Skocz do zawartości

DIY - pudło izolacyjne na fermentor


kosimazaki

Rekomendowane odpowiedzi

Ewentualnie można zrobić wyższą skrzynię (50x50x60). Będzie to wymagało kupienia 2 arkuszy styropianu więcej (1 arkusz na dno i pokrywę + po 1 arkuszu na każdą ze ścianek). W sumie nie wiem jeszcze ile kosztuje taki arkusz, ale chyba koszty nie wzrosną znacząco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno zbudowałem takie pudło i konstruując je uwzględniłem fermentor z wysokością umieszczonej w pokrywie rurki fermentacyjnej. Zacząłem robić testy z fermentorem wypełnionym wodą i skończyło się na tym, że pierwszą fermentację zrobiłem bez rurki a w pudle dobudowałem grubsze dno i grubszą górę. Powód? Podczas testów stwierdziłem że wolna objętość w pudle potrzebna u góry do umieszczenia rurki nad fermentorem obniża skuteczność chłodzenia butlami, bo miejsca do schłodzenia jest sporo więcej. Teraz mam tylko miejsce na fermentor i butelki po rogach a strop pudła niemalże styka się z pokrywą. Wydajność jest super.

Edytowane przez luki161
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to konkretnie jest z tym niedomykaniem pokrywy na burzliwą??

To musi być jakaś znaczna szczelina czy wystarczy niedociśnięcie jednego z zatrzasków pokrywy.

 

A może wystarczy nałożyć pokrywę z dziurką na rurkę i fermentować bez rurki (pewnie należałoby czymś zabezpieczyć otwór przed ewentualnymi ciałami obcymi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to konkretnie jest z tym niedomykaniem pokrywy na burzliwą??

To musi być jakaś znaczna szczelina czy wystarczy niedociśnięcie jednego z zatrzasków pokrywy.

 

A może wystarczy nałożyć pokrywę z dziurką na rurkę i fermentować bez rurki (pewnie należałoby czymś zabezpieczyć otwór przed ewentualnymi ciałami obcymi).

Wystarczy rozszczelnić, gaz sam sobie znajdzie ujście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w takim pudle styropianowym spokojnie można fermentować z lekko rozszczelnionym wiekiem fermentora i problem rurki znika.

 

Jeżeli już ktoś koniecznie chce mieć coś w stylu rurki fermentacyjnej, bez zbędnych przestrzeni nad fermentorem, to można to zrobić inaczej. Wystarczy kawałek twardej, plastikowej rurki fi 10 mm, ok. 6 cm długości (miałem taką chyba po woreczkach foliowych, na którą były nawinięte). Rozgrzać na środku i wygiąć w kąt 90 stopni. Zginać delikatnie, żeby nie pękła. Po ostygnięciu mamy fajne kolanko z tej rurki. Jeden koniec kolanka wsadzamy w uszczelkę od rurki fermentacyjnej w pokrywie fermentora. Na drugi koniec kolanka wsadzamy wężyk igielitowy 10 mm i prowadzimy go na dół (trzeba dociąć odpowiednią długość). Przy fermentorze na dole stawiamy jakiś mały słoiczek z wodą i zanurzamy w nim końcówkę tego wężyka igielitowego. Uwierzcie mi, też fajnie bulka :D

Wygoda. Chcesz unieść fermentor? Wystarczy wyjąć wężyk ze słoiczka i można podnosić, nic się nie zassie do środka. W przypadku rurki fermentacyjnej trzeba było ją wyjmować, albo rozszczelnić wieko.

Edytowane przez Piwosz86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak widać wymary są idealne pod standardowy fermentor i cztery 1.5-litrowe butelki z zamrożoną wodą. Mam nadzieję, że uda mi się zbić temperaturę wewnatrz do ok 17 stopni. W najbliższym czasie przetestuję wynalazek i dam znać.

 

Czy tak wykonana skrzynia pomieści fermentor z rurką fermentacyjną (fermentor + rurka razem mają chyba około 56 cm)?? Chodzi mi o jej wysokość.

Czy skrzynia nie jest za mała na taki wariant??

