Skocz do zawartości

Drożdże płynne a suche


eresz

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Piotr Ba napisał:

Proszę o precyzyjny przepis na piwo pszeniczne z użyciem WB06

W moim przypadku działa spory underpitching (połowa paczki na 20l) i rozpoczęcie fermentacji / zadanie drożdży w temperaturze 12C. Kilka świetnych pszenic mi wyszło na tych drożdżach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Ba napisał:

Polecam S33 do każdego IPA

To już wiem, dlaczego nie dojdziemy do porozumienia w kwestii doboru drożdży, mając tak odmienne gusty smakowe. Ja uważam s33 za bardzo słabe drożdże, raczej nigdy więcej dla mnie.

Edytowane przez Kaniutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 22.03.2021 o 19:19, Kaniutek napisał:

mając tak odmienne gusty smakowe

No i dlatego życie jest piękne lubimy inne style. Ja np nie lubię hefeweizena w to miejsce pije witbiera, z dolniaków nie lubię marcowego a lubie pilsa/jasne i dunkela. Poza tym z IPA to lubię angielskie zawsze i takie co jest mętne, gęste (pszenica i owies w zasypie)  o wysokim OG (14-15 P) i niskim odfermentowaniu z dużym chmieleniem (różne autorskie przepisy i wariacje) i tu S33 są super i można postawić fermentor w pokoju (tzn < 20 st C też nie przesadzajmy). Takie style to 80 % warek w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Piotr Ba napisał:

S33 są super

Nie są. Te drożdże są kompletnie do niczego. Można ewentualnie na nich ciasto drożdżowe upiec.

Skoro komuś smakują piwa na tych drożdżach, to znaczy, że nasze gusta są tak bliskie, jak Ziemia z Mgławicą Magellana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
W dniu 22.03.2021 o 11:23, fotohobby napisał:

To który szczep dolnej fermentacji daje słodową pełnię odpowiednią dla koźlaka, czy piw bawarskich ? 

Do kolekcji doszedł FM701


Ostatnio robiłem
https://wiki.piwo.org/Hefe-Weizen,_Andrzej_Smyk_(Anteks)
 

Dodam, że na wiosnę przepis wykonywałem na S04, natomiast kupiłem na promocji po terminie FM42 Stare nadreńskie. Wystartowały bez problemów. Efekt degustacji przed przelewaniem do butelek przeszedł moje oczekiwania. Dodałem jeszcze witaminę C jako przeciwutleniacz do zachowania aromatu/smaku. Piwo zapowiada się powyżej przeciętnej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, grzesiuu napisał:

Ostatnio robiłem https://wiki.piwo.org/Hefe-Weizen,_Andrzej_Smyk_(Anteks)
Dodam, że na wiosnę przepis wykonywałem na S04, natomiast kupiłem na promocji po terminie FM42 Stare nadreńskie. (...)

Efekt degustacji przed przelewaniem do butelek przeszedł moje oczekiwania.

Ciekawa sprawa! Czego dokładnie oczekiwałeś (a co otrzymałeś) robiąc zasyp piwa pszenicznego na brytyjskich i niemieckich drożdżach nie do piw pszenicznych?

Ja raz zasyp do jasnego weizenbocka puściłem na suchych brytyjskich od Mangrove, ale to był bardziej wypadek przy pracy niż plan na hybrydę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 24.11.2021 o 21:03, zasada napisał:

Dodam, że na wiosnę przepis wykonywałem na S04, natomiast kupiłem na promocji po terminie FM42 Stare nadreńskie. (...)

Efekt degustacji przed przelewaniem do butelek przeszedł moje oczekiwania.

Uwielbiam takie eksperymenty. Mi np. K97 dały trochę goździka i lekkie owoce - ale finalnie czuć że to jakaś pszenica mimo iż bezstylowiec. 50 % zasypu pszenica niesłodowana.

Myślę że nawet us05 czy nottingamy dadzą też goździka i jakieś gruszki, banany ale w mniejszym lecz ciągle wyczuwalnym aromacie. Chyba tak jest że pszenica fermenowana pozostawi  zawsze jakieś estry/ fenole.

A czy dobre byłoby takie piwo fermentowane np. belgami albo szczepem saisonowym ? zasyp 50/50 pszenica/słód jasny jest w kręgu moich zainteresowań od dawna.

