Skocz do zawartości

Kiedy mierzyć BLG


Romanos_P

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 99
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

PS Czy pomiar blg pobranego piwka z dołu fermentatora (przez kranik) może mieć inną gęstość niż z powierzchni? Mam wrażenie, że jest bardziej mętne u dołu. Przy zlewaniu na cichą sprawdzę u góry BLG.

 

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie dofermentuje na burzliwej to będzie trudno na cichej (chyba, że celowo napowietrzysz) i może być problem w butelkach.

Piwo potrzebuje czasu, czemu chcesz przelewać na cichą jak gęstość nie jest bliska zakładanej końcowej??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu nie byłem pewien czy odfermentuje do tych 2.5blg. Nie znam się na drożdżach.

 

Ale w takim razie zostawię i poczekam. Często zdarza się że trzeba czekać dłużej niż to jest przewidziane? Kurcze - wydaje mi się że dobrze napowietrzyłem piwko. Nie wiem czemu tak się dzieje.

Edytowane przez Romcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ dzisiaj mija 7 dni fermentacji musiałem dzisiaj sprawdzić co u mojego piwka słychać. Piwko ma 5,5blg. A więc jeszcze pracuje. Wskazuje na to również wiele drobnych bąbelków unoszących się w dolnej częsci fermentatora.

 

Chciałem też przy okazji sprawdzić czy jest różnica pomiędzy pomiarem blg piwa z dolej partii fermentatora a z górnej. Okazał się że jest. Przy pomiarze u góry mamy stały odczyt 5,5blg. Przy pomiarze u dołu mamy taką sytuację, że po włażeniu areometru do próbówki mamy przez chwilę 5,5blg, ale zaraz areometr jest niejako wypychany przez bąbelki troszkę wyżej i dochodzi do 6,5blg. Pomiary przeprowadziłem dwoma sprawdzonymi areometrami. Wniosek taki, aby mierzyć w górnej części piwa. Nie wiem jak zachowałby się areometr wrzucony do fermentatora. Są również pozytywy (poza wygodą spuszczania piwka przez kranik = brak konieczności dezynfekcji każdorazowej rurki/pipetki) - przy popbraniu próbki piwa z dolnej częsci fermentatora widzimy naocznie czy fermentacja jeszcze trwa (bąbelki).

 

Jeżeli macie uwagi proszę śmiało... :)

 

PS Zapach siarkowodoru zniknął jak ręką odjął :okey:

Edytowane przez Romcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbka musi być odgazowana. Włożyłeś areometr i przez chwilę dobrze ci pokazywał, a następnie został wypchany przez gaz - więc jak sam widzisz pomiar z góry i z dolu był taki sam, bo tego gazu się nie uwzględnia, nalepiej zamieszać areometrem, żeby szybciej się go pozbyć. To, że w piwie jest rozpuszczony CO2, nie oznacza wcale, że piwo jeszcze pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w zasadzie to to właśnie napisałem. No ale teraz tak: biorąc pod uwagę, że wcześniej robiłem pomiary z dołu niewygazowane, to być może cały czas mam te 5,5blg. Nie wiem co teraz zrobić, bo na forum różnie ludziska piszą.

 

Pytania co robić:

- Czy mam je pobudzić potrząsając fermentatorem?

- Czy zostawić w spokoju i czekać aż zejdzie do 2,5blg?

- Czy przelać na cichą i tam dojadą do 2,5blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..ktos tu napisal bardzo bardzo madre zdanie: "piwowarstwo uczy cierpliwosci". Ja bym tego ciagle nie otwieral i nie mierzyl. Zmierz raz na ekstra..za powiedzmy 2 dni znowu ta sama metoda w ten sam sposob..jak nic nie ruszy to sprawa jasna chyba i dalbym na cicha (chociaz 5,5 to sporo) i niech sobie jeszcze dogorywa :)

 

Jak nie masz cierpliwosci to zakup nastepne fermentory i surowce i uwarz nastepne :D ja tak wlasnie zrobilem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramcio, a może po prostu nie rób cichej, wcale nie jest wymagana, wielu z nas tego nie robi. Zamknij i zapomnij na jeszcze 2 tygodnie.

