Skocz do zawartości

problem z fermentacją - Coopers


gsb

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze kilka pytań od amatora:

 

1) Dlaczego nie mozna dodawac cukru do zestawow brew-kit np. Coopers? Podobno posmak "bimbru"? Czem nigdzie nie jest napisane, ze mozna zastapic to ekstraktem słodowym (jak lepsze) no i jakie proporcje takiego ekstraktu? A jezeli juz cukier, ma znaczenie jaki to cukier? Ja kupilem "zwykly", drugiej klasy (mniewam, ze sa jakies pierwszej klasy?)

 

2) Na druga fermentcaje przy rozlewaniu tez nie mozna cukru? Jezeli ekstr. słodowy to ile i czy on tez tak "konserwuje" jak cukier?

 

3) Bede przelewał i kapslował do szklanych butelek... ale kilka - kilkanascie na pewno zrobie w PET - plastikowych - po prostu dla uzytku wlasnego, i tak bede potem rozlewał do kufli, nie musz miec "sam dla siebie" szklanej butelki... - jak wiece o co mi chodzi. Wszyscy je odradzaja, czemu?

 

4) Drozdze w Coopersie nie maja daty waznosci. Podobno drozdze sa trwale zapakowane tylko 30 dni - skad wiec mam wiedziec czy moje drozdze nie sa przeterminowane?

 

5) W instrukcji do Coopersa jak i w ksiazce E.Kwapisz jest napisane ze po fermentacji, cukromierz powinien wskazywac 1 BLG zeby mozna bylo przelac do butelek... z tego co wyczytalem tu na forum praltycznie nie zdarza sie zejsc ponizej 2,5... Gdzie lezy prawda?

 

6) Skad bede wiedzial o koncu fermentacji? Czytalem, ze z braku bulgotania... Ale czy rowniez mam patrzec na piane? Ma zejsc?

 

7) Czy nizsza temperatura spowalnia fermentacje? Tzn. jak mam zalecane 21-27 dla drozdzy gornej ferm. to przy 26st zrobi sie powiedzmy w 4 dni a przy 21st - w 7? Czy lepiej utrzymywac niska granice czy wyzsza? Czy moze jakas posrednia? Ktora temperatura daje lepszy efekt smakowy?

 

Z gory dziekuje i przepraszam za "lamerstwo"

 

Dobrej nocy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka pytań od amatora:

 

1) Dlaczego nie mozna dodawac cukru do zestawow brew-kit np. Coopers? Podobno posmak "bimbru"? Czem nigdzie nie jest napisane, ze mozna zastapic to ekstraktem słodowym (jak lepsze) no i jakie proporcje takiego ekstraktu? A jezeli juz cukier, ma znaczenie jaki to cukier? Ja kupilem "zwykly", drugiej klasy (mniewam, ze sa jakies pierwszej klasy?)

tak jak pisałem niedawno (chyba w innym wątku) niektorzy producenci kitów (nie wiem czy Coopers) robią swoje ekstraktry do brewkitów specjalnie mało fermentowalna, zakladając, ze uzytkownicy dodadzą cukru (który jest bardziej fermentowalny) by to zrównoważyć - patrz na wątek rad('a)998. 50% cukru to może jest sporo. 20% możesz dodać bez problemu. Może to być najzwyklejszy cukier buraczany ze sklepu. Jeśli chcesz to możesz go inwertować (rozpuść w wodzie, dodaj szczyptę kwasku cytrynowego i pogotuj przez paręnaście minut), będzie łatwiejszy do przerobienia dla drożdży

 

2) Na druga fermentcaje przy rozlewaniu tez nie mozna cukru? Jezeli ekstr. słodowy to ile i czy on tez tak "konserwuje" jak cukier?

ani cukier, ani ekstrakt nie "konserwuja", są pożywieniem dla drożdży, które przetwarzają go w czasie fermentacji w butelkach do alkoholu i CO2, dzieki czemu piwo się nagazowuje. cukru możesz używać przy rozlewaniu, dodawana wtedy ilość jest pomijalna ze wzgledu na smak piwa.

 

3) Bede przelewał i kapslował do szklanych butelek... ale kilka - kilkanascie na pewno zrobie w PET - plastikowych - po prostu dla uzytku wlasnego, i tak bede potem rozlewał do kufli, nie musz miec "sam dla siebie" szklanej butelki... - jak wiece o co mi chodzi. Wszyscy je odradzaja, czemu?

był o tym ostatnio wątek, poszukaj

 

4) Drozdze w Coopersie nie maja daty waznosci. Podobno drozdze sa trwale zapakowane tylko 30 dni - skad wiec mam wiedziec czy moje drozdze nie sa przeterminowane?

zrehydratuj je poprawnie (np. w kubku) i po jakiejś 1/2h dodaj trochę (np. łyżeczkę) ekstraktu (wczesniej rozpuszczonego i przegotowanego w wodzie). jeśli po godzinie/dwóch zauważysz piankę na powierzchni, znaczy, że drożdże są ok.

 

5) W instrukcji do Coopersa jak i w ksiazce E.Kwapisz jest napisane ze po fermentacji, cukromierz powinien wskazywac 1 BLG zeby mozna bylo przelac do butelek... z tego co wyczytalem tu na forum praltycznie nie zdarza sie zejsc ponizej 2,5... Gdzie lezy prawda?

końcowe blg zależy od wielu czynników, w dużej mierze od początkowego blg i od tego jakich używasz drożdży. twoje koncowe blg powinno stanowić ok 30-40% poczatkowego

 

6) Skad bede wiedzial o koncu fermentacji? Czytalem, ze z braku bulgotania... Ale czy rowniez mam patrzec na piane? Ma zejsc?

jeśli w kilku kolejnych dniach nie zobaczysz zmian w odczytach ballingomierza (lub będą bardzo małe) to będzie to oznaczac, ze fermentacja zbliza sie ku koncowi (lub się zatrzymala)

 

7) Czy nizsza temperatura spowalnia fermentacje? Tzn. jak mam zalecane 21-27 dla drozdzy gornej ferm. to przy 26st zrobi sie powiedzmy w 4 dni a przy 21st - w 7? Czy lepiej utrzymywac niska granice czy wyzsza? Czy moze jakas posrednia? Ktora temperatura daje lepszy efekt smakowy?

w wyzszej temperaturze przefermentuje szybciej. o ile szybciej tego nikt Ci nie powie. podczas fermentacji w wyższych temp powstaje więcej estrów i wyższych alkoholi - jeśli chcesz uzyskać czysty smak i zapach piwa powinieneś tego unikać. na dodatek jeśli tych substancji będzie bardzo dużo, piwo będzie niesmaczne i będzie posiadać niepożądane zapachy. poza tym każde drożdże mają swoją charakterystykę dotyczącą tego w jakich temperaturach produkują jakie substancje smakowo zapachowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

Mam pytanie. Oczywiście jestem nowy (inaczej bym nie pytał) co jest niemal równoznaczne z określeniem zielony.

Robię swoją pierwszą warkę z brewkita górną fermentacją w temp. ok 22°C. Zlałem na cicha w ubiegłą środę i warka ciągle pracuje (bulgocze). Co prawda zdecydowanie wolniej niż wcześniej ale jednak dość wyraźnie. cukromierz wskazuje 2-3 °Blg(wacha się). Czy jest to dobry moment na zabutelkowanie, czy też jeszcze zaczekać? Co grozi jeśli przetrzymam na cichej za długo (i tak wg opisów powinienem przelać. Będę wdzięczny za podpowiedź. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.