Jump to content
Sign in to follow this  
xfranek

Zatrzymana fermentacja? Co robić?

Recommended Posts

Witam. Mój Pilzner odfermentował tylko do 5Blg. 14dni fermentacji burzliwej i już 10 cichej i nie schodzi niżej. Zastanawiam się czy nie trzeba by było dodać nowych drożdży????

Skład zestawu Pilzner / Pils:

- słód pilzneñski Weyermann® 4,0 kg,

- słód karmelowy Carapils® 0,2 kg,

- chmiel aromatyczny Lubelski (PL) granulat 100 g,

- drożdże dolnej fermentacji Saflager W 34/70 11,5 g,

Zacieranie:

20 minut w temp. 50oC.

64oC i trzymać przez 30 min.

70oC i tak trzymać przez 30 minut lub do negatywnej próby jodowej.

77oC i filtrować.

Fermentacja 11-12C

Edited by xfranek

Po cichej chcesz dodawać znowu drożdży? Trzeba było pomyśleć przed zlaniem. Dla pewności nalej trochę do słoika, dodaj drożdży piekarskich i zobacz czy odfermentuje niżej

Edited by anteks

Niecała doba testu FFT i już Blg spadło do 3. Wiem że nie powinienem przelewać na cichą ale jest to dopiero moja 3 warka i .... stało się. Co byście proponowali w takiej sytuacji?? Nowe drożdże i jeszcze raz cicha??

Teraz to już właściwie nie ma większego znaczenia, większość ekstraktu już zostało przerobione. Ważniejsze, żeby ci dofermentowało w fermentorze, a nie w butelkach. Najwyżej na konkurs nie wyślesz.

Przy okazji możesz się pozbyć części DMS ;)

Wczoraj zmniejszyłem temp. i chyba dlatego bulkanie ustało - ponownie dałem na 19st i bulka juz od wczoraj. Zastanawiam się jak drożdże dolnej fermentacji pracują w takiej temp. ?

No a dlaczego mają nie pracować? Aż do temperatury granicznej (42°C?) będą pracować, jak każde drożdże.

Drożdże dolnej fermentacji po prostu potrafią fermentować w niższych temperaturach niż górnej, ale stosuje się je aby uzyskać czysty smak, a nie prędkość górnych w niższych temperaturach - właśnie działają one w temperaturach niższych, ale znacznie wolniej.

Przefermentuj je do końca w tych 19-20°C, nie kombinuj już.

Edited by Gabe

A tak przy okazji to słabe odfermentowanie w niskiej temp. było spowodowane nie zrobieniem rehydratacji drożdży. Po przeczytaniu serii postów że ludzie rozsypują je po powierzchni i jest wszystko ok też tak zrobiłem. Od dzisiaj rehydratacja wchodzi na stałę. 3 warka i ciągle wyłapuje jakieś błędy.

Edited by xfranek

Rehydratacja.

A tak przy okazji to słabe odfermentowanie w niskiej temp. było spowodowane nie zrobieniem rehydryzacji drożdży

Może nie tyle co spowodowało, ale mogło spowodować.

Edited by WiHuRa

Zaszło do 3,5Blg i chyba koniec bulkania. Planuje poczekać teraz jeszcze 4 dni (do piątku) i lać do butelek z 4g glukozy na butelkę. Będzie ok???

Test FFT zszedł po paru dniach do 2,5Blg