 

Zrobiłem niedawno taką skrzynkę i okazało się że wieko opiera się o rurkę. Z racji że w moim fermentorze rurka jest na środku wieka, rozwiązaniem okazało się wycięcie kwadratu 10x10x1,5cm na środku wieka. Skrzynka się teraz pęknie domyka i rurka nie jest żadną przeszkodą. Odmierzenie wszystkiego i wyskrobanie nożykiem do tapet zajęło jakieś 10-15 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zrobiłem niedawno taką skrzynkę i okazało się że wieko opiera się o rurkę. Z racji że w moim fermentorze rurka jest na środku wieka, rozwiązaniem okazało się wycięcie kwadratu 10x10x1,5cm na środku wieka. Skrzynka się teraz pęknie domyka i rurka nie jest żadną przeszkodą. Odmierzenie wszystkiego i wyskrobanie nożykiem do tapet zajęło jakieś 10-15 minut.

 

Jakie (konkretnie) wymiary ma twoja skrzynka??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zrobiłem niedawno taką skrzynkę i okazało się że wieko opiera się o rurkę. Z racji że w moim fermentorze rurka jest na środku wieka, rozwiązaniem okazało się wycięcie kwadratu 10x10x1,5cm na środku wieka. Skrzynka się teraz pęknie domyka i rurka nie jest żadną przeszkodą. Odmierzenie wszystkiego i wyskrobanie nożykiem do tapet zajęło jakieś 10-15 minut.

 

Wszystko fajnie, pięknie, tyle że skoro mieści Ci się fermentor z rurką, oznacza to, że masz w tej skrzyni sporo wolnej przestrzeni nad fermentorem, a to wpływa na efektywność chłodzenia (negatywnie oczywiście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zrobiłem niedawno taką skrzynkę i okazało się że wieko opiera się o rurkę. Z racji że w moim fermentorze rurka jest na środku wieka, rozwiązaniem okazało się wycięcie kwadratu 10x10x1,5cm na środku wieka. Skrzynka się teraz pęknie domyka i rurka nie jest żadną przeszkodą. Odmierzenie wszystkiego i wyskrobanie nożykiem do tapet zajęło jakieś 10-15 minut.

Wszystko fajnie, pięknie, tyle że skoro mieści Ci się fermentor z rurką, oznacza to, że masz w tej skrzyni sporo wolnej przestrzeni nad fermentorem, a to wpływa na efektywność chłodzenia (negatywnie oczywiście).

A moim zdaniem takie pudło to nadal lepiej niż markowa torba do chłodzenia fermentora ;) Inna sprawa, że zawsze można zrobić dodatkową izolację podzieloną na dwie części (albo nie - jak kto woli), która pozwoli wystawać rurce ;)

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zrobiłem niedawno taką skrzynkę i okazało się że wieko opiera się o rurkę. Z racji że w moim fermentorze rurka jest na środku wieka, rozwiązaniem okazało się wycięcie kwadratu 10x10x1,5cm na środku wieka. Skrzynka się teraz pęknie domyka i rurka nie jest żadną przeszkodą. Odmierzenie wszystkiego i wyskrobanie nożykiem do tapet zajęło jakieś 10-15 minut.

 

Jakie (konkretnie) wymiary ma twoja skrzynka??

 

Skrzynka ma w środku dokładnie 39,5 x 39,5 x 49,5 cm. Od wieka fermentora do pokrywki jest 14 cm a rurka wystaje z pokrywki 15,5 cm, co w połączeniu z wyskrobanym elementem o którym mówiłem zgrywa się niemal idealnie.

 

 

Zrobiłem niedawno taką skrzynkę i okazało się że wieko opiera się o rurkę. Z racji że w moim fermentorze rurka jest na środku wieka, rozwiązaniem okazało się wycięcie kwadratu 10x10x1,5cm na środku wieka. Skrzynka się teraz pęknie domyka i rurka nie jest żadną przeszkodą. Odmierzenie wszystkiego i wyskrobanie nożykiem do tapet zajęło jakieś 10-15 minut.

 

Wszystko fajnie, pięknie, tyle że skoro mieści Ci się fermentor z rurką, oznacza to, że masz w tej skrzyni sporo wolnej przestrzeni nad fermentorem, a to wpływa na efektywność chłodzenia (negatywnie oczywiście).

 

W moim przypadku pety z lodem kładę właśnie na wieko fermentora. Z racji rozmiarów skrzynki jest to wygodniejsze (fermentor mieści się praktycznie na styk), a dodatkowo pozwala zagospodarować przestrzeń o której mówisz. Zarówno termometr ciekłokrystaliczny jak i sonda termometru elektronicznego były umieszczone mniej więcej w połowie wysokości fermentora czyli w miarę daleko od petów i mogę powiedzieć że efektywność takiego rozwiązania była więcej niż zadowalająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jesteś przekonany, że aż tak

 

Czy "że aż tak" to tego nigdzie nie napisałem :)  Pewnie różnica jest niewielka, nie na tyle żeby się aż tak tym przejmować. Niemniej uważam, że ta różnica jest kiedy mamy dodatkową przestrzeń 39,5 cm x 39,5 cm x 14 cm do zchłodzenia. Kwestia indywidualna jak ktoś do tego podchodzi :)

 

 

 

Tz. policzyłeś to, sprawdziłeś czy tylko tak mniemasz?

