Skocz do zawartości

Witbier -jak zacierać,czym doprawiać ?


Gawon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,ostatnio po skosztowaniu witbiera ,a dokładnie dwóch rodzimy produkcji Ale Browaru i Pinty (pierwsze lepsze)doszedłem do wniosku że to będzie chyba często "grane" i chcę zrobić to tak

3kg Pilzneński

2kg Pszeniczny

0,8kg błyskawiczne pszenne

0,4kg błyskawiczne owsiane

0,4kg błyskawiczne jęczmienne

 

chmiel mam około 25-30g EKG(granulat) 6% i myślę że chyba starczy bo nie ma być mocno goryczkowy

na aromat Hallertan Hersbrucker (szyszka) 5% i tego nie wiem ile dać bo nigdy go nie używałem,czy lepiej inny dać?

 

tak jak w Wiki wyczytałem płatków błyskawicznych nie ma potrzeby kleikować ?

 

co da lepszy aromat cytrusowy,świeża skórka pomarańczy czy ta "kurakao"

jak świeża to z ilu pomarańczy tak mniej więcej ? bo czytając w przepisach np.100gr nie czy kupić 5 czy 15 szt,a niestety nie będzie za bardzo komu ich jeść

 

i najważniejsze ,jak zacierać?

 

aaa.... zapomniałem chcę tak maksymalnie do 12blg ile litrów z tego będzie bo programy niestety jeszcze mi obce są bardzo

 

oczywiście kolendra też będzie:)

Edytowane przez Gawon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem tak:

1,8kg pszenicy niesłodowanej(kupionej w CP) + 0,2kg słodu pilzneńskiego + 0,3kg płatków owsianych do wody o temp. 48st na 30 minut, potem podniesione do 66st na 20 minut, dalej prawie do wrzenia i ok. 10minut. Następnie dolałem 8L wody i 2kg słodu pilzneńskiego, 0,1kg Carahell w temp. 50st. i podniesienie do 65st na bodajże 30minut, dalej 72st do negatywnej próby jodowej(max jakieś 10-15minut). Na koniec mashout.

 

Gotowanie: 70minut.

Chmiel perle 15g na 60min

curacao 10g na 5min

starta skórka z 5 pomarańczy ok. 120-130g na minutę przed końcem

kolendra 7g na 10min i 7g na minutę przed końcem.

 

Wyszło mi z tego co pamiętam ok 21 litrów i 12,5Blg.

 

Drożdże brewferm blanche.

 

Nie wiem na ile stylowy wit z tego wyszedł, ale był bardzo smaczny i z pewnością podobny do komercyjnych polskich Witbierów.

 

Następnym razem chyba dałbym (choć niekoniecznie) trochę więcej świeżej skórki i może też z cytryny.

Z curacao chyba bym zrezygnował, wydaje mi się, że przez jej uzycie pojawiła się w piwie specyficzna goryczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem chyba dałbym (choć niekoniecznie) trochę więcej świeżej skórki i może też z cytryny.

Skórka pomarańczy, skórka cytryny, albo i limonki, to wszystko jest dopuszczalne. Proporcje zależą tylko od indywidualnego smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

curacao jak dla mnie też bardziej goryczkę niż aromat pomarańczy wprowadza,teraz fermęci się bezstylowiec (chyba :) )do którego na próbę dałem curacao słodkie z piwodzieja.pl zobaczymy co będzie

chodzi mi po głowie jakiś aromat cukierniczy,albo jakaś zaprawka do alkoholi :) tak wiem że to przeważnie sama chemia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem nie znam się,ale będą w Maroku na ulicach rosły właśnie pomarańcze gorzkie i to była taka odmiana,która właśnie jest sadzona dla ozdoby ,skórki i soku którym są czyszczone tam miedziane i mosiężne przedmioty które są bardzo popularne, tyle dowiedziałem się od miejscowego.

nie szukałem nigdzie na ten temat informacji

co do słodkich http://piwodziej.pl/...orifarm-50g/497 więc albo ktoś jest niedoinformowany albo ktoś wciska kit

 

a więc z ciekawości pogmerałem w sieci i Curacao to wyspa a nie odmiana pomarańczy (zapewne wszyscy wiedzieli tylko nie ja)i jak widać z tego opisu nie koniecznie musi być gorzkie ,może być po prostu tylko aromatyczne,fakt że nie jest wtedy słodkie

http://en.wikipedia.org/wiki/Cura%C3%A7ao_%28liqueur%29

Edytowane przez Gawon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Curasao to jedna z wysp Antyli Holenderskich (wyspy A, B, C). Nie warzylem nigdy prawdziwego Wit'a, ale opilem się sporo Hohe i dla mnie zdecydowanie czuć tam mocno świeżą skórkę cytrynową, dlatego w ta stronę bym szedł. Ale to pewnie kwestia gustu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie robię witka. Pomarańczy dałem 200 gr, 100 na 10 min i 100 na 5 min. Kolendry dołożyłem 5 gram wiecej bo ostatnio nie poczułem wcale. Było 20 jest 25 gr kolendra z kamisa. Poprzednia była z TB. Ogólnie poprzedni witek robiony podobnnie i wyszedł fajnie pomaranczowy. Drożdże 1214.

