Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[Lepsze piwo] HISTORYCZNY REKORD W USA

Recommended Posts

Cały świat bacznie przygląda się amerykańskiej scenie piwa. Większość patrzy z podziwem. A teraz będzie miała jeszcze więcej powodów by pozazdrościć Amerykanom.

Brewers Association - organizacja zrzeszająca ponad 70% Craft Breweries opublikowała półroczny raport o sytuacji piwowarstwa w USA. BA do browarów rzemieślniczych zalicza te, które warzą do 7 mln hl rocznie. Ich sprzedaż w pierwszym półroczu wzrosła o 12%, a obroty o 14%. Jest to gigantyczny wzrost biorąc pod uwagę, że dwucyfrowy wynik występuje trzeci rok z rzędu oraz to, że cała branża piwna w Stanach Zjednoczonych zanotowała ledwie 0,8% wzrost.

 

BA-125_Brewery_Count.jpg
© Brewers Association

Amerykanie mają obecnie swój złoty okres piwowarstwa i mogą poszczycić się historycznymi danymi. W czerwcu tego roku osiągnęli rekord ilości browarów. Obecnie jest ich 2126, a pod koniec XIX w. było ich 2011. Potem liczba browarów spadała, aż osiągnęła stan zerowy. Były to czasy prohibicji czyli zakazu produkcji i konsumpcji alkoholu. Jeszcze w latach 30-tych ubiegłego wieku udało się Amerykanom utworzyć kilkaset browarów, ale potem nastąpił okres wielkich koncernów, konsolidacji, tworzenia grup i zamykania nierentownych przedsiębiorstw. Efektem tego było istnienie raptem kilkudziesięciu browarów w latach 80-tych. Aż nastąpił przełom. Rozwój piwowarstwa domowego, upraszczanie technik browarniczych i zupełne inne spojrzenie na piwo przyniosło lawinowy wzrost małych, lokalnych browarów, które idealnie wkomponowały się w potrzeby coraz bardziej świadomych piwoszy. A będą mieć oni jeszcze więcej browarów i kreatywnych piw. Obecnie w USA w budowie lub w planach jest dalszych 1300 browarów.

4276249601649220395-9218406127353403041?

 

Czytaj całość na blogu autora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.