Skocz do zawartości

Koszyk do chmielenia granulatem (przymiarka do DIY)


chomiczon

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj pierwszy raz filtrowałem chmieliny z granulatu przez damską pończochę. Jako, że moja druga połowa uwielbia piwo domowe poświęciła się dla dobra warzenia :)

 

Brzeczkę z warzelnego po schłodzeniu przelewałem wężykiem prosto do pończochy podwieszonej nad fermentorem i jestem bardzo zadowolony z efektu. Niestety pończocha z chmielinami trochę się rozciąga dlatego zastanawiam się nad zrobieniem koszyka do chmielenia z siatki miedzianej tkanej.

 

coś takiego

http://sklep.hart-metale.pl/3024,siatka-cu-0-2x0-315-mm-wym.-500x1000-mm.html

 

Chcę z tego zrobić walec powiedzmy o średnicy 25cm i podobnej wysokości (uwzględniając wymiary chłodnicy, którą należy włożyć pod koniec chmielenia). Taki pojemnik zanurzałbym w brzeczce i w to wrzucałbym granulowany chmiel. Takie rozwiązanie nie powinno ograniczać chmielenia przez zbijanie się chmielin a brzeczka powinna swobodnie przepływać przez sito.

 

Zastanwiam się czy wielkość oczek nie przepuści chmielin. Czy oczko 0,315mm wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że bez pończoch i innych bajerów można sobie doskonale poradzić. Zamieszaj łychą w kotle, poczekaj z 15 minut i przelej wężykiem trzymanym przy krawędzi gara. W ten sposób można ściągnąć brzeczkę prawie do zera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że bez pończoch i innych bajerów można sobie doskonale poradzić. Zamieszaj łychą w kotle, poczekaj z 15 minut i przelej wężykiem trzymanym przy krawędzi gara. W ten sposób można ściągnąć brzeczkę prawie do zera :)

Też tak uważam, jedynie w przypadku przelewnia gorącej brzeczki lub luzem wsypnych szyszek wskazana jest jakaś filtracja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedpiszcami. Po jednej warce z siateczkami, polecam metodę whirpoola, którą przedstawił Andy. Mieszasz mocno w garze a po 15-25 minutach dekantujesz wężykiem przy ściance. Kiedy na środku pojawia się czubek, górki osadu i chmielin, trzeba zachować ostrożność i wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja bardziej się zastanawiam nad zrobieniem sitka z czegoś takiego : http://allegro.pl/siatka-plecionaz-nierdzewki-nierdzewna-rozne-oczka-i2683716116.html tylko tutaj rodzi się pytanie czy za małe oczka nie przefiltrują mi czasem np. pszenicy za bardzo co by nie była od razu kristal-klar ? Whirlpool w moim garnku niestety jest wg mnie za mało wydajny -ok 4-5 litrów się marnuje zawsze bo nie mam gdzie przetrzymywać brzeczki na startery więc chciałbym maksymalnie wykorzystać brzeczkę po chmieleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowy czas, przenoszenie i ryzyko otwierania fermentora w piwnicy - nie dziękuję ;) Dlatego właśnie chcę jakieś sito do chmielin - na jedym z filmików BrouwTV (czy jakoś tak) widziałem jak jeden z piwowarów coś takiego miał u siebie i podczas zlewania brzeczki przez ten "cedzak" co chwilę tylko zgarniał chmieliny i szybko, sprawnie przelał całą zawartość kadzi warzelnej bez dodatkowego whirlpoola, zlewania, dodatkowego gotowania, dolewania do fermentora ... A jako, że jestem leniwy to kocham rozwiązania, które pozwolą mi zaoszczędzić czasu i dodatkowej roboty. Jedynie chciałem się poradzić jakie oczko siatki byłoby najlepsze, żeby nie przegiąć np. przy pszeniczniakach - nie chcę odfiltrować całej zawartości białka tworzącego zmętnienie (chyba, że się mylę i nie będzie to miało żadnego wpływu) a jednocześnie pozbyć się chmielin w całości - przy okazji na przyszłość byłoby to idealne rozwiązanie przy przelewaniu młodego piwa po chmieleniu na zimno zamiast jak do tej pory przez tetrę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sposób to worki z tetry (pielucha). 3 sztuki jedna w drugą dla pewności i granulat zostaje w środku. Wyciskam/wykręcam ręcznie i gotowe. Pozostaje tylko lekko wilgotna masa chmielu. 27 warek i zero zakarzeń czy innych infekcji. Oczywiście worki po użyciu wypłukane pod bierzącą wodą, wymoczone w silnym detergencie (brudpur) i wypłukane a przed użyciem razem z resztą potrzebnego wyposażenia potraktowane oxi. Zmieniły kolor od ciemnych piw ale nie ma to wpływu na produkt końcowy.

Edytowane przez leon9999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem najtańsze jakie wpadły mi w ręce.

Patrzyłem tylko aby były krótkie (skarpetki) i nie były barwione.

Z czasem i tak się rozciągną od temperatury.

Wygotowałem je kilkakrotnie zmieniając wodę.

Używam 2 szt włożone jedna w drugą i zamocowane gumka na końcu wężyka, który wkładam do fermentora z chłodnicą.

W garze robię whirpool i dekantuję gorącą brzeczkę.

Jak się coś zaciągnie z dna to skarpetki dokładnie odfiltrują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zmajstrowałem kosz do chmielenia szyszką ale nie sprawdził się. Kupiłem siatkę o oczku 0,45 mm, większych sprzedawca nie miał. Ponieważ kosz jest dość spory to brzeczka wrze po bokach kosza aż do wykipienia a w koszu niestety nie, oczka są za małe i zapycha się, trudno później ją doczyścić. Jak znajdę siatkę o większym oczku to wymienię. Konstrukcja, na której zamocowałem siatkę niegdyś miała być koszem słodowym, kiedy zamiarowałem zrobić klona braumeistra.

post-2444-0-57644600-1353355636_thumb.jpg

post-2444-0-56099200-1353355646_thumb.jpg

Edytowane przez Magneto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyściutko jest z nierdzewki jak najbardziej. Ten ewentualny brud na zdjęciu to niedoczyszczone resztki osadu po gotowaniu.

dziurki by musiały być większe , ja kiedyś chmieliłem woreczkiem , teraz rzucam granulat luzem , nachmielenie lepsze i chmieliny na dnie ładnie leżą , może mi się wydaje ale chyba dodatkowo białko z przełomu na dno ciągną

Edytowane przez pepe11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granulat także wrzucam bezpośrednio do gara, stwierdziłem że kosz może się nadawać do szyszek, nie zabierałbym się nawet za niego gdyby nie został mi ten nieszczęsny walec po niespełnionym projekcie. Został mi filtrator rurkowy bo w kadzi zaciernej wymieniłem go na większy i okrągły, przetestuje go do filtracji przy chmieleniu szyszką. Stosuje ktoś takie rozwiązanie?

Edytowane przez Magneto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.