gozdawa), Safale S-04(Fermentis).

Warunki zadania drożdży były zbliżone(żeby nie powiedzieć identyczne), czyli objętość(15L), temperatura soku(~16°C), forma drożdży(rozsypane, bez rehydracji) oraz czas(jednego wieczoru :)). Jedyne co je rozróżniało to różny termin ważności

Wczoraj rano(po około 12h od zadania) PAY7 już furczały pełną gębą, na innych już pojawiał się szum(oprócz M02 MJ), dziś rano w czterech gąsiorach rurki pięknie burczały, w gąsiorze z M02 MJ nadal cisza :/, a były to najświeższe drożdże z całego eksperymentu.

Jaki jest cel takiego eksperymentu? Porównanie efektów pracy drożdży(nic nowego). O efektach końcowych postaram się informować na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja przetestowałem drożdże Lalvin 71B na Słonecznej Tłoczni, z zastrzeżeniem, że był to mój drugi nastaw w życiu i pierwszy na Słonecznej Tłoczni, więc nie mam porównania i doświadczenia.

 

Przefermentowało bardzo szybko, bardzo dużo umiarkowanie zbitego osadu drożdżowego. Cydr wyszedł oczywiście wytrawny, kwasowość raczej niska, mętność na poziomie weizena albo wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś cukromierzem lub reflektometrem nastaw na MJ?

 

Mam nadzieję na buteleczkę z każdego szczepu ;) edit

Nie chcę pchać łap aż do rozlewu, wtedy się okaże. Co do buteleczki to się wie ;) tylko że będę rozlewał w brązowe pety, więc będą litrowe(?) Takie jak Marcin ma w depozycie do lania z nalewaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj zabutelkowałem wszystkie zestawy. Na etapie butelkowania niewiele wniosków, choć efekty z grubsza da się zauważyć.

Spiritferm Aromatic Cider dał aromat gruszki.

Gozdawa French Cider dały pustkę zarówno w aromacie jak i w smaku :/,

Gozdawa PAY7 leciutko walą siarą,

S-04 Zachowały się neutralnie(półwytrawny w smaku i delikatny aromat jabłka)

MJ M02 okazały się jakoś mało żarłoczne, osadu drożdżowego niewiele, oznak fermentacji też brak, ale jednak przefermentowały! ile? tego nie wiem, niestety nie mam cylindra pomiarowego do spławika, a nie znałem ekstraktu początkowego żeby mierzyć refraktometrem, sprawdzałem na smak, brak słodyczy i obecność alko było oznaką że fermentacja się odbyła.

 

Więcej wniosków i analizy najwcześniej w okolicach Bożego Narodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze sprawdzają się moim zdaniem Tokay22 od Zamojskich.

Myślę że ciekawe by być mogły Johannisberg M35

http://www.eurowin.p...NISBERG-M35/170

Dające nuty miodowe, nie robiłem na nich cydru, ale wydaje mi się że będzie pasować

Edytowane przez mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale w praktyce już kilka razy się przekonałem że te deklaracje o cukrach(w przypadku soku tłoczonego) lekko mijają się z prawdą.

 

kupowałem ten sok w Realu... jeżeli to ten sam to gęstość początkową miał 12 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.