Skocz do zawartości
Pierre Celis

[Lepsze piwo] Podsumowanie II Brackiego Konkursu Piw Domowych

Rekomendowane odpowiedzi

Poniższy tekst ukazał się na stronie internetowej PSPD: http://www.pspd.org.pl/pagesnews/ii-bracki-konkurs-piw-domowych-podsumowanie

 

W ostatni weekend Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie był po razu drugi miejscem Brackiego Konkursu Piw Domowych, który odbywa się w jednej tylko kategorii porteru bałtyckiego. Do konkursu zgłoszonych została rekordowa ilość 35 piw. Eliminacyjnej selekcji, a następnie wyboru najlepszego porteru podjęło się pięciu certyfikowanych przez PSPD sędziów. U boku czterech już doświadczonych jurorów Dariusza Doroszkiewicza, Tomasza Kopyry, Jacka Materskiego i Piotra Wypycha bardzo udane pierwsze szlify sędziowskie zebrał Czesław Dziełak. W piątkowy wieczór komisja dokonała wyboru 12 najlepszych piw do rundy finałowej. O poziomie piw finałowych zaświadczyć może czysta statystyka. Średnia ocen wszystkich dwunastu piw wyniosła 34,5 pkt na 50 możliwych. Punktacja taka oznacza górne granice piw dobrych (37-30 pkt) w interpretacji: "dobre piwo powyżej średniej". Wśród tych co najmniej dobrych piw jedno okazało się jednak bezkonkurencyjne. To Porter z Mikro Browaru Podgórz prowadzonego przez Łukasza Jajecznicę. Żaden z pięciu sędziów nie przyznał jego piwu mniej niż 43 punkty i każdy z osobna ocenił jego porter najwyżej. A Łukasz do końca nie był pewny czy wysyłać piwo na konkurs, czy nie. Teraz na pewno nie żałuje.

bracka-jesien-2012.jpgŁukasz jest już zresztą doświadczonym piwowarem, to nie pierwsza jego nagroda w kategorii porter bałtycki. Zupełnie inaczej jest z Waldemarem Pitalą, zdobywcą drugiego miejsca. Przygodę z piwowarstwem domowym zaczął ledwie rok temu. Wtedy w grudniu uwarzył swój porter i wysłał go do Cieszyna. 39,8 punktów jakie za niego zdobył świadczą o niezłej ręce do warzenia.

Laureat trzeciego miejsca również jest młodym stażem piwowarem. Jerzy Miler, ojciec Andrzeja - tegorocznego Grand Championa z Żywca, tylko "małymi punktami" pokonał czwartego Jacka Stachowskiego, ale dzięki temu trafił na podium.

 

Szczęśliwie się złożyło, że Łukasz i Jerzy byli w Cieszynie, mogli więc osobiście odebrać dyplomy za swoje piwa. Kto w ostatni weekend był w Cieszynie na pewno nie żałuje. Bracka Jesień jest imprezą znacznie mniejszą niż Festiwal Birofilia, ale zawsze bardzo udaną. Ogromnym powodzeniem cieszyło się zwiedzanie Brackiego Browaru Zamkowego. A trasa z latarką w dłoni i kaskiem na głowie dostarczała dodatkowego dreszczyku emocji. Dobrego piwa oczywiście nie zabrakło, a warto podkreślić jeszcze jeden fakt: W Cieszynie oprócz Brackiego i cieszyńskiego Porteru dostępne były piwa takich komercyjnych przedsięwzięć jak Pinta, Artezan, AleBrowar i Kopyra&Frączyk z Browaru Widawa. Wszystkie one wywodzą się z idei piwowarstwa domowego i w każdym z tych przedsięwzięć główną rolę odgrywają piwowarzy domowi i członkowie PSPD. Nie jest to oczywiście warunek, by móc warzyć dobre piwo, ale warto taki fakt odnotować.

4276249601649220395-965085770452040362?l

 

Czytaj całość na blogu autora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×