Skocz do zawartości

Chmielenie AIPA


Regius

Rekomendowane odpowiedzi

Dysponuję takimi surowcami:

 

Słód Pale Ale 4kg

Słód Wiedeński 1kg

Słód Monachijski 1kg

Słod Crystal 150 0,3kg

 

Chmiele:

Cascade 100g

Chinook 50g

Palisade 50g

 

Chciałbym uwarzyć z tego AIPA jednak nie mam kompletnie doświadczenia z amerykańskimi odmianami chmielu. Do tej pory używałem jedynie polskich odmian. Celowałbym w 20L 16BLG, IBU około 60. Jak byście to chmielili? Ogólnie piszcie swoje propozycje jak byście wykorzystali te surowce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuć okiem na mój przepis "z resztek" po sezonie. Nieskromnie powiem, że wyszło z tego wyborne piwo.

 

http://www.piwo.org/topic/6399-browar-zuzel/page__st__20?do=findComment&comment=149219

 

Wrzuć składniki np. do beersmith i kombinuj. Na pewno wyjdzie fajne piwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory warzyłem tylko z gotowych zestawów. Pierwszy raz kombinuję sam :) . Co powiecie na coś takiego:

 

50g Chinook 60'

25g Palisade 30'

25g Palisade 15'

50g Cascade 10'

 

50g Cascade na zimno przez 7 dni

 

Według BeerSmith wyszłoby 54 IBU. Chciałbym wycisnąć jak najwięcej cytrusów z Cascade. W pierwszym poście się pomyliłem i mam 130g Cascade wiec zostałoby jeszcze 30g. Jeśli macie jakieś sugestie co poprawić/zmienić to śmiało.. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś ci się pomyliło. To piwo będzie miało grubo powyżej 100 IBU. Będzie też dosyć ciemne, wysoko alkoholowe i za bardzo słodowe na IPA (może ty chcesz IIIPA?). Następnym razem na początek spóbuj czyjejś sprawdzonej receptury, albo kup gotową recepturę ze sklepu. Tak samo jakbyś pierwszy raz piekł lasagna, najpierw zrób ją z książki kucharskiej a później po trochu zmieniaj sobie recepture aż będziesz miał "swoją" lasagne.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam screena z BS. Nie znam dobrze tego programu więc nie wykluczone, że coś zrobiłem nie tak ale zobacz co tam wyszło z tego.

Hmmm... też nie znam BS, ale zdecydowanie gdzieś coś jest nie tak, bo sprawdziłem w arkuszu i przy 20litrach to samo 50g Chinook 13% a-k na 60min da Ci już 60-90 IBU (w zależności od metody).

A właśnie: jaką metodę masz wybraną w BS?

 

Jeśli nie chcesz dużej goryczki to zmniejsz tego Chinooka o połowę i powinno być ok.

Cascade - dobry plan. :) Ew. możesz te 50g podzielić na dwie części i drugą część dać w 0', czyli chwilę po wyłączeniu grzania.

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcami, coś jest ewidentnie nie tak w Twoich ustawieniach. Zwróć uwagę na wartości w polach "Est pre-boil gravity" i "Est pre-boil vol", które u Ciebie mają odpowiednio 32,5 blg i 9.8 litra :)

 

Przy blg rzędu 32 faktycznie 60min gotowania chmielu o zawartości alfa-kwasow 13% da ok 34 IBU. Ale przy 17 blg będzie to już ponad 60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używałem wcześniej tego programu i szczerze mówiąc nie bardzo zwracałem uwagę na ustawienia. Może mi ktoś podpowiedzieć co tam jest najważniejsze i jak to poustawiać?

 

Podstawowa sprawa to ustawienia kotła warzelnego. Rzuć okiem jak to wygląda u mnie:

 

http://i.imgur.com/eRTnH.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.