Skocz do zawartości

Przemyski browar domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Od wczoraj fermentacja rozpoczęta po porządnym napowietrzeniu ręcznym:) 3 pokolenie S-33 daje radę. Zastanawiam się, czy wykorzystywać dalej gęstwę, czy jak na suche drożdże to wystarczy? Piwo fajnie pachnie i chyba będzie ciut ciemniejsze od poprzednich, bo a'la Koelsch jest niemal przeźroczysty:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka nr 7 zabutelkowana ze 110 g glukozy. Do rozlewu poszło 19 l. Po raz pierwszy chmieliłem bezpośrednio do gara i efekt jest piorunujący - mocna gorycz w piwie. Butelki do jutra w temperaturze pokojowej, później piwnica, gdzie obecnie jst około 16 'C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj mój browar zyskał słody karmelowe, kilka butelek wyśmienitych piw, ale co najważniejsze, wileką wiedzę teoretyczną, dzięki wizycie na warzeniu u kolegi "dziedzicpruski". Dużo cennych i praktycznych porad, przy pokazie tworzenia piwa, zdaje się być bardziej efektywne od godzin spędzanych na czystej teorii. Kolejne piwo zrobię na gęstwie i według przepisu bardziej doświadczonego piwowara. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 8 -Ale Sylwester

Zasyp:

3 kg - Pale Ale

0,2 kg - karmelowy

0,05 - barwiący

0,75 - płatki pszenne

Zacieranie:

12 l wody

słody wsypane w 68°C

63°C - 60'

mash out

 

Chmielenie:

od początku - 15 g Hallertauer Taurus

15' - 10g Marynka

45' - 25g Lubelski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr 9 -Ale urodziny

Zasyp:

2 kg - Pale Ale

1 kg monachijski jasny

0,25 kg - karmelowy

0,75 - płatki pszenne

Zacieranie:

12 l wody

słody wsypane w 70°C

67°C - 65'

mash out-72

 

Chmielenie:

od początku - 25 g EKG

45' - 25g EKG

Edytowane przez WojtekW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka nr 10 -Hafe-Weizen- taki mały jubileusz.

Zasyp:

2 kg - Pszeniczny

1,5 kg Pilzneński

0,2 kg - karmelowy

0,5 kg - płatki pszenne

Zacieranie:

12 l wody

44'C - 20 min.

62°C - 30 min

72'C - 20 min.

mash out-78

 

Chmielenie:

od początku - 20 g Marynka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtracja przebiegła wyjątkowo sprawnie-pod tym względem nie taka pszenica straszna. Brzeczka przelana do zdezynfekowanego fermentora za pomocą wężyka i obecnie chłodzi się na balkonie. Wyszło 20 l 12 BLG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja tra już dwa dni i doczekałem się zapachów bananowo-owocowych. Goździków jak na razie nie czuć, ale jest sukces, bo z tego co czytałem, najczęściej pszenica nie wychodzi taka, jaką sobie wyobrażamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś biorę się za pierwszego Wita, a wszystko z okazji zbliżających się urodzin żony.

Warka nr 11

Zasyp:

2 kg -Pilzneński

1 kg -Pszeniczny

1 kg - płatki pszenne

Zacieranie:

12 l wody

66°C - 40 min

72'C - 20 min.

mash out-78

 

Chmielenie:

od początku - 20 g Lubelski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T58 się lekko/zdecydowanie do Wita nie nadają... lepiej dałbyś te s33 bo to "belgijskie" ale ponoć do Wita najlepsze są te do piw pszenicznych. Szkoda żeś zaczął warzyć bo byśmy się jakoś dogadali :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszeniczne 19 l wczoraj zabutelkowane ze 120 g cukru. Fermentacja trwała długo, a jeszcze wczoraj na powierzchni pozostały martwe drożdże,w jednym przypadku tworząc nawet delikatną bańkę, co zwiększyło u mnie obawy o infekcję tlenowcem. W smaku i zapachu wszystko dotychczas ok - czuć banana i goździki! Będę kontrolował sprawę, degustując buteleczki:)

Warka 11 Witek zakończyła fermentację dosłownie po 2 dniach intensywnej piany. S-33 efektownie zaczyna pracę, ale szybko kończy. Dziś i jutro dokonam kolejno pomiaru blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj Wit w ilości 21 l rozlany ze 120 g glukozy do butelek. Zapach piękny, przypomina Obolona Białego. W następnym tygodniu jeszcze jedna pszenica, bo gęstwa czeka, a później już różnorakie Ale na ciepłą wiosnę i upalne lato:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr 12 -Hafe-Weizen

Zasyp:

2 kg - Pszeniczny

1,5 kg Pilzneński

0,2 kg - karmelowy

0,5 kg - płatki pszenne

Zacieranie:

15 l wody

44'C - 30 min.

62°C - 40 min.

mash out-78

 

Chmielenie:

od początku - 25 g Marynka

Filtracja sprawna, wyszło 24 l 11 BLG. Obecnie trwa chłodzenie balkonowe. po ostudzeniu zadam gęstwę WB-06.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś również zrobiłem pierwszego cydra z 10 l soku jabłkowego z Tesco ( 50 % koncentrat). Zadałem gęstwę drożdży S-33. Ciekawi mnie, czy podobnie jak przy piwie trzeba uważać na infekcję? Wiadro zdezynfekowałem, planuję wlać w plastikowe butelki przepłukane piro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.