Skocz do zawartości

Przemyski browar domowy


Rekomendowane odpowiedzi

Warka nr 20 - Belgian Pale Ale

 

Zasyp:

3 kg - Pale Ale

0,3 kg - słód bursztynowy

0,1 kg - słód kawowy

0,15 kg - karmelowy jasny

0,4 kg płatki jęczmienne błyskawiczne

0,6 kg płatki pszenne

 

Zacieranie:

14 l wody.

66°C - 45 min.

72°C - 15 min.

mash out-78

 

Gotowanie 60 minut.

Chmielenie:

od początku - 35 g Sybilla

po 45 minutach - 30 g Lubelski

 

Planuję zadać gęstwę Zymoferm z 039-8-37 Witbier bezpośrednio z wiadra, gdzie nadal, po 14 dniach, fermentuje Wit.

Warka jubileuszowa, dlatego pozwoliłem sobie na coś nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr 20 zlana na cichą przy gęstości 2 Blg. Fermentacja była bardzo burzliwa, drożdże oblepiły dekiel.

Teraz krótka przerwa w browarze ze względu na nieplanowane wyjazdy służbowe. A później ruszam z warkami - oby tak samo szybko strzeliły do "trzydziestki" jak życie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr 20 zabutelkowana z dodatkiem 105 g mieszanki cukru i glukozy (skończył mi się cukier w domu:)). Wyszło 47 butelek dobrze wyklarowanego piwa. Zapowiada się coś bardzo dobrego, nowego jak dla mnie. W tym roku planuję jeszcze jedną warkę, ale dopiero po Świętach.

Przemyski Browar Domowy życzy wszystkim forumowiczom Wesołych Świąt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 21 - Alt

 

Zasyp:

3 kg - Pilzneński Soufflet

1,5 kg - Monachijski II Soufflet

0,05 kg - słód czekoladowy 1200 Strzegom

0,2 kg - karmelowy jasny 150 Strzegom

0,5 kg płatki jęczmienne błyskawiczne

 

 

Zacieranie:

13 l wody.

66°C - 60 min.

mash out-78

 

Gotowanie 60 minut.

Chmielenie:

od początku - 25 g Northern Brewer

po 45 minutach - 20 g Perle

 

Obecnie trwa chłodzenie na balkonie. Zamierzam zadać gęstwę Devon.

W ten oto sposób zakończyłem piwowarski rok, który oceniam dużo lepiej od poprzedniego, dziewiczego. Warzenie nadal sprawia mi dużą frajdę, choć cały proces stał się rutynowy, bardziej przewidywalny. To pozwala mi jednak płynnie i szybko godzić piwne hobby z innymi zainteresowaniami oraz oczywiście, z obowiązkami domowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło 24 l o gęstości 10,5 Blg, co mnie bardzo cieszy. Gęstwa zadana w temperaturze 24 'C, teraz czas na obniżenie jej do 17'C za pomocą zmrożonych plastikowych butelek.

Mikołaj nie przyniósł chłodnicy, to trzeba się męczyć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 21 zabutelkowana z 85 g cukru ( wyszło w sumie 23 L). Niestety, musiałem działać ekspresowo, bo pojawiły się oznaki infekcji. Próba smakowo-węchowa nie wyłapała kwasa, dlatego zdecydowałem się butelkować z małą ilością cukru, nie wylewać, nie trzymać w szklanym balonie przez rok, ani nie oddać do przedestylowania. Zamieszczam zdjęcia brzeczki przed rozlewem.

post-4910-0-51088500-1389728136_thumb.jpg

post-4910-0-47420700-1389728148_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka nr 21 pijalna, choć wyczuwam silny wpływ infekcji. Po dłuższej przerwie, spowodowanej maratonem pracy i zajętymi weekendami, postanowiłem uwarzyć coś lekkiego, do szybkiego spożycia. Zrobiłem startera ze skosu drożdży Ringwood Ale od "dziedzicpruski", które nie wiem czy zdążą wystarczająco się namnożyć do wieczora... Jak coś, mam suche Nottinghamy.

