Skocz do zawartości

DIY - pudło izolacyjne na fermentor


kosimazaki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Właśnie też się zastanawiałem nad faktem kontrolowania temperatury i tak sobie myślę czy lodówka nie zdałaby egzaminu ( oczywiście lodówka przede wszystkim jako zaizolowane termicznie pudło). Mam taką na zbyciu i może warto ją zostawić. Mam pomieszczenie gdzie niezależnie od pory roku temperatura oscyluje w granicach 15-17st. C

Edytowane przez marcin_l85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No! Pudło styropianowe posklejane. Chyba już nie będzie problemu z utrzymaniem temperatury fermentacji bliżej tych 18°C niż 24°C jak za pierwszym razem.

Teraz zastanawiam się jeszcze nad użyciem dodatkowo folii NRC. Lepiej wykleić pudło folią od wewnątrz, czy okleić z zewnątrz?

Folia ma odbijać ciepło. A więc zewnątrz. Kolorem złotym do fermentora.

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Też przymierzam się do zbudowania takiej chłodziarki, z tym, że chcę to chłodzić ogniwami Peltiera (3-4szt) zamocowanymi w górnej pokrywie + radiatory z wentylatorami.

W środku czujnik temperatury i sterowanie elektronicznym termostatem z wyświetlaczem, do kupienia na alledrogo za niecałe 70zł (nie podami linku bo pomyślicie, że to ja sprzedaję:) )

Jeżeli pudło będzie dobrze izolowane termicznie, to uważam, że utrzymanie stałej temperatury na poziomie 10-12oC nawet w gorące dni nie powinno być problemem.

Zobaczymy co wyjdzie, podzielę się doświadczeniem:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Też przymierzam się do zbudowania takiej chłodziarki, z tym, że chcę to chłodzić ogniwami Peltiera (3-4szt) zamocowanymi w górnej pokrywie + radiatory z wentylatorami.

W środku czujnik temperatury i sterowanie elektronicznym termostatem z wyświetlaczem, do kupienia na alledrogo za niecałe 70zł (nie podami linku bo pomyślicie, że to ja sprzedaję :) )

Jeżeli pudło będzie dobrze izolowane termicznie, to uważam, że utrzymanie stałej temperatury na poziomie 10-12oC nawet w gorące dni nie powinno być problemem.

Zobaczymy co wyjdzie, podzielę się doświadczeniem:)

Pozdrawiam

Prościej kupić używaną lodówkę w dobrym stanie. Poczytaj na forum o ogniwach Peltiera, ani to ekonomiczne ani efektywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką skrzynię styropianową do chłodzenia piwa. Zastanawiam się jak by się taka skrzynia sprawiła jakbym wystawił ją na balkon? Mam na myśli głównie lagery, których mam zamiar kilka zrobić zimą. Wiadomo, zimą temperatury mocno minusowe, idzie jakoś zrobić taką skrzynię, żeby w środku było te +10°C? Używał ktoś takiej skrzyni w ten sposób?

 

W pudło wsadź coś takiego:

http://www.ampero.pl/product.php?id_product=717

dodatkowo połączony szeregowo

http://www.tme.eu/html/PL/termostaty-bimetaliczne-typu-kts/ramka_2240_PL_pelny.html

i możesz wystawiać:)

To jest oczywiście przykład i można znaleźć inne dużo tańsze grzałki, ale bez grzałki i bez kontroli temperatury zmarnujesz piwo, tak mi sie wydaje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Też przymierzam się do zbudowania takiej chłodziarki, z tym, że chcę to chłodzić ogniwami Peltiera (3-4szt) zamocowanymi w górnej pokrywie + radiatory z wentylatorami.

W środku czujnik temperatury i sterowanie elektronicznym termostatem z wyświetlaczem, do kupienia na alledrogo za niecałe 70zł (nie podami linku bo pomyślicie, że to ja sprzedaję :) )

Jeżeli pudło będzie dobrze izolowane termicznie, to uważam, że utrzymanie stałej temperatury na poziomie 10-12oC nawet w gorące dni nie powinno być problemem.

Zobaczymy co wyjdzie, podzielę się doświadczeniem:)

Pozdrawiam

Prościej kupić używaną lodówkę w dobrym stanie. Poczytaj na forum o ogniwach Peltiera, ani to ekonomiczne ani efektywne.

 

Zgadzam się z Tobą leech'u, że lodówka może wyjść taniej, ale dodatkowej lodówki nie będę miał gdzie wcisnąć w moja szeregówkę (nie mam piwnicy).

Często jednak korzystam z lodówki turystycznej i zauważyłem, że nie otwierana za często naprawdę potrafi mocno zbić temperaturę. Jej efektywność to jednak inna sprawa, poza tym można zastosowac patent z dwoma ogniwami Peltiera "sklejonymi".

Poza tym, czy w standardową lodówkę wejdzie bez problemu fermentor? Dodatkowa kwestia to utrzymanie w miarę stabilnej temperatury. Ściągnąłem kiedyś charakterystykę temperatury z lodówki i nie wyglądała za ciekawie, chyba, że zasilanie lodówki sterowane byłoby przez termostat elektroniczny. Poza tym lubię majsterkować i taką skrzyneczkę styropianową można obudować płytami meblowymi dobranymi do mebli w domu i wkomponować w pomieszczenie.

 

Ps. Czy miałeś na myśli ten projekt: http://www.piwo.org/...e__hl__peltiera ?