 

Nie sprawdzałem. Nie czułem potrzeby budowania specjalnie pudła z wolną przestrzenią nad fermentorem na cele takiego testu. Swoje zrobiłem z minimalną wolną przestrzenią, bo nie zamierzam chłodzić dodatkowego powietrza (wystarczy, że fermentor jest z plastiku, co i tak nie ułatwia chłodzenia brzeczki wewnątrz)  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Swoje zrobiłem z minimalną wolną przestrzenią, bo nie zamierzam chłodzić dodatkowego powietrza (wystarczy, że fermentor jest z plastiku, co i tak nie ułatwia chłodzenia brzeczki wewnątrz)

Pomyśl:

1. powietrze jest dobrym izolatorem ciepła gdy ograniczymy jego ruch

2. chłodzimy z dołu a ciepłe powietrze unosi się do góry

3. różnica w cieple właściwym powietrza i wody to ok. 4x na kg masy (ile jest tam powietrza, a ile piwa)

Jak wobec tych faktów maja się Twoje założenia?

Fizykę trzeba wykorzystywać,a nie walczyć z nią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skrzynka ma w środku dokładnie 39,5 x 39,5 x 49,5 cm. Od wieka fermentora do pokrywki jest 14 cm a rurka wystaje z pokrywki 15,5 cm, co w połączeniu z wyskrobanym elementem o którym mówiłem zgrywa się niemal idealnie.

 

Fermentor masz standardowy?? Powiedzmy, taki jaki można kupić w Browamatorze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Swoje zrobiłem z minimalną wolną przestrzenią, bo nie zamierzam chłodzić dodatkowego powietrza (wystarczy, że fermentor jest z plastiku, co i tak nie ułatwia chłodzenia brzeczki wewnątrz)

Pomyśl:

1. powietrze jest dobrym izolatorem ciepła gdy ograniczymy jego ruch

2. chłodzimy z dołu a ciepłe powietrze unosi się do góry

3. różnica w cieple właściwym powietrza i wody to ok. 4x na kg masy (ile jest tam powietrza, a ile piwa)

Jak wobec tych faktów maja się Twoje założenia?

Fizykę trzeba wykorzystywać,a nie walczyć z nią :)

 

Niestety z fizyki jestem noga :(   Tak to jest jak się uczy takich rzeczy ostatni raz w liceum, a potem długo długo nic. Ale czaje o co Ci chodzi :)

 

Nie żebym tu lansował jakąś jedynie słuszną teorię. Po prostu przeczytałem trochę wątków o tematyce pudeł do fermentacji (jest ich mnóstwo) i w wielu pojawiały się głosy, żeby minimalizować tą wolną przestrzeń wewnątrz pudła, że po takich zabiegach, można było utrzymać daną temp dłużej przy tej samej ilości np zamrożonych butelek. No przecież nie wymyśliłem sobie tego ;)   Zresztą o czym w ogóle ta dyskusja, jak ktoś będzie chciał to sobie zrobi pudło 1m x 1m x 1m :D   I też da rade zrobić w nim piwo :drinks:

Edytowane przez Piwosz86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak to jest jak się uczy takich rzeczy ostatni raz w liceum, a potem długo długo nic.

To prawie tak jak u mnie tylko w moim przypadku to ponad 35 lat minęło :)

 

 

pojawiały się głosy, żeby minimalizować tą wolną przestrzeń

i owszem ale bez przesady bo ta minimalistyka generuję inne problemy :(

 

 

Zresztą o czym w ogóle ta dyskusja, jak ktoś będzie chciał to sobie zrobi pudło 1m x 1m x 1m :D I też da rade zrobić w nim piwo

ano właśnie :) byle wszystko było w granicach zdrowego rozsądku.

 

Wg mnie rozmiary wykonywanych pudeł, raczej wynikają z wielkości dostępnych arkuszy styropianu :D

a ktoś, gdzieś tam przy okazji, zaczął dorabiać do tego jakieś zupełnie niepotrzebne teorie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja mam zrobione podobne pudełko, jednak kleiłem wszystko poza przykrywką klejem do styropianu. Przy zmianie jednego peta 1,5 l na 12h utrzymuję spokojnie temperaturę 16 stopni, przy 3-4 petach spokojnie mogę zrobić temperatury lagerowe.

