Skocz do zawartości

PID OMRON E5CN-R2MP-500 + FOTEK SSR-40 DA


Atebo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do kogoś znającego się na automatyce.

Posiadam regulator OMRON E5CN-R2MP-500 z wyjściem przekaźnikowym.

A chciałbym aby regulator sterował 3szt przekaźników FOTEK SSR-40 DA

Gdzieś mi kołacze, że przekaźnik elektromagnetyczny w regulatorze nie powinien za często przełanczać.

 

I w związku z tym mam pytanie i proszę o sugestie jak najlepiej to zagadnienie rozwiązać?

 

Podmienić przekaźnik w PID na mały np taki i przez niego sterowac napięciem zewnętrznym SSR-ami ?

Edytowane przez Atebo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Gdzieś mi kołacze, że przekaźnik elektromagnetyczny w regulatorze nie powinien za często przełanczać.

Przełączać !!!

 

Tez mialem ten dylemat, ale po sprawdzeniu okazalo sie, ze problemu nie ma. Dla np. LM SERIES podane jest maks. 30 przelaczen na minute, minimalna trwalosc 100.000 przelaczen pod obciazeniem (mechaniczna 10.000.000). Przy dwoch przelaczaniach na minute daje to trwalosc 50.000 minut warzenia. Wszystko teraz zalezy od tego, w jakiej skali chcesz robic piwo. Wez tez pod uwage, ze przy duzej bezwladnosci kotla wraz z zacierem duza czestotliwosc przelaczania nie ma wielkiego sensu.

 

Przepraszam za brak polskich liter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjścia napięciowego nie ma.

Myślę, że nie ma chyba problemu aby napięcie sterujące z zewnętrznego źródła dla SSR podać przez przekaźnik PID-a.

Nie będzie co prawda kontrolowana przez PID (awaria SSR) - to mogę przeboleć.

Zmontuję chyba układ na tym sprzęcie co mam a jak się wyłoży to będę myślał jak to naprawić.

A co do kotła to masz rację przy jego bezwładności cieplnej i odpowiednim ustawieniu PID-a nie będzie za często Przełączać !!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SSR w porównaniu w przekaźnikiem ma jedną wadę - grzeje się. Odkłada się na nim bodajże coś ok. 2-3 V (nie pomiętam dokładnie). Przy sterowaniu grzałką o mocy rzędu 2 kW popłynie przez niego 10 A i wytraci się na nim ok. 20-30 watów mocy. Taka moc strat wymaga porządnego chłodzenia - niezbędny jest spory radiator, nawet z wiatraczkiem. Jak dla mnie zwiększa to ilość kabli i komplikuje układ.

 

Dlatego osobiście wykorzystałbym przekaźnik, który jest wewnątrz sterownika, ewentualnie zostosował dodatkowy przekaźnik/stycznik, który byłby sterowany tym wewnętrznym - wydłużyłoby żywotność tego drugiego. Aczkolwiek ewentualna wymiana przekaźnika w PID może mieć miejsce dopiero za dobrych kilka lat (no, zależy, jak często będziesz warzył), czy więc warto komplikować sobie życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Tak na szybko - to o ile wyczytałem ze specyfikacji to ten Omron ma przekaźnik obciążalny max 3A stąd moim zdaniem konieczne będzie zstosowanie kolejnego zewnętrzenego przekaźnika. Potrzebujesz około 10A, wiec rozsądnie byłoby mieć przekaźnik 16A. O trwałosć zgodnie z wyliczeniami Yarro bym się nie martwił. Podłaczanie SSR i dodatkowego źródła napięcia sterującego wtym ukłądzie może być uzasadnione bo koszt tak czy siak jakiś poniesiesz ( zakładam że nie Możesz sobie podmienić regulatora na taki: OMRON E5CN-Q2MP-500 - bo to by roziązało problem. ) Ale technicznie łatwiej jest dodać przekaźnik. Ważne żeby mógł być sterowany 250VAC i na wyjściu miał te 16A 250VAC. Wtedy dojdzie tylko trochę przewodów i po kłopocie. Ja grzeje kociołek z lidla z grzałką 1,8 KW za pomocą sterownika LUMEL RE23 z wyjściem napięciowym 5V i przekaźnikiem SSR 40A z radiatorem. Ponieważ przy takim obiekcie eksperymentalny dobór nastaw wyamga kilkunastu prób po kilkadziesiąt minut to na razie dałem spokój z PID i steruję ON-OFF z histereza 0,2 st C. Po ustawieniu temp na 71,8 w czasie zacierania ten układ utrzymuje mi pomiędzy 71,7 a 72,6 włączając grzanie co około 8 minut na około 1 min. Po zaciearniu typu pils ( około 100 minut ) radiator SSR-a był lekko ciepły ( około 40 st C ) tuż przy obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.