Jump to content
antonio

pudlo do utrzymywania temp

Recommended Posts

co sadzicie o zbudwaniu pudla do utrzymywania temperatury podczas przerw w zacieraniu. Wygladaloby to tak, ze konstrukcja bylaby z drewnianych listewek, wnetrze bylo by ze styropianu a z zewnatrz dalbym plyte wiorowa. Od gory dwie warstwy styropianu. W srodku bede kladl garnek z zacierem zeby temperatura sie utrzymywala.

Moim zdaniem to zbędna rzecz. Zacieranie trwa 60-90 max w tym czasie mamy 2-4 przerwy w trakcie których, ja osobiście bardzo rzadko muszę podgrzewać gar z zacierem.

Prościej i szybciej owinąć gar karimatą, albo podobną izolacją. Zwłaszcza, że spadki temperatur przy zacieraniu nie są ani duże, ani znaczące.

Skrzynię można wybudować jako miejsce do fermentacji.

Albo płyty (miękkie) z wełny mineralnej. Ja takie założyłem na kegi (grubość 5cm), docelowo chyba obszyję je jakimś materiałem pościelopodobnym. Ciepło prawie nie uciekało, moja mała kubatura browaru nic się nie nagrzewała. Ani przy zacieraniu, ani o dziwo przy warzeniu (z tym, że miałem nałożony dekiel z wystającym kawałkiem rurki fi50 (ok.1m) jako komin :P)

Polecam ten materiał izolujący.

Owijam folią NRC i kołdrą i po 60' praktycznie nie mam straty ciepła.

Przy przerwach poniżej 30' niczym nie owijam - stracę stopień, dwa? Przy dokładności termometrów to i tak się mieści w granicach błędu pomiarowego. Szkoda sobie warzenie komplikować.

Zacieram jednotemperaturowo i stosuje takie pudło w czasie zacierania.

Przed umieszczeniem garnka, rozgrzewam wnętrze "lodówki" PET-ami z gorącą wodą.

Niepolecam sposobu dla ciężkich zacierów, szkoda kręgosłupa.