Skocz do zawartości

Oxi-marki odpowiedników które mogę nabyć w pobliskim sklepie.


pizmak666

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Jeśli człowiek na allegro, u którego zaopatrza się połowa tego forum, sprzedaje nadwęglan z dodatkiem to robi to nielegalnie bo łamie prawa konsumenta

A jeśli producent dodaje coś czego nie wymienia do łamie zapisy wspomnianego Rozporządzenia.

 

 

w marketach kupujesz nie nadwęglan, tylko wybielacz na bazie nadwęglanu, w którym mogą być i według mnie powinny nawet być dodatkowe składniki, które mają wspomagać jego zastosowanie - wywabianie plam

Podałem wcześniej tytuł Rozporządzenia, w którym wymieniono co może się znaleźć, jaki dodatek musi być wymieniony i w jakim stężeniu. Jeśli używasz nadwęglanu to zapewne zauważyłeś jego właściwości wybielające/czyszczące, w końcu jednym z popularnych zastosowań nadwęglanu jest czyszczenie butelek. Jeśli masz jakiś kubek z osadami po herbacie, to po dezynfekcji zlej resztkę nadwęglanu do niego i zobacz jak śnieżnie biały będzie rano. Sam nadwęglan sprzedawany jest też w różnych sklepach jako "ekologiczny wybielacz".

To co musi być wymienione na etykiecie różnych produktów wynika z różnych przepisów.

 

Zarówno w pierwszym wypadku, jak i drugim masz zadeklarowany skład przez producenta. Jeśli w wypadku detergentów widnieje informacja, że danej substancji jest >30% i nie masz nic innego to na 99,99% jest to czysta substancja (w Rozporządzeniu widnieje informacja na temat ilości poszczególnych dodatków).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Dokładnie tak jak kordas pisze. Jak jest napisane >30% nadwęglanu i nic innego nie ma wymienionego, to jest to czysty nadwęglan, i spokojnie można do używać do dezynfekcji.

 

 

 

ponieważ producenci nie muszą pisać pełnego składu i z tego bardzo chętnie korzystają,

czytałeś to rozporządzenie?

 

 

ZAŁĄCZNIK VII

OZNAKOWANIE I ARKUSZ DANYCH SKŁADNIKÓW

A. Oznakowanie dotyczące zawartości

Należy zastosować następujące postanowienia w sprawie oznakowania opakowań detergentów przeznaczonych do sprzedaży detalicznej.

Następujące zakresy (procenty wagowe):

- mniej niż 5 %,

- 5 % lub więcej, lecz mniej niż 15 %,

- 15 % lub więcej, lecz mniej niż 30 %,

- 30 % i więcej,

powinny być użyte do wskazania zawartości składników wyszczególnionych poniżej, gdy są one dodawane w stężeniu powyżej 0,2 % wagowo:

- fosforany,

- fosfoniany,

- anionowe środki powierzchniowo czynne,

- kationowe środki powierzchniowo czynne,

- amfoteryczne środki powierzchniowo czynne,

- niejonowe środki powierzchniowo czynne,

- związki wybielające na bazie tlenu,

- związki wybielające na bazie chloru,

- EDTA i jego sole,

- NTA (kwas nitrylotrójoctowy) i jego sole,

- fenole i chlorowcowane fenole,

- paradichlorobenzen,

- węglowodory aromatyczne,

- węglowodory alifatyczne,

- chlorowcowane węglowodory,

- mydło,

- zeolity,

- polikarboksylany.

Następujące rodzaje składników, jeżeli są dodawane, należy umieścić w wykazie, niezależnie od ich stężenia:

- enzymy,

- substancje dezynfekujące,

- rozjaśniacze optyczne,

- kompozycje zapachowe.

Należy umieścić w wykazie, jeżeli dodano, środki konserwujące niezależnie od ich stężenia, stosując tam gdzie to możliwe zwykłe nazewnictwo ustanowione na mocy art. 8 dyrektywy Rady 76/768/EWG z dnia 27 lipca 1976 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do produktów kosmetycznych [1].

