Skocz do zawartości
Pierre Celis

[Lepsze piwo] SZCZĘŚLIWY KOŹLAK Z MIŁOSŁAWIA

Rekomendowane odpowiedzi

PIWO Z BROWARU FORTUNA POKONAŁO 170 KONKURENTÓW

Tegoroczne Chmielaki Krasnostawskie były rekordowe. 30 browarów desygnowało do konkursu łącznie 170 piw. To absolutny rekord. Jeszcze nigdy w Polsce nie było tak mocno obsadzonego konkursu piw przemysłowych. Nigdy wcześniej w Polsce nie degustowano na raz tak dużej liczby piw. Być może jest to efekt zderzenia się dwóch rzeczywistości: z jednej strony istnieje silny wzrost spożycia i zainteresowania piwem, piwna scena rośnie dzięki browarom małym i regionalnym, powstają nowe piwa, zaostrza się walka o konsumenta, sklepy zwiększają swoją ofertę, a browary przemysłowe mają obecnie jeden jedyny konkurs, na którym mogą zmierzyć się nie na siłę reklamy i słupków sprzedaży, lecz na jakość swojego piwa i kompetencję piwowarów. Inne konkursy już padły. Jeszcze na Festiwalu Birofilia browary restauracyjne mogą stanąć w szranki, ale większe przemysłowe już nie. Ostały się jedynie Chmielaki w Krasnymstawie, do którego ściągnęły piwa z całej Polski. 170 piw to blisko 1/4 wszystkich marek piwnych warzonych w Polsce. To dużo, ale najpopularniejszą kategorią okazała się kategoria napojów piwnych i piw smakowych, czyli często miksów piwa ze smakowymi dodatkami. A więc trunków, które na dobrą sprawę z klasycznym piwem mają niewiele wspólnego. Ale są modne. Tak czy inaczej wyzwanie dla degustatorów z Bractwa Piwnego obsługującego konkurs było ogromne, a wybór niełatwy.
Mi%C5%82os%C5%82aw+Ko%C5%BAlak+a.jpg 
Koźlak Zwycięzca

Najlepszym piwem okazał się Koźlak z Miłosławia czyli z Browaru Fortuna. Dla Browaru Fortuna zwycięstwo Koźlaka to ogromny sukces. Sukces również dla całego piwowarstwa regionalnego, a nawet dla tak mało popularnego w Polsce stylu jakim jest koźlak.
Fortuna od roku należy do polsko-belgijskiej spółki, która przeprowadziła modernizację browaru i asortymentu warzonych piw. Komes Porter na szczęście został, ale Smoków, które często zdobywały medale w plebiscycie forum Browar.biz już nie ma. Pojawiły się za to Koźlak, Pszeniczne i Pilzner. Z Koźlakiem jak widać był to strzał w 10.
Miłosławiecki Koźlak to piwo, które już z daleka chce bić po oczach swoją regionalnością. W centralnym miejscu etykiety jest kolorowa rycina dawnego browaru, poniżej napis "Otwarta fermentacja" i dodatek "wyjątkowa metoda warzenia piwa". W herbie Fortuny złota korona i łaciński napis "Audaces fortuna iuvat" czyli śmiałym szczęście sprzyja lub w bardziej znanej wersji szczęście sprzyja lepszym. Na kontretykiecie mamy jeszcze fragment obrazu Juliusza Kossaka "Bitwa pod Miłosławiem" i kilka zdań o Miłosławiu i stylu jakim jest koźlak. Jednym słowem, ktoś kto sięga po to piwo nie powinien mieć wątpliwości, że ma do czynienia z prawdziwie lokalnym, regionalnym produktem z małego miasteczka Miłosław. A czy zawartość butelki również sprosta takim oczekiwaniom?

Solidny Bock

W pokalu piwo ukazuje ciemnobursztynową barwę i obfitą i gęstą pianę, która jednak nie utrzymuje się długo. W aromacie dominują nuty znane ze słodów melanoidynowych, karmelowych i monachijskich. Wyczuć można bardzo dojrzałego melona, zielone orzechy, palony cukier i lekki alkohol. Pije się przyjemnie, ale im piwo bardziej się ogrzewa, wychodzą też na wierzch cechy drugorzędowe, w tym wypadku niestety niepożądane czyli lekki DMS (gotowane warzywa). Chmiel jest niemal niewyczuwalny. W przypadku Bocka nie jest to wadą. Smak jest wyraźnie słodowy, karmelowo-melonowy. Rozwija się powoli mieszając się z rozgrzewającymi walorami alkoholu. Jednak mimo jego7,5 procentowej mocy nie przeszkadza on zupełnie. Może to efekt mojego dobrze dojrzałego egzemplarza.  Piwo jest pełne, słodkie i słodowe. Goryczka jest na poziomie niskim, cukry resztkowe dość wysokie, a posmak więcej niż półwytrawny.  Solidny Bock, który w Polsce spokojnie może uchodzić za piwo regionalne.
4276249601649220395-1602755887917614083?

 

Czytaj całość na blogu autora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×