Skocz do zawartości

Drożdże płynne a suche


eresz

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, Sylwester napisał:

To do unikalnego profilu piwa dobierasz unikalny szczep drożdży i tyle filozofii suche czy mokre każde maja unikalne szczepy
do 14 blg suche wyżej mokre.

To który szczep dolnej fermentacji daje słodową pełnię odpowiednią dla koźlaka, czy piw bawarskich ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, fotohobby napisał:

To który szczep dolnej fermentacji daje słodową pełnię odpowiednią dla koźlaka, czy piw bawarskich ? 

Na potrzeby domowe żeby sobie wypić na jesień to dowolne suchary dolnej fermentacji, natomiast jeśli chcemy się bić z innymi o jakość tego Koźlaka to może stanowczo nie wystarczyć. Zwłaszcza jeśli inni zrobią dekokcję i mają doświadczenie w ustalaniu zasypu do takiego piwa.

Niech to będzie odpowiedź na pytanie suche czy płynne  --  używać jednych i drugich !! w zależności co chcemy - jeśli chcemy wypić sobie w domu to Gozdawa pokryje 90 % potrzeb.

 

https://browin.pl/sklep/produkt/406201/drozdze-piwowarskie-brewgo-lager#opis

Edytowane przez Piotr Ba
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sylwester napisał:

Fermentum Mobile FM31 Bawarska dolina

 

 

Dobra, bo niedoprecyzowałem:

który suszony szczep dolnej fermentacji daje słodową pełnię, odpowkednią dla Koźlaków itp piw ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Piotr Ba napisał:

Na potrzeby domowe żeby sobie wypić na jesień to dowolne suchary dolnej fermentacji, natomiast jeśli chcemy się bić z innymi o jakość tego Koźlaka to może stanowczo nie wystarczyć. Zwłaszcza jeśli inni zrobią dekokcję i mają doświadczenie w ustalaniu zasypu do takiego piwa.

Niech to będzie odpowiedź na pytanie suche czy płynne  --  używać jednych i drugich !! w zależności co chcemy - jeśli chcemy wypić sobie w domu to Gozdawa pokryje 90 % potrzeb.

 

https://browin.pl/sklep/produkt/406201/drozdze-piwowarskie-brewgo-lager#opis

 

No, szczególnie jak postąpisz zgodnie z opisem producenta podlinkowanych drożdży, to otrzymasz "pełnię słodowego smaku". Chyba, że na skutek niedofermentowania :)

Cytat
  • Na 20 L piwa — saszetka 11 g wystarczy, aż na 20 L piwa — dzięki drożdżom BrewGO Lager możesz więc jednorazowo przygotować większy zapas piwa dolnej fermentacji, którym będziesz mógł podzielić się z rodziną lub przyjaciółmi!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże same kwadratowe głowy na tym piwo.org
piwowarzy ze stodoły a zachowują się jak by posiadali browary i warzyli piwa dla Lupulusa albo innego browaru. Tęgie głowy co drugi to lepszy żeby tylko pokazać ze się lepiej zna.
dyskutują o szczepach rodzajach bóg wie czym a warzą piwa w garnkach na zupę i wiadrach z castoramy w garażu albo szopie haha
Zawsze jak wejdę na ta stronkę to się uśmieję
na forum magistry z alchemii i piwowarstwa a w realu Zenki z kadziami warzelnymi samoróbki z betoniarki .
Pozdrawiam HEJTEROW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, fotohobby napisał:

Dobrze, a Munich Helles, albo Oktoberfest, taki, jak w Bierhalle ?

Zrobiłem dwa tygodnie temu marcowe 14,5 blg użyłem mokrych i starter: Fermentum mobile bawarska dolina fm 31
A za tydzień będę robił Pilsa jakieś 12 blg i użyję sucharów odpowiednio nawodnionych przed zadaniem Mangrove Jack's Bavarian Lager M76
i obydwa będą zajebiste i pyszniutkie i według zasady poniżej 14 suche powyżej mokre i bez zbędnego przemądrzania i pitolenia o księżycu.

Edytowane przez Sylwester
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sylwester

Człowieku, właśnie sam dałeś najlepszy pokaz hejtu. 

Lubię słodowe piwa - W34/90, czy Diamondy były zbyt wytrawne (nawet przy wysokim zacieraniu).