 

Dążę do tego aby robić jak najbardziej zgodnie z planem. Aby się potem nie domyślać czemu coś tam jest nie tak z piwkiem:)

 

Ale dzięki. Poczekam 2 dni i sprawdzę blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj Blg nadal 5,5.

 

Czy ktoś może mi podać przyczynę dlaczego mogło nieodfermentować do końca? Tzn że co? Odfermentowało cały cukier? To w takim razie zostanie mi o 3 blg za dużo w zielonym 3blg=ok 30g cukru/l = ok 15g/0,5l piwo!!! Zagrożenie granatami. Czy dobrze myślę? Bo przecież drożdzę nie umarły no bo niby dlaczego? Temperatura stała, idealna 20C +-0,5C.

 

Inne pytanie, aczkolwiek powiązane: ilość cukru które się zadaje do refermentacji zależy również od stopnia odfermentowania brzeczki?

 

Zlewam. Niech się dzieje co chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię FFT z piekarniczymi. Obejrzymy. Pomieszałem mocno fermentator (5min) i podniosłem temp. do 22C. Bulka tak jak bulkało - raz na 30sek.

 

Odnośnie powyższego linku... To zacierałem w stałej tempo 67-68C. Nic wiecej. Jedyne co to w instrukcji pisało przynajmniej 60 min, ale ja już po 45min miałem test jodowy "biały". Zresztą ostatnio przy pilznerze też miałem wcześniej. Ilość słodów karmelowych tez wg przepisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że chyba Was znudziłem. Cóż. Dzięki za pomoc.

Wiesz, specjalnie nie ma o czym pisać. Zauważ, że w ostatnich postach nie zadałeś żadnego pytania, to kto ma Ci odpowiadać?

Załóż swój wątek w zapiskach piwowarów domowych i tam pisz co robisz. Od czasu do czasu ktoś skomentuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może mi podać przyczynę dlaczego mogło nieodfermentować do końca? Tzn że co? Odfermentowało cały cukier? To w takim razie zostanie mi o 3 blg za dużo w zielonym 3blg=ok 30g cukru/l = ok 15g/0,5l piwo!!! Zagrożenie granatami. Czy dobrze myślę? Bo przecież drożdzę nie umarły no bo niby dlaczego? Temperatura stała, idealna 20C +-0,5C.

 

Inne pytanie, aczkolwiek powiązane: ilość cukru które się zadaje do refermentacji zależy również od stopnia odfermentowania brzeczki?

 

Ja tu widzę kilka pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zrobiłeś już test FFT? Podaj jakie drożdże bo nie mogę znaleźć! Przedewszystkim uzbrój się w cierpliwość niektóre piwa fermentują 2-3 tygodnie, a to nie jest powód do nerwów! Naucz się cierpliwości. Jeżeli Blg się nie zmieni możesz spokojnie zlewać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam: S-33.

 

Zakłądając, że zejdzie powiedzmy do 3blg na FFT. Jest możliwość, że nie zejdzie na cichej nigdy do tego poziomu czy nawet nie ruszy się już wcale?

Edytowane przez Romcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam lekture:

http://www.piwo.org/topic/1003-fermentis-safbrew-s-33/page__hl__+dro%C5%BCd%C5%BCe%20+s-33?do=findComment&comment=161890

http://www.piwo.org/topic/7550-niskie-odfermentowanie/page__hl__+fermentis%20+safbrew%20+s-33?do=findComment&comment=162668

http://www.wiki.piwo.org/Dro%C5%BCd%C5%BCe_Fermentis_Safbrew_S-33

 

Drożdże te tak mają że często przy takim sposobie zacierania nisko odfermentowują. Poczekaj jeszcze na test.

Jest możliwość, że nie zejdzie na cichej nigdy do tego poziomu czy nawet nie ruszy się już wcale?

Jest tylko jedna taka możliwość, musiałbyś ukatrupić drożdże, ale to raczej niemożliwe w twoim wypadku. Prędzej czy później odfermentuje byle by nie w butelkach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.