Skocz do zawartości

drożdże a cydr


lkulos

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nastawionego cydra na S-33, czekam na efekty bo już w sumie długo fermentuje ponad 2 tygodnie, myślę że jeszcze tydzień i wypowiem się o efektach. Oprócz tego mam zamiar nastawić drugiego na drożdżach winiarskich żeby mieć porównanie, ale to dopiero jak ten skończy fermentować :)

 

Ludzie co to za cydr na drożdżach piwowarskich....czy to takie trudne że to z cydrem ma mało wspolnego ?

Co wy macie z tymi piwnymi drożdżami do napojów winopodobnych ????

JA mam propozycje niech ktoś zrobi cydr na gorzelniczych i piekarskich - ciekawe jakie będą efekty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki lusterko czytałem wcześniej że się nie używa ale niestety nie miałem innych a miałem już sok wyciśnięty stąd te drożdże bo wydają mi się najbardziej neutralne. Porównam efekty przynajmniej i będę mógł się wypowiedzieć na ten temat czy faktycznie drożdże piwowarskie są be... a tak to wolę kupić drożdże do piwa niż do cydru bo robię go sporadycznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że trochę mnie poniosło - ale w pewnym momencie czytanie postów o cydrze mam dość czytania o dodawaniu piwnych szczepów. W marketach jescze sa dostępne drożdże winne - tańsze i pewniejsze ( profil smakowy)

Ale z gorzelniczymi trzeba sprobować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

a ja zadam takie pytanko, na dniach będę cisnął sok na zimę i z części nastawiał cydra, kilka razy podchodziłem już do tego tematu z różnymi drożdżami biowinu, tokaj, uniwersalne, ale również z przypadkową dziką fermentacją i cydr z tej dzikiej najbardziej mi smakował, chociaż powtórzyć mi się go nie udało. jakich drożdży użyć tym razem, chodzi mi o płytkie i stabilne odfermentowanie. a może jest jakiś sposób na zadanie dzikusów prosto z sadu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No najlepiej jakieś drożdże przeznaczone do cydrów, kolega jaras polecał mi jakieś ale nie pamiętam już :D Obecnie testuję : http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/drozdze-piwowarskie-suche/1078-cider-m02-mangrove-jack-s-.html właśnie klaruje cydr co idzie jak krew z nosa... Są też http://winohobby.biz/pl/p/product/859 z tego co czytałem w miarę dobre. piwnych drożdży nie polecam do cydru był kwaskowaty i mocno wytrawny ciężko pijalny ;) Jak nie masz na jakich zrobić to zrób na winnych :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wik: spróbuj namnożyć dzikusy, tj. zrobić matkę drożdżową na skrórkach z jabłek. pewnie na winoorgu znajdziesz więcej informacji. a co do wspomnianych przez Undeatha drożdżach to miałem na myśli Lalvin 71B, dostępne chociażby w alepiwo, charakteryzujące się zdolnością metabolizowania kwasu jabłkowego, ale:

Hipoteza - można przyjąć, że jabłka jesienne w tym roku mają około 6 g kwasu na litr, czyli nadmierne odkwaszanie może być niewskazane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Undeath, dzięki za rady, zamówiłem te drugie drożdże plus http://www.piwopiweczko.pl/Drozdze-aktywne-do-CYDRU,495.html. daj znać jak poszło z tymi pierwszymi - nie są dostępne, a właśnie o nich początkowo myślałem.

 

jaras, tak też postanowiłem zrobić, nastawiłem dwie md na soku z resztkami jabłek, ustawiłem w dwóch różnych miejscach mieszkania, może w którejś zadomowią się drożdże, a nie bakterie. To, o czym pisał andy05, widziałem, ale ten rok był zdecydowanie gorszy jeśli chodzi o możliwości dojrzewania dla jabłek niż 2012, więc pewnie i kwasu więcej mieć będą, ale to sprawdzę po zaopatrzeniu się w kwasomierz.

 

 

W efekcie planuję 3 nastawy po ok 15l każdy, na wspomnianych drożdżach i na dzikusach, jeśli uda mi się je namnożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawiłem w dwóch różnych miejscach mieszkania, może w którejś zadomowią się drożdże

No ale tam się miały zadomowić dzikusy ze skórek, a nie z powietrza, więc co za różnica gdzie ustawiłeś?

 

To, o czym pisał andy05, widziałem, ale ten rok był zdecydowanie gorszy jeśli chodzi o możliwości dojrzewania dla jabłek niż 2012

2012 - teraz zauważyłem...

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale tam się miały zadomowić dzikusy ze skórek, a nie z powietrza, więc co za różnica gdzie ustawiłeś?

2012 - teraz zauważyłem...

 

W dwóch różnych miejscach panują dwie różne temperatury, a więc mam różne warunki do rozwoju drożdży i konkurencji. Kuchnia - temp ok 21st, parapet okienny, temp ok 14st.

Wczoraj zaczęło coś już się dziać i w jednym i w drugim przypadku, w wyższej temp oczywiście lepiej to idzie, pianka na powierzchni, sok zmętniał.