To nie miało prawa działać. Trzeba odizolować fermentor od otoczenia, a ogniwo peltiera pomiędzy tymi przestrzeniami. Fermentor pobierał ciepło z otoczenia, ogniwo poprzez radiator oddawało to ciepło do tego samego otoczenia.

To miało by sens, gdyby owinąć nawet kocem cały fermentor, pozostawiając na zewnątrz tylko radiator.

To tak, jakbyśmy wstawili przenośny klimatyzator do pokoju, nie wyprowadzając na zawnątrz domu ciepła pobranego z pomieszczenia.

Tu jest w miare fajnie opisane: http://www.elportal....f/k01/19_08.pdf

Pozdrawiam

Edytowane przez zamber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio znalazłem poboczne zastosowanie takiego pudła - do podnoszenia temperatury fermentacji dla piw górnej fermentacji. Przy 15 stopniach w piwnicy bez problemu przez okres fermentacji burzliwej utrzymuje się temperatura 20 C bez dodatkowego grzania.

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Kolorem złotym do fermentora.

 

Wiem, że to dawno temu było pisane, ale dla potomnych sprostuję.

 

Kiedyś folie NRC (robione na zachodzie) były srebrne z dwóch stron. Potem dopiero zaczęto robić jedną stronę srebrną, a drugą z pazłotka. Myk polega na tym, że wychodzi taniej. Srebro na folii NRC ma działać jak lustro, odbijając ciepło do źródła. Jeżeli ktoś chce użyć jej jako izolatora to powinien skierować ją stroną srebrną do wiadra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o oszczędność, ale o to, że taka folia z jednej strony odbija ciepło, a z drugiej nie, czyli może służyć i do zapobiegnięcia wychłodzeniu i przegrzaniu ciała zależnie od sytuacji.

Z tego powodu fermentor w celu utrzymania niskiej temperatury, należy owinąć srebrną stroną do zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wcale nie jest tak jak mówisz. Folia NRC służy jedynie do podtrzymywania ciepła i dlatego z obu stron pierwotnie była srebrna (w wielu krajach wciąż jest). W żadnym przypadku zagrożenia przegrzaniem nie wolno nikogo okrywać folią. W taki sposób tłumaczył mi to ratownik medyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obaj macie rację... i obaj się mylicie ;-)

 

Wersja którą ja znam:

- folia NRC służy zarówno utrzymywaniu / oddawaniu ciepła (czy raczej nienagrzewaniu się bardziej)

- hasło: "srebro odbija słońce" (SOS): aby utrzymywać ciepło srebrnym do człowieka/fermentora

jak chcesz żeby ciepło nie "dochodziło z zewnątrz" to złotym do pacjenta

 

...ale pewnie i ja się mylę, bo słyszałem też wersję że nie ważne jakim kolorem to działa na utrzymywanie ciepła / pewnie to nie wyklucza powyższego.

 

 

PS.

GOPR na stoku (tak, w zimie) okrył mnie złotym na zewnątrz, srebrnym do mnie. Podziałało!

Edytowane przez sugarsweet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie jeśli już ktoś chce pudło okleić tą folią (nie wiem po co) to z zewnętrznej strony pudła i srebrne ma być widoczne. Zależy nam przecież by ciepło odbijało się od pudła.

 

Ogólnie trochę pudło styropianowe jest upierdliwe (rozglądam się już za lodówką :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybieram się w góry właśnie i poszedłem sobie do apteki po folie. Były tylko dwustronnie srebrne i Pani powiedziała, że już nie ma dawno innych.

Chyba jednak "Pani" nie miała racji:

http://www.e-horyzont.pl/plachta-ratunkowa-folia-nrc_15757t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wcale nie jest tak jak mówisz. Folia NRC służy jedynie do podtrzymywania ciepła i dlatego z obu stron pierwotnie była srebrna (w wielu krajach wciąż jest). W żadnym przypadku zagrożenia przegrzaniem nie wolno nikogo okrywać folią. W taki sposób tłumaczył mi to ratownik medyczny.

To dziwne, bo na kursach dla ratowników uczą inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak "Pani" nie miała racji:

Domyślam się, że w innej aptece przy innym dostawcy byłby być może inny rodzaj, ale zabrałem tylko głos w dyskusji, że być może faktycznie nie ma to większego znaczenia.

 

To dziwne, bo na kursach dla ratowników uczą inaczej.

Ostatnio brałem udział w kursie pierwszej pomocy organizowanej przez straż pożarną. Jakie było zdziwienie kiedy strażak powiedział, że nie ma obowiązku posiadanie apteczki w aucie a woda utleniona ma właściwie tylko działanie psychologiczne a nie odkażające :) Folią nas owijali złotym na zewnątrz dla obecnej pory roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koc izotermiczny służy zarówno do ogrzania pacjenta jak i zapobieganiu przegrzania organizmu. Efekt jest uzależniony tylko tym jaką stroną (srebrną do wierzchu czy złotą) okryjemy pacjenta (no i od koca).

http://www.swimshop....,rid,15284.html

Przecie to podstawy :P

R M

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam was i nie mogę wyjść z podziwu, jak bardzo można sobie życie utrudniać :)

http://tablica.pl/of...html#aa22a0ffbb

Powinno rozwiać wszelkie wątpliwości. Jak ładnie poprosicie, to sprzedający wyśle kurierem :)

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.