Skocz do zawartości

Witam drogich forumowiczow


wojosik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowna brac piwowarow,

 

Zaczalem ostatnio przegladac forum piwo.org i ... jednym slowem spodobalo mi sie. Znalazlem tu mila atmosfere, czesto kompetentne informacje, ciekawe pomysly no i co najwazniejsze zaangazowanych uczestnikow.

 

Mam na imie Wojtek, mieszkam w Szwecji (czolem raffe, nie znamy sie przypadkiem?), zajmuje sie domowym warzeniem piwa od ponad dwoch lat. Od poczatku warze z zacieraniem, glownie piwa gornej fermentacji APA, stout, porter, hefeweizen niemniej pare lagerow tez popelnilem.

Przy okazji dla zinteresowanych, najlepszy sklep z surowcami i sprzetem jaki do tej pory znalazlem w Szwecji to http://www.humle.se/webstore/. Ceny wielu produktow sa o dziwo nizsze niz w polskich sklepach.

Warzenie domowe ma w Szwecji ta dodatkowa zalete ze koszt uzyskania "produktu koncowego" (bez zadnych oszczednosci na surowcach) to okolo polowa kosztu odpowiednika w sklepie.

 

Podobnie do scooby_brew nie zawsze znam odpowiednia polska terminologie uzywana w warzelnictwie (i byki sadze :beer:), wiec na przyszlosc prosze o troche milosierdzia.:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd się wzięło Twoje zainteresowanie piwowarstwem ?

Od znajomych Szwedow, choc przy pierwszej warce prowadzil mnie za reke Amerykanin :beer: Po nim zreszta odziedziczylem podstawowy sprzet za pare groszy. Choc o warzeniu myslalem duzo wczesniej faktycznie zaczalem warzyc gdy przejalem sprzet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Szwecji warzenie piwa to chyba konieczność i nie chodzi tylko o ceny, ale o asortyment. Mylę się?

W Szwecji w co wiekszej miescinie sa przyzwoite pub'y z selekcja piw belgijskich, wyspiarskich, etc. czasem sa nawet z beczki np w popularnej tu sieci pub'ow The Bishops Arms. W monopolu panstwowym, sklepie detalicznym "Systembolaget" tez jest w miare OK np. w Linköping jest z czego wybrac: http://www.systembolaget.se/Applikationer/Sok/ResultatLista.htm?NRMODE=Published&NRNODEGUID=%7bDCD7DFFB-CD43-4B8B-BD46-C35D089B8739%7d&NRORIGINALURL=%2fApplikationer%2fSok%2fResultatLista.htm%3fSok%3dAv%26SokKriteria%3dOl%3a109%3a1%3a%3a0%3a0%3a0%3a9999%3a0%3a0%3a%3a%3a%3a%3a0%3a0%3a0%3a0%3a0%3a0%3a%3a%3a%3a%3a%3a%3a%3a%3a%3a%3a%3a%3a%3a0%3a100%3a0%3a%3aTrue%3a%3a%3a%26Butik%3d109%26SidNr%3d1%26SortKol%3dnamn%26Asc%3d1%26SokOrdinarieSort%3dTrue%26SokVarugrupp%3dOl%26SokStrangar%3d%25u00d6L%3aAlla%2bl%25u00e4nder%3aAlla%2bstorlekar%3a%3a%3aBeska%3aFyllighet%3aS%25u00f6tma%3a&NRCACHEHINT=Guest&SokVarugrupp=Ol&SokKriteria=Ol%3a109%3a1%3a%3a0%3a0%3a0%3a9999%3a0%3a0%3a%3a%3a%3a%3a0%3a0%3a0%3a0%3a0%3a0%3a%3a%3a%3a%3a%3a%3a%3a%3a%3a%3a%3a%3a%3a0%3a100%3a0%3a%3aTrue%3a%3a%3a&SokOrdinarieSort=True&Sok=Av&SokStrangar=%u00d6L%3aAlla+l%u00e4nder%3aAlla+storlekar%3a%3a%3aBeska%3aFyllighet%3aS%u00f6tma%3a&Asc=1&Butik=109&SortKol=namn&sidNr=1. Ceny sa moim zdaniem wysokie choc nie szalone, Chimey Blue ok. 10PLN, Bishops Finger 0,5L ok. 7,5 PLN, Weihenstephaner 0,5L ok. 7,5 PLN. Zwykly lager jest w granicach 5 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny sa moim zdaniem wysokie choc nie szalone, Chimey Blue ok. 10PLN, Bishops Finger 0,5L ok. 7,5 PLN, Weihenstephaner 0,5L ok. 7,5 PLN. Zwykly lager jest w granicach 5 PLN.

Jeżeli to nie jest jakiś błąd w przeliczaniu, to pada mit drogiej Szwecji. :o Przecież to są ceny takie jak w Polsce, no poza tym lagerem.

Ale pisząc o mizerii browarniczej Szwecji, miałem na myśli szwedzkie browary. Jak tu sytuacja wygląda, są jakieś małe ciekawe browary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Powrót do pracy po dwóch i pół tygodniach laby nie sprzyja udzielaniu sie na forum - stad opóźnienia.

 

Ale pisząc o mizerii browarniczej Szwecji, miałem na myśli szwedzkie browary. Jak tu sytuacja wygląda, są jakieś małe ciekawe browary?

Wstyd się przyznać ale niewiele wiem z własnego doświadczenia. Tu są ogólnie dostępne informacje na temat mikrobrowarow w Szwecji: http://www.svenskaolframjandet.se/brewery_map

 

"Systembolaget"

Czy można zamówić coś z ich katalogu (rzadko spotykane piwa) i odebrać kilka dni później?

Nigdy tego nie robiłem, ale z tego co piszą na stronie www to można zamówić cokolwiek z tego co jest na stanie (w całym kraju) z dostawa do dowolnego sklepu i odebrać w umówionym czasie. Jest tez możliwość sprowadzenia w zasadzie dowolnego trunku na podstawie wcześniejszego zamówienia (z tego co pamiętam minimalne zamówienie w tym wypadku to skrzynka). Jak jesteś faktycznie zainteresowany to mogę postarać się o szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy tego nie robiłem, ale z tego co piszą na stronie www to można zamówić cokolwiek z tego co jest na stanie (w całym kraju) z dostawa do dowolnego sklepu i odebrać w umówionym czasie. Jest tez możliwość sprowadzenia w zasadzie dowolnego trunku na podstawie wcześniejszego zamówienia (z tego co pamiętam minimalne zamówienie w tym wypadku to skrzynka). Jak jesteś faktycznie zainteresowany to mogę postarać się o szczegóły.

Czyli ten "system" nie jest taki straszny jak go maluja. Daje mozliwosc sprobowania bardzo duzej ilosci piw i nie tylko.

Ja tak z ciekawosci tylko :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.