 

Warka nr 22 - Bitter

 

Zasyp:

3 kg - Pale Ale

0,5 kg Monachijski II

0,1 kg - słód bursztynowy

0,05 kg - słód kawowy

0,1 kg - karmelowy 150

0,5 kg płatki jęczmienne błyskawiczne.

 

Zacieranie:

11 l wody.

66°C - 60 min.

mash out-75

 

Gotowanie 60 minut.

Chmielenie:

od początku - 30 g Northern Brewer

po wyłączeniu palnika - 25 g Perle

 

Za chwilę chłodzenie metodą balkonową. Wyszło nieco ponad 21 l.

Edytowane przez WojtekW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tym razem piwo nr 22 nie miało żadnych niespodzianek i po trzech tygodniach fermentacji, bez przelewania na cichą, powstał całkiem ciekawy bitter, choć niespodziewanie wyczuwam duży wpływ słodów: karmelowego, bursztynowego i kawowego. Piwo jest super klarowne, gęstwa na pewno się przyda:) Muszę wrócić do "korzeni" i spróbować zrobić najprostszą warkę z pilzneńskiego z minimalną ilością słodu karmelowego, coś do gaszenia pragnienia na wiosnę i lato.

Wracając do tematu, zabutelkowałem 22,5 L piwa z 85 g syropu z cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Warka nr 23 - Ale

 

Zasyp:

3,5 kg - Pilzneńskiego

0,15 kg - karmelowy jasny 150

1 kg płatki jęczmienne błyskawiczne

 

 

Zacieranie:

11 l wody.

66-68°C - 55 min.

.

mash out-78

 

Gotowanie 60 minut.

Chmielenie:

od początku - 40 g Northern Brewer

po 45 minutach - 20 g Sybilla+5 g Perle (resztka)

Chłodnica ochrzczona i spełniła swoje zadanie w 100%. W 30 minut piwo osiągnęło temperaturę około 25 'C.

Zadałem dwumiesięczną gęstwę Ringwood Ale z poprzedniej warki i jak na razie nic się nie dzieje, a minęło około 10 godzin. Odczekam do wieczora, później mam w obwodzie Nottihgamy.

Edytowane przez WojtekW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Warka nr 24 - Grodziskie

 

Zasyp:

1 kg pszenicznego wędzony dębem

1 kg pszenicznego

0,5 kg - Pilzneńskiego

0,5 kg płatki pszeniczne

 

Zacieranie:

W 8 l wody 50 'C -15 min.

Dodano 3 l wody i 70 'C - 30 min.

Dodano 2 l wody i 75'C - 30 min.

 

Filtracja początkowo świetnie poszła, później na chwilę utknęła, ale jakoś ponownie ruszyła.

 

Gotowanie 60 minut.

Chmielenie:

od początku - 10 g Sybilla (resztka), 10 g Lubelskiego

po 45 minutach - 20 g Lubelskiego

 

Wyszło 22,5 L 8,5 Blg.

Chłodzenie do 25 ' C chłodnicą w 30 min. Łączny czas pracy 4 h.

Zadałem uwodnione drożdże S-33. Fermentacja w temperaturze 20 'C. Nie planuję zlewania na cichą.

Edytowane przez WojtekW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Warka nr 24 zabutelkowana po 25 dniach fermentacji ze 110 g glukozy (44 butelki). Pomimo wysokich temperatur chyba obyło się bez niespodzianek i piwo w smaku ok, choć zapach mocno alkoholowy. Bardzo słabo wyczuwalna wędzonka. Jak czytałem na forum, może pojawi się z czasem, ale na pewno nie będzie dominująca.

To jeszcze nie koniec sezonu, bo jeśli przyjdą kolejne chłodne dni w czasie urlopu, pokuszę się o ostatnią warkę przed jesienią - pewnie stout owsiany, choć pomysłów jest wiele aby uczcić mały jubileusz 25 warek.

W przyszłym sezonie będzie coraz trudniej z warzeniem, bo w sierpniu przybędzie mi nowy członek rodziny płci męskiej...:) Ale jakoś trzeba będzie sobie wszystko poukładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mój skromny browar wzbogacił się o nowy sprzęt-kociołek z Lidla (promocja za 100 zł). Poczytam na forum, czy wymaga mocnych przeróbek jeśli chodzi o jednoczesne wykorzystanie do zacierania, filtracji i wysładzania.

