Skocz do zawartości

Kiedy mierzyć BLG


Romanos_P

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 99
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Wydaje mi sie iz moze to byc "zasluga" wlasnie tych drozdzy..ostatnio warzylem Kolscha i Alta na nich..odfermentowuja slabiutko. Nie znalazlem innej przyczyny a probowalem pobudzic do dalszego dzialania na wszelkie opisane tutaj i na wiki sposoby i tak fermentacja zatrzymywala sie ok 4 blg..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie negatywne skutki ciągnie za sobą natlenienie w danej chwili brzęczki?

Z tego co wiem to żadne.

No to jeszcze musisz doczytać trochę:

http://www.piwo.org/topic/516-utlenienie-piwa/page__hl__utlenienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie jest najlepszy przykład, przeczytałem teraz temat do końca i w większości postów starsi stażem koledzy, jeszcze w mrocznej erze piwowarstwa domowego, walczą z rurką do rozlewu. Gdzieś na forum było zestawienie wad i przyczyn ich powstania, ale jakoś nie mogę znaleść teraz.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie FFT na przyszłość - używając suchych drożdży np Sefbrew S33 tam jest 11,5g. Ile mam zosatwić na FFT? Musiałbym wziąć aby można było zmierzyć min 60ml brzeczki... Jak to robicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olo333 - robisz to zgodnie z instrukcją z wiki? Wtedy mieszają przez 30 min będzie osad na ściankach i dnie?

 

Instrukcja zadawania:

Przed zadaniem drożdży należy przeprowadzić rehydratację suszonych drożdży do postaci kremu drożdżowego w zbiorniku mieszanym. Rozsypać suche drożdże na powierzchnię sterylnej wody lub brzeczki o temp. 23°C ± 3°C, wziętej w ilości 10 krotnie większej niż masa drożdży. Po przekształceniu się drożdży suszonych na krem powyższą metodą (co zabiera około 15-30 minut) łagodnie mieszać przez następne 30 minut. Następnie dozować otrzymany krem do zbiornika fermentacyjnego.

Alternatywnie, dozować suche drożdże bezpośrednio do zbiornika fermentacyjnego pod warunkiem, że temperatura brzeczki wynosi ponad 20ºC. Stopniowo wsypywać suszone drożdże do fermentora, zwracając uwagę by drożdże pokrywały całą dostępną powierzchnię brzeczki, tak by nie powstawały zlepieńce. Pozostawić na 30 minut, po tym czasie zmieszać brzeczkę, np. przez napowietrzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osad na ściankach zawsze zostanie - nie da się tego w całości wylać, bo jest dosyć gęste. Nie robię tego jak w tej instrukcji, tylko w następujący sposób: słoik gotuję pod przykryciem w garnku przez kilkanaście minut, wyciągam i zostawiam w nim około 100 g gorącej wody,chlodzę w zakręconym słoiki wodę do temperatury pokojowej albo trochę wyższej. Wsypuję drożdże i tak je zostawiam na jakieś 15 minut, następnie mieszam dokładnie całość (zazwyczaj mieszam słoikiem, nie musze wtedy sterylizować łyżeczki) i zostawiam na następne 15 minut. Kiedyś zostawiałem na znacznie dłużej, ale doczytałem ostatnio, że nie zaleca się dłuższej rehydratacji niż bodajże 30 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i oczywiście jeżeli uwadniasz drożdże lagerowe, to pamiętaj, żeby nie było zbyt dużej różnicy temperatury pomiędzy brzeczką a drożdżami.

No i oczywiście jeżeli uwadniasz drożdże lagerowe, to pamiętaj, żeby nie było zbyt dużej różnicy temperatury pomiędzy brzeczką a drożdżami.

 

Wtedy rehydracja w temp ok 23C chłodzimy i do ok 12C i dodajemy i mieszamy brzeczkę. Tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Mineły 3 dni i na FFT mam niecałe 4,5blg. Zakładam, ze moze mi odfermentowac w takim razie na cichej do ok 4,5-5blg. Jezeli tak sie nie stanie to butelkuje po cichej z ostrożną dawką. Jezeli odfermentuje to ze standardową wg kalkulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.