Jeżeli dodano przy stężeniach przekraczających 0,01 % wagowo substancje pochodzące z kompozycji zapachowych mogące powodować alergie występujące na liście substancji w części 1 załącznika III do dyrektywy 76/768/EWG, zmienionego dyrektywą 2003/15/WE Parlamentu Europejskiego i Rady [2] w celu włączenia substancji pochodzących z kompozycji zapachowych mogących powodować alergie z wykazu po raz pierwszy ustanowionego przez Komitet Naukowy ds. Kosmetyków i Produktów Nieżywnościowych (SCCNFP) w jego opinii SCCNFP/0017/98, należy umieścić je w wykazie stosując nazewnictwo tej dyrektywy, jak również wszystkie inne składniki zapachowe następnie dodawane do części 1 załącznika III do dyrektywy 76/768/EWG dostosowującą niniejszy załącznik do postępu technicznego.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czytałeś to rozporządzenie?

tak czytałem, nawet już dawno temu, bo to ogólnie ciekawy temat. 

 

 Ale ja nie rozumiem z kim wy teraz walczycie? przecież przyznałem wam rację, tylko pytam po co?

Nie jestem chemikiem i nie znam się - ja po prostu szukam dla siebie najlepszych rozwiązań.

Znalazłem informację, że dodaje się do wybielaczy krzemian sodu, który ma zmiękczać wodę. Nie po to ją modyfikuję, żeby środek dezynfekujący mi wpływał na nią. 

Znalazłem też informację, że do 1% nie trzeba tego oznaczać na produkcie. Może to nie dużo, może to nie ma prawa nawet wpłynąć na piwo i do tego może znalazłem jedyny taki przypadek i nie ma innych rzeczy, które mogą dodawać bez oznaczeń, ale to już burzy teorię kordasa, że to 99,9% nadtlenek. 

 

Reasumując - przyznaję wam rację, ale nie rozumiem potrzeby używania czegoś, co do czego nikt nie ma pewności. Ja żyję w przekonaniu, że to nie jest czyste oxi, ale uważam, że jest nieszkodliwe - także można go raczej użyć, ale jeśli mam możliwość wyboru to nie wybieram "wybielacza do swojego piwa". 

Z mojej strony tyle, proszę nie walczcie z kimś, kto was popiera, ale ma swoje subiektywne zdanie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dokładnie tak jak kordas pisze. Jak jest napisane >30% nadwęglanu i nic innego nie ma wymienionego, to jest to czysty nadwęglan, i spokojnie można do używać do dezynfekcji.

To mnie raczej przekonuje, więc wykorzystam co kupiłem, a pewnie i tak przy okazji zakupów zamówię czysty nadwęglan.

 

Dzięki za wnikliwą analizę mojego pytania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabyłem takie OXI w carrefourze i mam pytanie. Jeśli na opakowaniu jest napisane ">30% nadwęglan sodu" to znaczy, że jedna łyżeczka czystego nadwęglanu ma tej substancji czynnej tyle co 3 łyżeczki tego OXI? Zastanawiam się jakie powinno być dawkowanie do dezynfekcji.

 

attachicon.gif1-P1270018.JPG

attachicon.gif2-P1270019.JPG

 

Używam dokładnie tego samego od roku, albo półtora. Nic nie płuczę, piwo wychodzi dobre. Daję 4 gramy na litr wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

Nabyłem takie OXI w carrefourze i mam pytanie. Jeśli na opakowaniu jest napisane ">30% nadwęglan sodu" to znaczy, że jedna łyżeczka czystego nadwęglanu ma tej substancji czynnej tyle co 3 łyżeczki tego OXI? Zastanawiam się jakie powinno być dawkowanie do dezynfekcji.

 

attachicon.gif1-P1270018.JPG

attachicon.gif2-P1270019.JPG

 

Używam dokładnie tego samego od roku, albo półtora. Nic nie płuczę, piwo wychodzi dobre. Daję 4 gramy na litr wody.

 

A pachnie Ci on jak proszek do prania? :P  Chyba jednak jakieś co najmniej zapachowe środki tam są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te firmowe Auchan jest prawdopodobnie bez dodatków. Inne na moje oko ( mam kontakt taki trochę zawodowy z takimi środkami ) zawierają zmiękczacze, podbielacze optyczne i tym podobny syf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A pachnie Ci on jak proszek do prania? Chyba jednak jakieś co najmniej zapachowe środki tam są.

Oxi z Auchana jest kompletnie bezzapachowe

 

 

Dokładnie - bez zapachu, do tego się nie pieni, etc. Po wylaniu na przykład z fermentora nic nie widać i nic nie czuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Wczoraj byłem nabyć OXI z biedronki i niestety zmienili skład, dodali jakąś kompozycje zapachową do niego więc przestało być użyteczne dla piwowarów. Został OXI z Auchana tylko, a tak to czysty nadwęglan z allegro z najtańszych opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.