 

Od niedawna jestem posiadaczem takiej skrzynki jaka jest opisana przez autora tego wątku.

 

Wczoraj rozpocząłem testy z chłodzeniem.

Wstawiłem fermentor z 10 litrami wody. Końcówkę termometru elektronicznego przykleiłem na ściance fermentora (przykryłem ją folią aluminiową i przykleiłem taśmą). Odczekałem parę godzin i przy wskazaniu termometru 22,5 C położyłem na pokrywie wiadra dwa pety z lodem (pierwszy 1,75 l i drugi 1,5 l). To było wczoraj o 17.30. O godzinie 22.40 wskazywał już 17,5 C, o 5.30 rano 14,6 C, a o godzinie 16.00 wskazywał 13,2 C.

 

Szczerze powiem, nie spodziewałem się aż takiego spadku temperatury. Nie dowierzając otworzyłem dziś fermentor i zmierzyłem temperaturę wody termometrem rtęciowym z Browamatora. Wskazanie pokryło się z tym na termometrze elektronicznym.

 

A jakie są wasze doświadczenia z chłodzeniem w skrzyni styropianowej petami z lodem?

W jaki sposób można utrzymywać w skrzyni stałą temperaturę??

 

Czy opisana przeze mnie sytuacja jest normalna?? Składając skrzynię celowałem w obniżenie mojej domowej temperatury (około 22 C) do powiedzmy 18 C.

Edytowane przez Rampowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było zrobić testy z docelową zawartością fermentora, no chyba, że będziesz warzył po 10l. Zawsze dwa razy więcej płynu trochę inaczej się chłodzi.

Generalnie u mnie wyglądało to tak, że przez pierwsza dwa dni fermentacji burzliwej wystarczyło wymienianie jednego peta 1,5l co 8h a później raz na dobę aby utrzymywać temp w fermentorze ok 16-17 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A jakie są wasze doświadczenia z chłodzeniem w skrzyni styropianowej petami z lodem? W jaki sposób można utrzymywać w skrzyni stałą temperaturę??   Czy opisana przeze mnie sytuacja jest normalna?? Składając skrzynię celowałem w obniżenie mojej domowej temperatury (około 22 C) do powiedzmy 18 C.

Weź pod uwagę, że woda jest "pasywna" a fermentujące piwo produkuje sporo ciepła, więc aż takiego spadku temperatury nie będzie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem pudło na dwa fermentatory, zmieniając 2 butelki wody raz na dobę po dwukrotnej takiej wymianie spadło mi do 12 więc teraz wymieniam jedną półtora litrową raz na dobę i mam ok 17. Temperatura otoczenia to ok 22 stopni. A więc sobie chwalę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem pudło na dwa fermentatory, zmieniając 2 butelki wody raz na dobę po dwukrotnej takiej wymianie spadło mi do 12 więc teraz wymieniam jedną półtora litrową raz na dobę i mam ok 17. Temperatura otoczenia to ok 22 stopni. A więc sobie chwalę. 

 

W butelkach masz zimną wodę czy lód??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zrobiłem pudło na dwa fermentatory, zmieniając 2 butelki wody raz na dobę po dwukrotnej takiej wymianie spadło mi do 12 więc teraz wymieniam jedną półtora litrową raz na dobę i mam ok 17. Temperatura otoczenia to ok 22 stopni. A więc sobie chwalę. 

 

W butelkach masz zimną wodę czy lód??

 

Musi być lód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zrobiłem pudło na dwa fermentatory, zmieniając 2 butelki wody raz na dobę po dwukrotnej takiej wymianie spadło mi do 12 więc teraz wymieniam jedną półtora litrową raz na dobę i mam ok 17. Temperatura otoczenia to ok 22 stopni. A więc sobie chwalę. 

 

W butelkach masz zimną wodę czy lód??

 

Musi być lód.

 

I właśnie testuje skrzynkę z wodą w fermentorze i petami z lodem. Rano o 6.30 przy temperaturze wody w wiadrze 19,4 C włożyłem do skrzyni 1 butelkę 1,5 l z lodem. O godzinie 16.30 miałem temperaturę 16,2 C.

 

Moje pytanie jest takie: jak utrzymać w takiej skrzyni w miarę stałą (+/- 0,5 C) temperaturę z wykorzystaniem butelek z lodem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.