Skocz do zawartości

Termometr na układzie LM35


chomiczon

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj popełniełem termometr na układzie LM35DZ wg. tego opisu

http://www.elportal..../k07/05_01d.pdf

 

Zabezpieczenie przed wilgocią zrobiłęm z koszulki termokurczliwej i odrobinie poxipolu. Poxipolem zabezpieczyłem miejsca gdzie mogłaby się dostać wilgoć na to założyłem większą koszulkę termokurczliwą i nasunąłem na głowkę układu LM35 do połowy, żeby miał dobry "styk" z otoczeniem. Podgrzałem koszulkę, żeby się zacisnęła. Na razie działa.

 

Zrobiłem pomiary w 0°C, 36,6°C i 100°C. Pokazuje idealnie. Najciekawsze, że sprawdziłęm termometr alkoholowy ze sklepów bowarniczych (ten długi, żółty Alla France)

 

Pomiary zrobiłem w 3 ważnych temperaturach, alkoholowy pokazywał 3-4 stopnie za mało (o bezwładności nie wspomnę)

 

LM35 i 62°C -> alkoholowy 59°C

LM35 i 72°C -> alkoholowy 69°C

LM35 i 78°C -> alkoholowy 74°C

 

przy 100°C było już 6 stopni różnicy.

 

Wiem, że jest gotowy IKEA, ale ja to lubię sobie coś sam zrobić, szczegónie że mam w domu multimetr a koszt zamknął się w 10PLN :)

Edytowane przez chomiczon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna rzecz, czasem miło pomajesterkować samemu. Brawo! :)

 

Pomiary zrobiłem w 3 ważnych temperaturach, alkoholowy pokazywał 3-4 stopnie za mało (o bezwładności nie wspomnę)

Tak się zastanawiam: czy poprawnie używasz tego termometru? Z tego co wiem (być może źle) temperaturę takim termometrem mierzy się zanurzając go tak długo w cieczy aż jej poziom zrówna się z temperaturą wskazywaną przez alkohol. Jak w ten sposób nie robiłem, a tylko wsadzałem zbiorniczek, to faktycznie wskazywał mi niższą temperaturę niż powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze zrozumiałem Twoją uwagę, to powinienem zanurzyć termometr alkoholowy tak głęboko, żeby słupek cieczy zrównał się z poziomem cieczy mierzonej i wtedy nie będzie przekłamywał.

Zrobię kolejny test i podam wyniki.

Edytowane przez chomiczon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna rzecz, czasem miło pomajesterkować samemu. Brawo! :)

 

Pomiary zrobiłem w 3 ważnych temperaturach, alkoholowy pokazywał 3-4 stopnie za mało (o bezwładności nie wspomnę)

Tak się zastanawiam: czy poprawnie używasz tego termometru? Z tego co wiem (być może źle) temperaturę takim termometrem mierzy się zanurzając go tak długo w cieczy aż jej poziom zrówna się z temperaturą wskazywaną przez alkohol. Jak w ten sposób nie robiłem, a tylko wsadzałem zbiorniczek, to faktycznie wskazywał mi niższą temperaturę niż powinien.

 

Ja z intrukcją obsługi termometra miałem że najlepszy pomiar jest przy pełnym zanużeniu w płynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze zrozumiałem Twoją uwagę, to powinienem zanurzyć termometr alkoholowy tak głęboko, żeby słupek cieczy zrównał się z poziomem cieczy mierzonej i wtedy nie będzie przekłamywał.

Zrobię kolejny test i podam wyniki.

Tak, właśnie o to mi chodziło.

 

Ja z intrukcją obsługi termometra miałem że najlepszy pomiar jest przy pełnym zanużeniu w płynie.

Ja nie miałem instrukcji obsługi. Zdaje się, że na tych żółtych termometrach jest jakieś oznaczenie, z którego wynika, że tak należy mierzyć jak napisałem, ale jestem teraz od niego jakieś 150 km, więc nie sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

Przy pełnym zanużeniu wyniki są bardzo zbliżone więc można założyć, że odpowiednio stosowany alkoholowy nie przekłamuje.

Przestałem stosować alkoholowy ze względu na wygodę użycia elektronicznego DIY.

Edytowane przez chomiczon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.