Skocz do zawartości

Słodowanie ziarna


Harasim

Rekomendowane odpowiedzi

witam! odświeżam temat bo mam pytanko w sprawie słodowania zwykłego jęczmienia! użytkownik Dario63 twierdzi że słoduje zwykłe ziarno i piwko wychodzi zacne, więc pytam kto z was jeszcze tak słoduje? przymierzam się do budowy małej słodowni bo ceny nie są za atrakcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo ceny nie są za atrakcyjne.

 

Słody są w tej chwili najtańsze odkąd zacząłem przygodę z piwowarstwem. Koszt słodu w piwie domowym to 35-50 groszy za butelkę 0.5L. Wg mnie już lepiej dosypać trochę taniej kaszy jeczmiennej/jęczmienia skleikowanego do dobrego słodu pilzneńskiego niż słodować ten jęczmień jeżeli szukasz oszczędności.

 

Słody wędzone takie jak grodziski czy wędzony drewnem drzew owocowych (drogie lub niedostępne) to ew. jest sens robić w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz słodować zwykły jęczmień paszowy, to równie dobrze możesz ten jęczmień (niesłodowany) dać do zacierania razem z kupnym słodem. Enzymów powinno wystarczyć nawet przy stosunku 50:50.

Coś mi się kojarzy, że ktoś kiedyś robił podobne eksperymenty, ale nie pamiętam rezultatów...

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będę miał czas to poeksperymentuję. byle by piwko było dobre. a poza tym to gdzie zaopatrujecie się w słód (pilzneński) i w jakiej cenie?

Sklep słodowni w Strzegomiu

lub któryś ze sklepów

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No to tak: pokręciłem się trochę w temacie, poczytałem i przystąpiłem do akcji.

 

Pierwsze słodowanie wyszło do kitu, zepsułem ziarno podczas kiełkowania: ułożyłem za dużą warstwę i olałem przerzucanie co okazało się dużym błędem. Ziarno pokiełkowało za mocno. To co wyszło ok wrzuciłem do piekarnika. Drugie podejście wyszło na moje oko w porządku: kolor wspaniały, zapach identyczny jak ziarna ze słodowni.

 

Korzonki wszelkie usuwałem mechanicznie: najpierw ręcznie 'gniotłem' słód w misie, potem przesiewałem na metalowym sicie. Operacja szybka i nietrudna a efekt odkiełkowania wspaniały.

 

 

W niedzielę planuję warzenie więc będę wiedział jak wyjdzie to wydajnościowo, po wszystkim podzielę się spostrzeżeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słodowałem jęczmień bez udokumentowanego pochodzenia wiec zapewne jest to jedna ze 'zwykłych' odmian. Warstwa nie może przekraczać 5cm, jęczmień kiełkujący wytwarza spore ilości ciepła, zaparza się w dolnej warstwie i mocno kiełkuje. Lekarstwem na to może też być częste mieszanie kiełkującego ziarna. Ja zbytnio nie miałem czasu na to, ponieważ poza domem byłem po 16h dziennie.

 

Dzisiaj spróbuję odpalić w ten sposób pszenicę bo tej też mam worek. W następnym warzeniu popełnię jakiegoś pszeniczniaka.

 

Na weekend nie doszły gadżety do fermentora, wiec zacieranie wstępnie przełożyłem na środę. Jak dojdą dzisiaj może uda mi się wieczorem pogarncować więc na pewno się odezwę jakie efekty wyszły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj spróbuję odpalić w ten sposób pszenicę bo tej też mam worek. W następnym warzeniu popełnię jakiegoś pszeniczniaka.

............ drugi raz słodowałem-kiełkowałem pszenicę, wczoraj suszyłem, 6 dni i koniec, pachnie mniam. Pierwsza leży już chyba miesiąc, w tygodniu świątecznym jest kilka dni wolnego to podejmę próbę uwarzenia napoju piwopodobnego. Warstwy to 3cm max, dwa pudełka - 4kg razem, urosło dwa razy potem ale po suszeniu zmalało. Na podłodze leżało i nie grzało się.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jestem już po :) Miałem trochę problemów ze względu na 30L gar i próbie zacierania 8kg śruty. Nie zmieściło mi się wszystko, więc wrzuciłem 7kg mieszanki własnego słodu, pilzneńskiego oraz monachijskiego. Próbę jodową przeszło perfekcyjnie. Wszystkiego wyszło około 40L 12blg. Zarzuciłem do tego S-33, rozleję przed samymi świętami. Zapach i wygląd nie odbiegał od innych brzeczek które do tej pory robiłem. Dzisiaj biorę się za pszenicę :) Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.