 

Sprawdziłem również kwaśność wyciśniętego soku z klona odmiany Liberty, wyszło mi 7,2g/l

Ekstraktywność takiego soku to 14blg

 

 

 

 

Kontynuując: odmiana Spartan, 6,4g/l przy 16blg. z 95kg owoców, przy mojej sprawności, wyszło ok 40l soku. klon liberty dał 50% soku z owoców.

a co do drożdży:

najszybciej i najagresywniej pracowały drożdże http://www.piwopiwec...-CYDRU,495.html - po tygodniu z nastawu 12blg fermentującego w temp ok 21st mam 0, nawet ciut mniej. w smaku nie czuć słodkości, za to dość mocno kwas jabłkowy. w zapachu siarkowodór i kwaśne jabłka.

drugi nastaw, ten sam sok, ta sama temperatura, ta sama ekstraktywność, ten sam czas fermentacji, drożdże http://www.piwopiwec...ru-10g,496.html miały dużo spokojniejszą fermentację, wolniejszy start, ale dłużej pracują. w smaku i zapachu wyraźnie słodsze, pomimo zera na cukromierzu, zdecydowanie mniej kwaśne. w zapachu oprócz słodyczy jabłek mocno czuć drożdże, takie piekarnicze, zdecydowanych obcych zapachów nie ma.

ostatni nastaw to 16blg na dzikusach. ta sama temp i czas fermentacji, obecnie na etapie 5blg, w zapachu siarkowodór, silniejszy niż pierwszych, mniej jabłek. W smaku czuć jakby aceton i zdecydowaną słodycz, bez kwasu.

 

Obie paczki drożdży przed zadaniem uwodniłem w szklance letniej wody, pomimo, że wg instrukcji, te drugie tego nie wymagają. Dodatkowo, na łącznie 31l soku, użyłem jednej saszetki pożywki dla drożdży biowina.

Dzikusy pracują bardzo wolno, drożdże jakie mi się rozwinęły na początku października, pomieszałem z litrem soku i odczekałem kolejne 2 dni, dopiero takiej matki użyłem do fermentacji soku.

Rozcieńczenie dwóch pierwszych nastawów miało na celu obniżenie stężenia kwasów. Wg matematyki, jaką próbowałem zaprzęgnąć do obliczeń, nastaw miał ok 5,3g/l

Dzikusy natomiast, puściłem na żywioł, aby zobaczyć ile są w stanie zrobić.

 

13.11.2013

Po miesiącu czas na podsumowanie:

- dzikie - najprzyjemniejszy zapach, świeży, jabłkowy, ale i najbardziej wytrawne. niestety nie jest to pijalny napój.

- drozdze importowane przez areshurt, na naklejce cbf drinkit.se - najszybciej wystartowały i najbardziej burzliwą fermentację przeprowadziły. kwasowość z czasem zeszła i cydr nadal jest wytrawny, ale dość dobrze zbalansowany.

- drożdże w białym opakowaniu z napisem sweetener - mimo wyczuwalnej kwaskowatości, cydr jest słodki, przyjemnie się go pije. w celach eksperymentalnych zalałem drożdże sokiem kartonikowym z zagęszczonego soku, wczoraj przelewałem i w zapachu mocno wyczuwalny siarkowodór, po przewietrzeniu nie czuć już go wyraźnie, ale wyraźnie nie czuć również zapachu jabłek. smak również jest płaski, chociaż balans kwaśność/słodycz są fajne.

Edytowane przez wik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dzień dobry,

A co w sytuacji jeśli mieszkam w małym mieście i jedyne drożdze jakie mógłbym kupić to zwykłe drożdze winne białe/czerwone wysokoalkoholizujące ewentualnie drożdze na podpiwek.

 

 

Pierwszą butle nastawiłem bez dodatku drożdzy - robię z własnego soku z jabłek przepuszczonych przez sokowirówkę - bardzo burzliwie fermentowało (akurat były te upały +30st i więcej, niestety coś skwaśniało... niby jeszcze fermentuje ale już niezbyt sie łudzę że sie to da uratować...

 

Podsumowując:

a) kupuje jakieś drożdze winne

b) kupuje drożdze na podpiwek

c) dolewam troche ze starego nastawiania

d) zostawiam tak jak jest, czekam aż samo zacznie przerabiac

 

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby jeszcze fermentuje ale już niezbyt sie łudzę że sie to da uratować...

Nie spisuj na straty, cydry długo dojrzewają smak się może ułożyć dopiero po 6 miesiącach.

 

e) zamawiasz przez internet drożdże do cydru

Najlepsza opcja, na piwnych, winnych i spontanicznie też da radę ale nie wiesz w którym kierunku pójdzie. Nie polecam szampańskich.

Edytowane przez Pieslav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

snapback.pngUżytkownik adam1226 dnia 07 sierpień 2014 - 10:35 napisał

 

 

niby jeszcze fermentuje ale już niezbyt sie łudzę że sie to da uratować...

 

Nie spisuj na straty, cydry długo dojrzewają smak się może ułożyć dopiero po 6 miesiącach.

 

oj u mnie do tego czasu to juz bedzie dawno wypite :-)

snapback.pngUżytkownik leszcz007 dnia 07 sierpień 2014 - 10:45 napisał

 

 

e) zamawiasz przez internet drożdże do cydru

 

Najlepsza opcja, na piwnych, winnych i spontanicznie też da radę ale nie wiesz w którym kierunku pójdzie. Nie polecam szampańskich.

 

 

dla 5.. docelowo moze 10l to sie chyba nie oplaca zamawiac :) natomiast udalo mi sie dzisiaj w sklepie trafic na "bayanus"-y i z nimi sprobuje. kupilem tez winomierz, zaraz sprobuje dokonac pomiaru blg :P

 

#edycja - nie wiem czy dobrze patrze, ale wskazalo mi tak +/- 10-12blg

Edytowane przez adam1226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.