Skocz do zawartości

Wysładzanie


BioSlasher

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem początkującym piwowarem, uważyłem już kilka warek z brewkitów, ale chciałbym zacząc przygotę z zacieraniem. Dysponuję garnkiem 40 litrowym. Czy konieczne jest wysładzanie gdy dysponuję garnkiem o pojemnosci która odpoiwadała by ilości brzeczki do fermentacji (25L) ?

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Edytowane przez BioSlasher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Jestem początkującym piwowarem, uważyłem już kilka warek z brewkitów, ale chciałbym zacząc przygotę z zacieraniem. Dysponuję garnkiem 40 litrowym. Czy konieczne jest wysładzanie gdy dysponuję garnkiem o pojemnosci która odpoiwadała by ilości brzeczki do fermentacji (25L) ?

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

 

Witam.

Prawdę mówiąc nie rozumiem twojego pytania. Mógobyś dopercyzować o co chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wnoszę, że bioslasher ma garnek 40l (zacierny) i 25l na wodę do wysładzania - nie musisz wysładzać. będziesz wtedy stratny i jakościowo i finansowo bo bedziesz miał mało brzeczki o wysokim blg (możesz dolać wody do przefiltrowanej brzeczki ale dużo jeszcze zostanie w młócie). więc albo zostań przy puszkach albo poczytaj wiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie do końca zrozumiałem pytanie, ale jeśli chodzi o to co myślę to ja radzę sobie w jednym garze. Po tym jak w leję brzeczkę do filtratora to gar zacierny mam wolny i w tym momencie grzeje w nim wodę do wysładzania. Gdy się za grzeje, wlewam tą wodę do wolnego fermentatora. Wysładzam do pierwszego lepszego garnka i wlewam do gara który stoi na palniku i już się grzeje.

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i wyraziłem się nie jasno, pierwszy i chaostyczny post :)

 

Kolega Gawon dobrze mnie zrozuimiał, chce od razu do zacierania użyć tyle litrów wody ile będzie miała docelowo brzeczka, ale zastanawiam się czy warto. Taką informację znalazłem na wiki :

 

Pomijamy wysładzanie w ogóle - przed filtracją dolewamy do kadzi tyle wody ile byśmy przeznaczyli do wysładzania i spuszczamy do końca. Jak trzeba to jeszcze rozcieńczamy brzeczkę czystą woda przed chmieleniem. Tracimy wtedy dużo na wydajności, ale podobno otrzymujemy brzeczkę lepszej jakości.

Z tym sposobem wysładzania powiązana jest metoda parti gyle, w której z brzeczki przedniej robione jest piwo podstawowe - najlepsze, a z cienkusza powstałego z wysładzania piwo gorsze - small beer.

 

I teraz pytanie, czy piwo jest wtedy "lepsze". Jeśli tak, to mogę dosypać 0,5kg słodu więcej, aby zrekompensować straty związane z brakiem wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję rozważyć metodę BIAB.

 

http://www.piwo.org/topic/5407-biab-czyli-warzenie-w-worku-bez-wysladzania-fotoreportaz/

 

Znaczną część piw zatarłem w ten sposób i jestem zadowolony z efektu. "Problemem" jest wydajność. U mnie w granicach 54-60 %.

Edytowane przez pershi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz pytanie, czy piwo jest wtedy "lepsze". Jeśli tak, to mogę dosypać 0,5kg słodu więcej, aby zrekompensować straty związane z brakiem wysładzania.

Piwo powinno być lepsze, choć wątpię, że będzie zauważalna różnica w stosunku do piwa, w którym prawidłowo zostało przeprowadzone wysładzanie. Obawiam się jednak, że 0,5 kg słodu nie zrekompensuje Ci straty wydajności związanej z brakiem wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robilem piwa ekspresowe na poczatku tego roku (pol godziny zacierania i bez wysladzania, gotowanie 45 min). Jakos specjalnie nie narzekoalem na wydajnosc. Oczywiscie byla mniejsza, ale dodatek 20% slodu bazowego powinno zrekompensopwac straty braku wysladzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro piwo powinno być lepsze to chyba sie skuszę i sprawdzę. Zrobię od razu dwie warki jedna z wysładzniem, a druga bez wysładzania + 20% więcej słodu. Skoro jest szansa że piwo będzie lepsze to kilka złotych nie pogorszy mojej sytuacji finansowej :)

 

Dzięki wszystkim za zainsteresowanie tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Proponuję rozważyć metodę BIAB.

 

http://www.piwo.org/...a-fotoreportaz/

 

Znaczną część piw zatarłem w ten sposób i jestem zadowolony z efektu. "Problemem" jest wydajność. U mnie w granicach 54-60 %.

Nie mogę się doczytać z tego linku, czy ktoś potwierdza przydatność tkaniny muślinowej z Browamatora, do metody BIAB- http://www.browamator.pl/szczegoly.php?Tkanina_muslinowa_65_x_70_cm_-_1_szt&przedm=6993122&grupa_p=6&pwd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.