 

Edytowane przez Piotr Ba
z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2021 o 19:04, Piotr Ba napisał:

Myślę że nawet us05 czy nottingamy dadzą też goździka i jakieś gruszki, banany ale w mniejszym lecz ciągle wyczuwalnym aromacie. Chyba tak jest że pszenica fermenowana pozostawi  zawsze jakieś estry/ fenole.

Zależy od drożdży. Banan może wyjść przy wielu, ale fenole tylko od tych, które mają od tego odpowiedni gen - jeśli wychodzą po zadaniu US-05, to raczej bym typował zakażenie. Oczywiście jakieś fenole będą pewnie w piwie w przynajmniej śladowych ilościach, ale te fermentacyjne tylko od drożdży określanych jako POF+ (zob. http://www.milkthefunk.com/wiki/Saccharomyces sekcja Phenolic Off Flavor Strains).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
W dniu 22.03.2021 o 14:45, fotohobby napisał:

Lubię słodowe piwa - W34/90, czy Diamondy były zbyt wytrawne (nawet przy wysokim zacieraniu).

Są szczepy  które w typowym lagerze 12BLG daje mi to, czego oczekuję.

Tu zostałem wywołany do tablicy.

Do jakiego lagera ?

Do pilsa zacieraj w 69 st C - odfermentuje z 12 do 2 , marcowe 13 blg zacierano w 70 st C odfermentował do 3 BLG - ma idealną podbudowę słodową (oczywiście moja opinia)  nie ma mowy o wytrawności. Dunkel 13 stka ?? - nie pamietam ale też conajmniej 69 st C (słód monachijski sam z siebie odfermentowuje mniej). Porterów nie robię bo jeszcze nie dorosłem i ogólne ich nie pije.

Szczep 34 70 z Weihenstephan jest szczepem dość uniwersalnym, kwestia doboru temperatury infuzji.

Dość ciekawy zarzut odnośnie tego szczepu.

Zgodzę się z tezą jeśli się zatrze w 72 st C i będzie 80 % odfermentowania ale tak się nie stanie i to gwarantuję . Można spokojnie zacierać w tylko 72 st C i oba enzymy dalej będą działać. Kwestia doboru temp. zac. infuzyjnego.

Z Fermentisami to chyba tak jest ( u mnie tak jest) że trzeba je kilka razy na takiej samej warce przećwiczyć żeby dojść do praktyki jak dane piwo zacierać pod jakie odfermentowanie i rezultat końcowy. Dopiero za którymś razem - o kurde dobre drożdże jednak.

Zdeydowanie nie polecam próbować szczepu tej firmy tylko na próbę.

Edytowane przez Piotr Ba
h
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr Ba napisał:

Tu zostałem wywołany do tablicy.

Do jakiego lagera ?

Do pilsa zacieraj w 69 st C - odfermentuje z 12 do 2 , marcowe 13 blg zacierano w 70 st C odfermentował do 3 BLG - ma idealną podbudowę słodową (oczywiście moja opinia)  nie ma mowy o wytrawności. Dunkel 13 stka ?? - nie pamietam ale też conajmniej 69 st C (słód monachijski sam z siebie odfermentowuje mniej). Porterów nie robię bo jeszcze nie dorosłem i ogólne ich nie pije.

Szczep 34 70 z Weihenstephan jest szczepem dość uniwersalnym, kwestia doboru temperatury infuzji.

Dość ciekawy zarzut odnośnie tego szczepu.

Zgodzę się z tezą jeśli się zatrze w 72 st C i będzie 80 % odfermentowania ale tak się nie stanie i to gwarantuję . Można spokojnie zacierać w tylko 72 st C i oba enzymy dalej będą działać. Kwestia doboru temp. zac. infuzyjnego.

Z Fermentisami to chyba tak jest ( u mnie tak jest) że trzeba je kilka razy na takiej samej warce przećwiczyć żeby dojść do praktyki jak dane piwo zacierać pod jakie odfermentowanie i rezultat końcowy. Dopiero za którymś razem - o kurde dobre drożdże jednak.

Zdeydowanie nie polecam próbować szczepu tej firmy tylko na próbę.

Odkopałeś coś po niemal roku, tylko w sumie nie wiem po co ?

Rożnica pomiędzy W34/70 a np WLP838 jest  znaczna.

A wyższa temperatura zacierania zamiast słodowosci może dać słodkość.

A nie o to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.