Na jutro warka sama się narzuciła, do tego idzie ochłodzenie. Nie mam jeszcze konkretnego pomysłu, ale na pewno wykorzystam trochę jęczmienia palonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 25 - PA

 

Zasyp:

3 kg - Pilzneński

0,12 kg - słód karmelowy 150

0,08 kg - słód czekoladowy 1200

1 kg płatki jęczmienne błyskawiczne

 

Zacieranie:

10 l wody.

66°C - 60 min. w kociołku

mash out-78

 

Wysładzanie za pomocą kociołka ułatwia i skraca pracę.

 

Gotowanie 60 minut.

Chmielenie:

od początku - 20 g Iunga

po 45 minutach - 30 g Willamette

 

Warka kończąca sezon, czyszcząca magazyn, choć coś tam jeszcze w rezerwie zostało. Jestem ciekawy nowych chmieli, zwłaszcza tego na aromat. Może pokuszę się o chmielenie na zimno.

Wyszło standardowo już u mnie - 22 l piwa o gęstości 11 BLG. Zamierzam zadać uwodnione drożdże Nottigham. Termin przydatności miały do stycznia b.r., ale wierzę w ich żywotność.

 

Właśnie degustuję grodziskie nr 24 i zapowiada się obiecująco. Po 2 tygodniach jeszcze słabe nagazowanie, piana szybko znika, lekko wyczuwam wędzonkę. Już wiem, że piwo będzie orzeźwiające i bardzo smaczne, jednak następnym razem dam więcej wędzonego słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr 25 przelana na cichą przy gęstości 2 blg. Będę chmielił na zimno 20 g Willamette na 3 dni przed rozlewem. Planuję jeszcze ok. 10 dni fermentacji. Piwo jest brązowe, bardzo klarowne, ze słodowym posmakiem i super aromatem chmielu. Ten Willamette daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 25 nachmielona na zimno 20 g Willamette. Wiem, że mało, ale tylko tyle mi zostało tego chmielu.

Browar został zaopatrzony w Star San, który pójdzie w ruch przy weekendowym rozlewie. Według instrukcji jest to bardzo wydajny płyn, a co najważniejsze bezzapachowy, dzięki czemu zniknie mój problem z niezadowolonymi domownikami z powodu używania CLO2.

Jak lato znów wróci do fazy jesiennej zmajstruję kolejną warkę, a później to już tylko zakupy na nowy sezon i nadzieja, że jakoś to będzie przy dwójce dzieci:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może też mnie to czeka:) Teraz czekam na narodziny syna, czyli prawdopodobnie przyszłego konsumenta wyrobów browaru. Na pewno szybko usłyszy ode mnie:"Synu, to wszystko będzie kiedyś Twoje".:)

Warka nr 25 zabutelkowana z 85 g mieszanki glukozy i cukru. Wyszło - 42 butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nowy sezon zbliża się nieubłaganie, a u mnie jeszcze pozostały resztki zapasów do przerobienia. Przed zakupami chciałbym wyczyścić magazynek. Może czytający mój wątek pomogą, podsuną swoje propozycje, za co jestem z góry wdzięczny.

Otóż chcę użyć w sobotę końcówkę słodu pilzenskiego w ilości 2,7 kg, a zależy mi na standardowej wielkości warki. Z innych słodów mam dość spory zapas, który pozostanie na następny sezon, a jest to: karmelowy 30, 120, 300, 600, czekoladowy 1200, kawowy, bursztynowy, jęczmień prażony. Mam do dyspozycji również płatki jęczmienne, pszeniczne, owsiane, ryżowe.Jakie lekkie piwko można sklecić z tych składników? Po głowie chodzi mi imbirowe, ryżowe, może jakieś ciemne? Dodam jeszcze, że chmieli mam pod dostatkiem, głównie naszych, brytyjskich i niemieckich. Amerykańskich obecnie nie posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50/50 słodu aktywnego i surowca nieslodowanego podobno można dawać. Łącznie wychodzi Ci około 4.5-5kg zasypu. To całkiem ok na wybicie około 20l.

Ja bym Ci polecał coś na wzór Brown Porter zrobić z czesciowo nieslodowanym zasypem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.