Skocz do zawartości
Pierre Celis

[Lepsze piwo] CHEŁMŻYŃSKI BROWAR - NOWA KSIĄŻKA SEBASTIANA RÓŻYŃSKIEGO

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mamy w Polsce wielu pozycji wydawniczych, które dokumentowałyby historię lokalnego piwowarstwa i browarnictwa. Temat ten rzadko poruszany jest przez historyków. Najczęściej podejmują go osoby, które łączą w sobie zamiłowanie do piwa i lokalnej tradycji. Starają się wyszperać w archiwach miejskich i prywatnych jak najwięcej informacji o historii piwowarstwa czy browarnictwa i zachować ją od zapomnienia.

Tak jest również w przypadku książki Sebastiana Różyńskiego "Chełmżyński Browar F.W. Wolff & Co. Brauerei - Culmsee", która w malutkim nakładzie 500 egzemplarzy i zupełnie niepostrzeżenie ukazała się w tym roku. Autor, rodowity Chełmżanin przybliża w niej zupełnie zapomnianą historię miejscowego browaru.

 

Chelmzynski+Browar.jpg

Chełmża to niewielkie miasteczko, w którym od ponad 90 lat nie warzy się już piwa. Swój największy gospodarczy rozwój miasto przeżyło pod koniec XIX wieku, kiedy powstały w nim dwa zakłady: największa w ówczesnej Europie cukrownia oraz słynny browar Wolff & Welde. Działalność browaru zakończyła I wojna światowa, a do dziś zachowały się jedynie szczątkowe informacje. Autorowi udało się jednak dotrzeć do potomków właścicieli chełmżyńskiego browaru, którzy udostępnili mu unikalne zdjęcia ze swojego rodzinnego archiwum. Właśnie te ponad stuletnie zdjęcia stanowią lwią część książki S. Różyńskiego. Ukazują one browar, piwowarską kulturę miasta i życie rodziny, która mieszkała na terenie browaru i z pasją go rozwijała. Książka wydana została przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Chełmży, Miejskiej Biblioteki Publicznej, a nawet samego burmistrza.

Jest to już druga pozycja wydawnicza Sebastiana Różyńskiego dotycząca dziejów lokalnego piwowarstwa. W 2006 r. opracował on niezwykle obszerną monografię dotyczącą historii piwowarstwa w Gliwicach, mieście gdzie obecnie mieszka i pracuje.

 

Zobacz też listę polskiej literatury piwowarskiej, a w przypadku braków uzupełnij ją: Portal:Piwo/Literatura

4276249601649220395-2563747102128554771?

 

Czytaj całość na blogu autora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×