Są szczepy  które w typowym lagerze 12BLG daje mi to, czego oczekuję.

 

Wpadĺeś tu ze "słabą" tezą, nie potrafisz jej obronić, wolisz rozrzucać epitety

Słabe to..

 

Może dla  Ciebie drożdze to drożdże, piwo, to piwo.

Gdybym  miał takie podejście, to bym się za warzenienie nie brał...

 

Marcowe to jakieś 12.4-14 BLG, więc wg Twojej tezy drożdże płynne są niedoposzczalne :)

https://wiki.piwo.org/Oktoberfest

 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sylwester napisał:

Zrobiłem dwa tygodnie temu marcowe 14,5 blg użyłem mokrych i starter: Fermentum mobile bawarska dolina fm 31
A za tydzień będę robił pilska jakieś 12 blg i użyję sucharów odpowiednio nawodnionych przed zadaniem Mangrove Jack's Bavarian Lager M76
i obydwa będą zajebiste i pyszniutkie i według zasady poniżej 14 suche powyżej mokre i bez zbędnego przemądrzania i pitolenia o księżycu.

A dlaczego nie pyknąć gęstwę FM do tego Pilsa ? aż się prosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Piotr Ba napisał:

A dlaczego nie pyknąć gęstwę FM do tego Pilsa ? aż się prosi.

Myślałem o tym ale trochę się boje mianowicie;
Nie szkodzi ze gęstwa będzie z mocniejszego piwa do słabszego normalnie robi się na odwrót ?
i po drugie słyszałem rożne opinie o zbieraniu gęstwy z drożdży dolnej fermentacji ze to niezbyt wychodzi i w sumie zawsze jak zbieram gęstwę to z górnej
co myślisz ? myślicie ?
 

Edytowane przez Sylwester
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, fotohobby napisał:

Gdybym  miał takie podejście, to bym się za warzenienie nie brał...

Dlaczego ?

Osobliwy punkt widzenia.

Był taki wpis na amerykańskim forum z którym się zgadzam w 100 % - dowolny zasyp słodów fermentowany jakimikolwiek drożdżami w ich optymalnych warunkach da piwo i mało prawdopodobne że będzie to piwo inne niż bardzo dobre - tylko będzie bez stylu.

Będzie Koźlak na S23 jaki na Munich Lagerach tylko lepsze jest wrogiem dobrego Panowie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co kopać się z koniem? Udowodnij księdzu, że Boga nie ma bo my takie same ssaki, jak i inne, tylko lepiej wyewoluowane. Bez sensu.

 

Najprostszy przykład, wszystkie pszeniczniaki robię zawsze na FM41, bo uważam je za najlepsze do pszenicy, a czy brzeczka ma 14, czy 11 BLG nie ma najmniejszego znaczenia. Zrobiłem różnych pszeniczniaków dziesiątki, bo lubię i zawsze na tych płynnych wychodzą wyśmienicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Sylwester napisał:

i po drugie słyszałem rożne opinie o zbieraniu gęstwy z drożdży dolnej fermentacji ze to niezbyt wychodzi i w sumie zawsze jak zbieram gęstwę to z górnej
co myślisz ? myślicie ?

Ja bym dał 200 ml gęstwy FM do 20 litrów 12stki i gwarantuję dobrego Pilsa. MJ zostaw na przyszły rok :P

Tylko nie męcz ich w za niskiej temperaturze ale to na pewno już wiesz.

Edytowane przez Piotr Ba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

9 minut temu, Piotr Ba napisał:

.Będzie Koźlak na S23 jaki na Munich Lagerach tylko lepsze jest wrogiem dobrego Panowie :P

 

Będzie, ale być  moze  ie tak dobry, jak mógłby być. Wiec dlaczego miałbym nie użyć Wyeast Bavarian Lager i przez Munich Helles, Marcowe dojść do Koźlaka ?

Da to o niebo lepszy efekt,  niż suchary, a nawet, jak  zrobił @Sylwester robienie startera z fiolki plynnych i robienie na nim pierwszego piwa o ballingu 14.5

Drugie, trzecie pokolenie jest najlepsze

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, fotohobby napisał:

Będzie, ale być  moze  ie tak dobry, jak mógłby być. Wiec dlaczego miałbym nie użyć Wyeast Bavarian Lager i przez Munich Helles, Marcowe dojść do Koźlaka ?

