Skocz do zawartości

Funkcje sterownika, Wasze opinie sugestie


bolek

Rekomendowane odpowiedzi

Ja zakupiłem taki. Ale testów nie robiłem' date=' narazie jest pomału składane. Mam nadzieję, że w listopadzie odpalę.[/quote']

No właśnie chodzi mi o ten sterownik od kolegi Bolka. Trochę się waham, czy go kupić i dlatego pytałam, czy ktoś go już testował.

Ja też się czaję ale przy dobrej zniżce i promocji biorę w ciemno :ble: i testuję zaraz po odbiorze przesyłki

Moje 2 grzałki x 2kW nie radzą sobie dobrze ze słodem pszenicznym, a to coś ponoć nie przypala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

http://www.piwo.org/galeria/displayimage.php?album=38&pos=18

http://www.piwo.org/galeria/displayimage.php?album=38&pos=19

grzałki kupiłem na allegro, nie wiem od czego są ale tanie były 10szt. = 20 zł

 

"sterownik" to

 

http://thermoplus.pl/katalog/sterowniki-chlodnicze/chlodnicze-esco/es-10.html

 

czyli termostat zał/wył przy zadanej temperaturze,

ale grzałki walą pełną parą i przypala się dlatego cze część śruty pszenicznej jest ześrutowana jak mąka, to się osadza na grzałkach.

Problem nie istnieje przy piwach bez dodatku pszenicznego do 14blg

gdybym zrobił porterka byłoby to samo ...

... choć na razie po Brackiej Giełdzie piwa powyżej 12blg dłuugo nie zrobię :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... choć na razie po Brackiej Giełdzie piwa powyżej 12blg dłuugo nie zrobię :ble:

Dlaczego?

 

Grzałki też takie zakupiłem, sterownik inny, bo kol. z roboty podpowiedział że nie da rady bez przypaleń. A czy ten będzie dobry to się zoczaczy. Min. zacier to 3,5-1-ponoś najważniejsza sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... choć na razie po Brackiej Giełdzie piwa powyżej 12blg dłuugo nie zrobię :lol:

Dlaczego?

Nadmierna degustacja Porterów' date=' trappistów i dubeltowych :ble:

po tym wszystkim pragnę tylko delikatnego grodzisza

ale było b. super

 

co do gęstości to się zgadzam.

 

w opisie przekonuje mnie najbardziej to

 

Mieszadło załączane jest automatycznie w chwili uruchomienia cyklu. W połączeniu wyliczaniem mocy grzałek, oraz ustawionemu gradientowi kompletnie znika problem przypaleń. Nie ma znaczenia czy wleje się 10 czy 30 litrów- sterownik i tak dobierze sobie moc, tak aby nie przekroczyć wyznaczonych wartości. Temperatura utrzymywana jest wręcz idealne. Jej stabilność, w porównaniu do b. dobrego elektronicznego termostatu jest przynajmniej 10 razy lepsza (nie mówiąc już o termostatach bimetalicznych które maja histerezę kilku stopni). Sterownik nie przegrzewał zawartości bardziej jak o 0,3 stopnia.

 

Tutaj grzałki sterowane są grupą impulsów. Jesli sterownik wyliczy sobie np. 50% mocy to przez 5s będą grzać, przez kolejne 5s będa wyłączone.

Jeśli wyliczy sobie 10% to przez 1s będa grzać, a prze 9 nie, itp. Większość uznała że temperatura w tym stanie powinna być utrzymywana.

jeśli to tak działa to wato się przy tym zakręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ja dopiero konstrukcję stawiam a Josefik tylko zmieni sterownik i da znać co i jak.

Póki co sterownikiem fachowcy są uroczeni. Ja czekam na zakończenie robótek ręcznych :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ja dopiero konstrukcję stawiam a Josefik tylko zmieni sterownik i da znać co i jak.

Póki co sterownikiem fachowcy są uroczeni. Ja czekam na zakończenie robótek ręcznych :D

Wszystko na dobrej drodze żeby opinię o sterowniku napisać już w następnym tygodniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak na garaż to całkiem ładnie tam masz :D

Miło że wszystko ruszyło do strzału, widać zdolna bestia z Ciebie. Sam z niecierpliwością czekam na twoje efekty.

Laptok ma RS232 wbudowane czy masz proteze na USB?

 

Jak masz jakieś pliki z "zacierania" wody to podeślij.

