Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[Lepsze piwo] Miodowy i Nieklarowny Krakowiak z Wąsoszy

Recommended Posts

 

Krakowiak Miodowy i Nieklarowny to dwa nowe piwa z Browaru Południe. Kiedyś browar ten nazywał się GAB i założony został przez Jana Kowalskiego w swoim gospodarstwie rolniczym. Rok temu przejęła go spółka cywilna Browar Południe z Krakowa, która postawiła na marketing regionalny.

Nieklarowne+i+Miodowe.jpg
Wizualizacja kojarzy się z Krakowem, a mnie w wielu detalach nawet z Krakowskim Kredensem. Królewska korona, rysunek Barbakanu z Bramą Floriańską i napis "Galicyjska sztuka warzenia piwa" ma konsumentom kojarzyć się wyłącznie z dawnym, królewskim Krakowem. Ale browar jest w Wąsoszy pod Częstochową - wiadomość ta została na wszelki wypadek przemilczana, bo to województwo śląskie, nie małopolskie. Nie wiem co ma sugerować data 1905, ale na pewno nie jest to data założenia browaru, który ma raptem niecałe 20 lat. Na kontretykiecie też dominuje Galicja i Austro-Węgry, i tylko jedno lakoniczne i nikomu nic nie mówiące zdanie o tradycjach browarniczych "na terenach, gdzie warzy się piwo z wody jurajskiej", ma nawiązywać do prawdziwego pochodzenia browaru. Jednym słowem regionalna ściema w urzekającej oprawie. Szkoda, bo to wypaczenie idei piw regionalnych, piw mających swoją ojczyznę, swój lokalny smak.

Właśnie, smak. Ale po kolei. Oba piwa są rzeczywiście mętne, dobrze więc osad z dna butelki przed przelaniem wymieszać. Mam wrażenie, że Krakowiak Nieklarowny stanowił bazę dla Miodowego, oba piwa mają bardzo podobną goryczkę i  budowę słodową - nieco pustą. Nieklarowny ma jednak dużo słabszą i krótszą pianę i wątły aromat chmielowy. Aromat Miodowego jest przyjemny, miodowy w tonacji wielokwiatowej i gryczanej. Piana  u Miodowego jest solidna, obfita, trwała ale piwo jest słodkie, a goryczka bardzo ściągająca, tępa, choć złagodzona słodyczą miodu. Nieklarowne ma trochę mydlany niczym niewyróżniający się smak i również lekko ściągającą goryczkę.

Jednym słowem przykuwająca wzrok oprawa w stylu vintage i pospolity smak.

4276249601649220395-9075133261646228493?

 

Czytaj całość na blogu autora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.