Da to o niebo lepszy efekt,  niż suchary, a nawet, jak  zrobił @Sylwester robienie startera z fiolki plynnych i robienie na nim pierwszego piwa o ballingu 14.5

Drugie, trzecie pokolenie jest najlepsze

No właśnie i dochodzimy do zgody - a co jeśli akurat masz gęstwę S23 ?? Kanalizacja i 40 zł na nowy szczep płynny ?? Tu właśnie odpowiedź nie jest jednoznaczna suche czy płynne. Można sobie tak majtać szczepami ale 40 złotych to 10 kg słodu pilzneńskiego więc też są granice.

Psychicznie mierze się z Kolschem od długiego czasu - jest gigantyczna pokusa żeby użyć K97 mimo że ma to być 1 styl na płynnych 2565 po to kupiłem mieszadło. Nie wiem co zrobię. A pochlebne wpisy na amerykańskich forach o K97 nie pomagają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Piotr Ba napisał:

No właśnie i dochodzimy do zgody - a co jeśli akurat masz gęstwę S23 ??

Ale dlaczego miałbym mieć gęstwę S23 ?

No dobra - mam Diamondy, jako rezerwę, a raz na rok odpalam je, robię Cešką Desitkę dla siebie i dwa razy 20l szwagrowi do kega

I z gęstwę rozstaję się bez żalu (no chyba, że jeszcze Porter Bałtycki), kupuję drożdże płynne na trzy inne piwa dolnej fermentacji, plus Diamondy  na rezerwę.

40zł na trzy/cztery piwa to nie jest wielki koszt (aczkolwiek większy, niż 12zĺ, to jasne)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o precyzyjny przepis na piwo pszeniczne z użyciem WB06 na zasypie 50 %/50 % pilzneński/pszeniczny, tzn taki który gwarantuje równowagę banan/goździk w końcowym smaku.

Proszę teraz kawa na ławę precyzyjnie jakie zacieranie, w jakiej temperaturze i na jaki czas wiadro łącznie z nagazowaniem.

Skoro są tu tacy mądrzy że na tym można tą równowagę osiągnąć to proszę o konkrety.

 

Nie jest to możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, fotohobby napisał:

Ale dlaczego miałbym mieć gęstwę S23 ?

No dobra - mam Diamondy, jako rezerwę, a raz na rok odpalam je, robię Cešką Desitkę dla siebie i dwa razy 20l szwagrowi do kega

I z gęstwę rozstaję się bez żalu (no chyba, że jeszcze Porter Bałtycki), kupuję drożdże płynne na trzy inne piwa dolnej fermentacji, plus Diamondy  na rezerwę.

40zł na trzy/cztery piwa to nie jest wielki koszt (aczkolwiek większy, niż 12zĺ, to jasne)

Dlatego właśnie kupiłem mieszadło. Jak dotąd najwięcej warek w roku robię na w34/70 i S33 i tu zastosuje już za jakiś czas Wyeasty bo już nie ma aż tak dużo większego kosztu w stosunku do ilości warek.  Polecam S33 do każdego IPA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, kiwitom napisał:

Po co kopać się z koniem? Udowodnij księdzu, że Boga nie ma bo my takie same ssaki, jak i inne, tylko lepiej wyewoluowane. Bez sensu.

 

Najprostszy przykład, wszystkie pszeniczniaki robię zawsze na FM41, bo uważam je za najlepsze do pszenicy, a czy brzeczka ma 14, czy 11 BLG nie ma najmniejszego znaczenia. Zrobiłem różnych pszeniczniaków dziesiątki, bo lubię i zawsze na tych płynnych wychodzą wyśmienicie.

Alez oczywiście zawsze można dać płynne do piwa słabszego w tym moim sposobie chodziło mi bardziej o kwestie ekonomiczna ze do 14 suche są wystarczające ale oczywiście ze można dawać mokre nawet i do piwa 10 blg oczywiście ze nawet lepiej ale drożej. Nigdy nie chciałem powiedzieć ze nie wolno dawać drożdży płynnych do piw poniżej 14 blg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.