Konwertrer usb -> 2 x rs232

plików nie zapisywałem ale może jutro jeszcze trochę wody ugotuję:) bo nie mogę wyjść z podziwu i z garażu też

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jutro jeszcze trochę wody ugotuję:D bo nie mogę wyjść z podziwu i z garażu też

tz?

aż chce się robić - wykonanie, myśl techniczna, funkcjonalność sterownika - pełen profesjonalizm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jestem ciekaw czy będzie się przypalać. Pochwal się od razu w sobotę.

Myślę że ewentualne przypalanie jest bardziej zależne od grzałek zastosowanych do podgrzewania ,

niż od zaawansowania technologicznego i funkcjonalności sterownika.

 

Sam zastanawiam się nad możliwością wykorzystania tego sterownika do sterowania palnikiem gazowym (takim z Junkersa)

poprzez włączanie i wyłączanie przepływu gazu elektromagnetycznym zaworem.

Moc palnika można by samemu ustawić doświadczalnie regulując wielkość płomienia, lub zastosować odpowiedni serwomechanizm

sterowany poprzez sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno grzałki mają wpływ- a raczej ich moc w stosunku do powierzchni. Idealna było by chyba gdyby takie 2kW miały długość kilku metrów. Zniknie problem przypalenia przy prostym termostacie.

 

Ja obstawiam że długość grzałki przy tym sterowniku nie ma już takiego wpływu na przypalenie i śmiało można podłączyć grzałkę z pralki.

 

Sterowanie palnikiem przez elektrozawór?. Mogło by się udać. Można zmienić okres sterowania i parametry samego regulatora temperatury. Natomiast przez serwo... nie widzę tego wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1).............. śmiało można podłączyć grzałkę z pralki.

 

2).......... Natomiast przez serwo... nie widzę tego wcale.

1)-Też myślałem o tych grzałkach ponieważ przy podobnej mocy są znacznie dłuższe od czajnikowych

 

2)Pisząc o serwo miałem na myśli sterowanie mocą palnika czyli wielkością płomienia zmienianą pokrętłem, którą sterowałby

na przykład silnik krokowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno grzałki mają wpływ- a raczej ich moc w stosunku do powierzchni. Idealna było by chyba gdyby takie 2kW miały długość kilku metrów. Zniknie problem przypalenia przy prostym termostacie.

Pierwotnie u mnie miały być długie grzałki spiralne zamontowane na mieszadle /wyciągane/ wykonane na zamówienie, ale koszt u producenta mnie poraził

ponad 400 zł za jedną szt. i musiałem jednorazowo zrobić 3 szt. co by panu piec opłacało się włączyć.

więc wybrałem opcję z allegro 10 szt. za 20zł całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

1)-Też myślałem o tych grzałkach ponieważ przy podobnej mocy są znacznie dłuższe od czajnikowych

Wydaje mi się że grzałki od pralek nie są w przeciwieństwie do grzałek czajnikowych z KO. Ostatnio mocno rozmyślam nad zrobieniem włąsniej grzałki (mam drut oporowy) z rurki miedzianej i długości ok 1 m. Nie mam tylko koralików porcelanowych na drut i piasku kwarcowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZeść :smilies:

 

Sam zastanawiam się nad możliwością wykorzystania tego sterownika do sterowania palnikiem gazowym (takim z Junkersa)

poprzez włączanie i wyłączanie przepływu gazu elektromagnetycznym zaworem.

Pako mam pytanie o ten zawór. Masz już jakiś konkretny na oku? Rozumiem że musi to być elektrozawór dedykowany do gazu. Jak chcesz rozwiązać automatyczne zapalnie gazu? Świeczka paląca się na stałe czy zapalanie przez iskrownik? Czy będzie jakieś zabezpieczenie gdy gaz się nie zapali (thermopara)?

 

Pytań jest wiele głównie dlatego że nie mam wiele doświadczeń z gazem (prócz pospawania taboretu gazowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czas testowania sterownika minął

i pora z grubsza podsumować

zrobiłem przy pomocy sterownika 5 warek

Początek nie był obiecujący bo pierwsza warka została przypalona /stout 77/

Trzeba było dokonać modernizacji grzałek zamontowanych w kegu

pozbyłem sie 2 grzałek o mocy 2000W w kształcie "U" o długości 80 cm każda /grzałki były zamontowane przy dnie kega/

zamian za nie zamontowałem grzałki również o mocy 2000W każda o długości ok. 160cm

grzałki osadzone zostały spiralnie wokół wewnętrznej ścianki kega.

