Skocz do zawartości
Pierre Celis

[Lepsze piwo] HISTORYCZNY REKORD W USA

Rekomendowane odpowiedzi

Cały świat bacznie przygląda się amerykańskiej scenie piwa. Większość patrzy z podziwem. A teraz będzie miała jeszcze więcej powodów by pozazdrościć Amerykanom.

Brewers Association - organizacja zrzeszająca ponad 70% Craft Breweries opublikowała półroczny raport o sytuacji piwowarstwa w USA. BA do browarów rzemieślniczych zalicza te, które warzą do 7 mln hl rocznie. Ich sprzedaż w pierwszym półroczu wzrosła o 12%, a obroty o 14%. Jest to gigantyczny wzrost biorąc pod uwagę, że dwucyfrowy wynik występuje trzeci rok z rzędu oraz to, że cała branża piwna w Stanach Zjednoczonych zanotowała ledwie 0,8% wzrost.

 

BA-125_Brewery_Count.jpg
© Brewers Association

Amerykanie mają obecnie swój złoty okres piwowarstwa i mogą poszczycić się historycznymi danymi. W czerwcu tego roku osiągnęli rekord ilości browarów. Obecnie jest ich 2126, a pod koniec XIX w. było ich 2011. Potem liczba browarów spadała, aż osiągnęła stan zerowy. Były to czasy prohibicji czyli zakazu produkcji i konsumpcji alkoholu. Jeszcze w latach 30-tych ubiegłego wieku udało się Amerykanom utworzyć kilkaset browarów, ale potem nastąpił okres wielkich koncernów, konsolidacji, tworzenia grup i zamykania nierentownych przedsiębiorstw. Efektem tego było istnienie raptem kilkudziesięciu browarów w latach 80-tych. Aż nastąpił przełom. Rozwój piwowarstwa domowego, upraszczanie technik browarniczych i zupełne inne spojrzenie na piwo przyniosło lawinowy wzrost małych, lokalnych browarów, które idealnie wkomponowały się w potrzeby coraz bardziej świadomych piwoszy. A będą mieć oni jeszcze więcej browarów i kreatywnych piw. Obecnie w USA w budowie lub w planach jest dalszych 1300 browarów.

4276249601649220395-9218406127353403041?

 

Czytaj całość na blogu autora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×