Zasyp tym razem kilo PaleAle i kilo wiedenskiego. do tego kilo pszenicy niesłodowanej od bambra , pol kilo platkow pszenicznych i pol kilo platkow owsianych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,ostatnio po skosztowaniu witbiera ,a dokładnie dwóch rodzimy produkcji Ale Browaru i Pinty (pierwsze lepsze)doszedłem do wniosku że to będzie chyba często "grane" i chcę zrobić to tak

3kg Pilzneński

2kg Pszeniczny

0,8kg błyskawiczne pszenne

0,4kg błyskawiczne owsiane

0,4kg błyskawiczne jęczmienne

 

chmiel mam około 25-30g EKG(granulat) 6% i myślę że chyba starczy bo nie ma być mocno goryczkowy

na aromat Hallertan Hersbrucker (szyszka) 5% i tego nie wiem ile dać bo nigdy go nie używałem,czy lepiej inny dać?

 

tak jak w Wiki wyczytałem płatków błyskawicznych nie ma potrzeby kleikować ?

 

co da lepszy aromat cytrusowy,świeża skórka pomarańczy czy ta "kurakao"

jak świeża to z ilu pomarańczy tak mniej więcej ? bo czytając w przepisach np.100gr nie czy kupić 5 czy 15 szt,a niestety nie będzie za bardzo komu ich jeść

 

i najważniejsze ,jak zacierać?

 

aaa.... zapomniałem chcę tak maksymalnie do 12blg ile litrów z tego będzie bo programy niestety jeszcze mi obce są bardzo

 

oczywiście kolendra też będzie:)

Jedna uwaga: klasyczny witbier nie ma w zasypie słodu pszenicznego. Odmiana gorzkiej pomarańczy czytamy 'kurasao' - to z portugalskiego :) .

Polecam wątek Codera pt: Witbier dla zaawansowanych" . Jest tutaj na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wiem,czytałem,ale pszenicy normalnej niesłodowanej nie mam za bardzo gdzie kupić,czy mogę całą tą ilość płatkami pszennymi zastąpić ,czy jest różnica czy błyskawiczne czy nie?nie musi też się mieścić aż tak w stylu ,to dla mnie nie na konkurs ;) no chyba że aż tak bardzo będzie miało to wpływ na smak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pomarańcze myję i sparzam we wrzątku. Płatki pszenne to właściwie pszenica niesłodowana, tylko w troche innej postaci. To czy płatki są błyskawiczne czy nie, ma wpływ na to jak je trzeba przygotować, czyli czy trzeba kleikować - ja kleikuję i takie i takie. Na twoim miejscu zostawiłbym około 0,5 kg słodu pszenicznego, resztę zastąpiłbym płatkami - uwaga, filtracja nie będzie prosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200g skórki rozumiem ?ile na to pomarańczy poszło? czy wcześniej sparzacie wrzątkiem czy tylko wystarczy umyć pomarańcze ?

no nic w sobotę się wszystko wyjaśni :)

U mnie to bylo 4 do 5 dużych pomaranczy obieranych cieniutko nozem do skrobania ziemniakow. Co do pszenicy too można nabyć ja w marketach pakowane po 1kg stoi obok produktów do pieczenia chleba. Na plus jest to ze jest dość dobrze oczyszczona.

ja pomarancze tylko dokladnie myje, w końcu i tak będziesz je gotowal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszenica ziarno - dostepna na każdym wiejskim / malomiasteczkowym bazarze - ześrutować, kleikować

Kasza pęczak pszenny - wyselekcjonowane czyste ziarna pszenicy - ześrutować, kleikować

płatki pszenne zwykłe - pszenica zgnieciona (płatkowana) - można nie śrutować, kleikować

płatki pszenne błyskawiczne - mozna nie śrutować i nie ma potrzeby kleikować

kasza manna - BNP używał, odszukać stare jego posty, gość wyniósł się z forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos Witbiera - następnego zamierzam zrobić z dodatkiem słodu monachijskiego lub wiedeńskiego (tak z 5-10%) - czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi słodami w tym piwie. Wiem, że to niezgodne ze stylem, ale brakuje mi trochę słodowości w tym piwie, poza tym poeksperymentować zawsze warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos Witbiera - następnego zamierzam zrobić z dodatkiem słodu monachijskiego lub wiedeńskiego (tak z 5-10%) - czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi słodami w tym piwie. Wiem, że to niezgodne ze stylem, ale brakuje mi trochę słodowości w tym piwie, poza tym poeksperymentować zawsze warto.

poszło kilo wiedeńskiego do ostatniej warki, ale ta dopiero fermentuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos Witbiera - następnego zamierzam zrobić z dodatkiem słodu monachijskiego lub wiedeńskiego (tak z 5-10%) - czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi słodami w tym piwie. Wiem, że to niezgodne ze stylem, ale brakuje mi trochę słodowości w tym piwie, poza tym poeksperymentować zawsze warto.

Jasne, że warto. Jest takie piwo ukraińskie czernichowskie biała noc - to jest ciemny witbier, piwo fabryczne z lekkimi wadami ale bardzo ciekawe połączenie charakteru witbiera z ciemnymi słodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję Fantazje na temat Wit'a

w takiej konfiguracji :

Monachijski typ I 2 kg

Płatki pszenne błyskawiczne 1,4 lub 1,6 kg

Płatki owsiane 04,kg

Chmiel Brewers gold 20-30 gr

Curaco 30 g

Kolendra 20 g

zacieranie

50°C 30 min 66°C 80 min, 72°C 15 min podgrzanie do 78°C i filtracja

 

Teraz moje pytanie - czy te platki zaciera sie razem z monachem czy osobno ? :)

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.