Następna warka /Stout 78/ już przyniosła pożądane efekty przede wszystkim brak przypaleń

Stopniowo przy kolejnych warkach zwiększałem gęstość zacieru

szczegóły można to obejrzeć tu

http://www.piwo.org/forum/t1984-Jozek-warzy--onlajn.html

a więc było piwo żytnie z 10kg zasypem

a na koniec porter 22°Blg z zasypem ok. 15 kg

 

chęć posiadania przeze mnie sterownika wynikała głównie z faktu że piwa z wyższym ekstraktem pow 14°Blg lub piwa z użyciem

ok. 50% słodu pszenicznego /jeszcze bardziej żytniego/ powodowały przypalenie grzałek.

Choć już kolejnych warek bez użycia sterownika nie zrobiłem to mam przeczucie że prawidłowe zainstalowanie grzałek o takiej długości jak moje w kegu zaciernym wyeliminowałoby przypalenia słodu, przynajmniej dla ekstraktów do 14°Blg w tym piw pszenicznych i żytnich.

 

A zatem co skłoniło mnie do zatrzymania i zakupu sterownika po testach?

Wygoda, prostota, stabilność powtarzalność zacierania.

Przypomnę że sterownik można zaprogramować na cały cykl zacierania /każda zadana temperatura i każdy postój/

powoduje to tylko - aż tyle że nie trzeba ścisle kontrolować /co tam ściśle praktycznie wcale/ procesu zacierania

rola ogranicza się do przeprowadzenia próby jodowej w odpowiednim czasie.

Dodając do tego fakt że kontrola temperatury podczas zacierania jest wręcz perfekcyjna nie trzeba sie zbytnio martwić o końcowy produkt ;)

powiem tylko że przy bardzo gęstych zacierach /czytaj porter 22°Blg / maksymalne odchylenie od zadanej temperatury

nie przekroczyło 1,3 °C co powoduje że każda następna warka o tej samej recepturze ma dużą szansę na powielenie wartości smakowych poprzedniej.

 

Na plus należy też zapisać pewną elastyczność w programowaniu sterownika, mam na myśli to że zgłaszane przeze mnie uwagi i propozycje ustawień i funkcjonowania sterownika producent :) po przesłaniu sterownika programował wdrażał i odsyłał, uważam że sterownik można dopasować indywidualnie do potrzeb odbiorcy i jego sprzętu.

Kolejny plusik dla samego producenta- Bolka który przez te 5 arek czuwał i pomagał merytorycznie /bardzo fachowo/ podczas ustawień sterownika

/nie miałem w pamięci instrukcji obsługi/ był dostępny online przez cały proces warzenia, rozwiązując problemy

i odpowiadając na każde pytanie.

 

 

Podsumowując

najważniejszą korzyścią którą "zarobiłem" przy używaniu sterownika to

- dodatkowy czas podczas zacierania ok. 1,5h

- nie muszę pilnować temperatury

siedzę na GG lub obserwuję przyrost temp na komputerowym wykresie /zazwyczaj wszystko razem:)/

-idealna kontrola temperatury na i czasu zacierania podczas poszczególnych przerw

- koniec ze stresem /czy przypadkiem sie nie przypali/.

 

A więc bardzo polecam i oczywiście służę pomocą dla zainteresowanych

 

jeszcze link do zdjęć z przerobionymi grzałkami

http://www.piwo.org/forum/p29155-31-10-2009-14-05-52.html#p29155

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na plus należy też zapisać pewną elastyczność w programowaniu sterownika, mam na myśli to że zgłaszane przeze mnie uwagi i propozycje ustawień i funkcjonowania sterownika producent ;) po przesłaniu sterownika programował wdrażał i odsyłał, uważam że sterownik można dopasować indywidualnie do potrzeb odbiorcy i jego sprzętu.

Kolejny plusik dla samego producenta- Bolka który przez te 5 arek czuwał i pomagał merytorycznie /bardzo fachowo/ podczas ustawień sterownika

/nie miałem w pamięci instrukcji obsługi/ był dostępny online przez cały proces warzenia, rozwiązując problemy

i odpowiadając na każde pytanie.

Co to za modernizacje sterownika były?, które to można dopasować do potrzeb piwowara?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

upgrade softu

funkcja pozwalająca na określenie z jaką maksymalną mocą mogą pracować grzałki

np. przy gęstych zacierach możesz ustawić maks moc na 80% i grzałki nie będą przekraczać tej wartości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.