Skocz do zawartości

Klasyfikacja domowych browarów


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Pracuję nad http://www.piwo.org/...sci-w-serwisie/ pkt. 2 czyli "katalog" domowych browarów i potrzebuję pomocy :)

Chciałbym aby była pewna klasyfikacja, po to by dało się łatwiej i sprawniej przeglądać, oraz było to sensownie do ogarnięcia dla nowych użytkowników. O ile najprościej jest z kategorią np. "browary oparte na recyrkulacji zacieru typu RIMS/HERMS", da się łatwo też opisać te trójstopniowe grawitacyjne, to za grosz nie wiem jak elegancko nazwać klony Braumaistra, jak też klasyczne, garnek na kuchence, kadzie lidlowe etc.

Jak sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na anglojęzycznych forach jest określenie: Single vessel (pojedyńcze naczynie).

 

Czyli może być np:

 

1. Browary tradycyjne

a) gazowe

b) elektryczne

2. Browary zautomatyzowane

a) Rims/Herms

b) Pojedyńcza kadź

 

itd

Edytowane przez admiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klony Braumaistra -warzelnia integralna lub 3w1 (zacieranie, filtracja i chmielenie są w tym samym naczyniu)

 

co do garnków proponuję "warzelnia dwunaczyniowa" - kadź zacierno-warzelna i osobno filtracyjna - wszystkie garnki lidlowskie i na kuchence się pod to podciągają - w garnku zacieranie i chmielenie, a w fermentorze filtracja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, nie mam na myśli cech i ilości browarów, bo będzie możliwość ich bardzo precyzyjnego opisu. Proces dodawania rozpoczyna się zwykle od wyboru kategorii, więc chciałbym żeby na tym etapie było to jasne i precyzyjne. Chodzi o to czy jak mam klona Spiedla, to czy wiem, że mam warzelnię integralną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na anglojęzycznych forach jest określenie: Single vessel (pojedyńcze naczynie).

 

Czyli może być np:

 

1. Browary tradycyjne

a) gazowe

b) elektryczne

2. Browary zautomatyzowane

a) Rims/Herms

b) Pojedyńcza kadź

 

itd

A może tak :

1) Gazowe

a - jedno naczyniowe

b- wielo naczyniowe

2 Elektryczne:

a - jednonaczyniowe

b- wielonaczyniowe.

3) Integralne (?)

a RIMS/HERMS ( bez podziału na sposób podgrzewania)

b Lodówki

c Klony Spiedla

 

 

Albo poprostu :

1 Jednonaczyniowe

a- gaz

b- elektryczne

2 Wielonaczyniowe

a- gaz

b- elektryczne

 

Jednonaczyniowe to : jeden gar gaz/elektryczny jako 3w1 lub 1 gar i kadź filtracyjna, oraz wynalazki typu lodówka turystyczna.Kociołki z lidla,klony Spiedla.

Wielonaczyniowe to browary zautomatyzowane RIMS/HERMS

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc pomysł zalatuje mi "permanentna inwigilacja"-Maks, Seksmisja ;) . Rozumiem brak przymusu, pewne aspekty dodatnie etc etc. Jednak uważam, że to przerost formy nad treścią. Mamy w życiu tysiące przykładów wynalazków, które niczemu tak naprawdę nie służą poza satysfakcją dla wynalazcy. Bez obrazy, takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc pomysł zalatuje mi "permanentna inwigilacja"-Maks, Seksmisja ;) . Rozumiem brak przymusu, pewne aspekty dodatnie etc etc. Jednak uważam, że to przerost formy nad treścią. Mamy w życiu tysiące przykładów wynalazków, które niczemu tak naprawdę nie służą poza satysfakcją dla wynalazcy. Bez obrazy, takie jest moje zdanie.

 

Normalnie spisek wszędzie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn nie klasyfikowałbym raczej browarów po ich zasilaniu (gaz, prąd) a raczej po sposobie działania. Jest ok, bardzo mi pomogliście, więc postaram się zrobić jakoś sensownie klasyfikację.

 

Dlatego opcja ilości naczyń była by najlepsza :)

1 Jednonaczyniowe

a- gaz

b- elektryczne

2 Wielonaczyniowe

a- gaz

b- elektryczne Lepiej jak by był podział na zasilanie bo własnie wtedy ktoś ma możliwość wyboru drogi :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.