Skocz do zawartości

Pomóżcie uwarzyć pierwsze piwo.


sebap

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zabrać się za pierwsze zacieranie, wcześniej miałem do czynienia tylko z brewkitami.

Do dyspozycji mam:

słód pilzneński jasny spora ilość,

monachijski Litovel 1 kg,

drożdże górnej fermentacji Safale US-05,

chmiel aromatyczny Saaz,

chmiel aromatyczny Lubelski,

chmiel goryczkowy Marynka,

mech irlandzki,

Czy z tych składników można uwarzyć coś smacznego, prosiłbym o jakieś porady, lubię piwa jasne nie za słodkie z dość mocno chmielone.

Mam jeszcze trochę czasu aby coś kupić zanim skompletuje cały sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten monachijski to jasny czy ciemny?

 

Ja bym zrobił tak:

3,5 kg - pilzneńskiego,

1 kg - monachijskiego (jeżeli jest jasny) (osobiście uważam że lepszy byłby jakiś karmelowy ale jak nie masz to nie)

Zacieranie jedno-temperaturowe w 68°C.

 

20g Marynki na 60 min gotowania

20g Lubelski na 15 min gotowania (na smak)

10g Saaza do chłodzenia

Edytowane przez rosek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak:

3,5 kg - pilzneńskiego,

1 kg - monachijskiego (jeżeli jest jasny)

Zacieranie jedno-temperaturowe w 68°C.

 

20g Marynki na 60 min gotowania

20g Lubelski na 15 min gotowania (na smak)

10g Saaza do chłodzenia

Albo 4kg pilzneńskiego uderzać w 10-11Blg dwie temperatury po 30 minut i chmielenie takie samo :) ale ten przepis też ładny

 

Polecam też ten przepis: http://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg bardzo smaczne piwo wychodzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zaczynał nowego tematu, a dopiszę się tutaj, skoro już mowa o recepturach.. zostało mi trochę ekstraktów z poprzedniego stopnia browarniczego wtajemniczenia i chciałbym uwarzyć na ich bazie coś w stylu stout'a. Dysponuję:

 

Ekstrakt słodowy WES ciemny, płynny, 1,2 kg

Ekstrakt WES barwiący, 0,5 kg

Ekstrakt sproszkowany Muton's Amber, 0,5 kg

Ekstrakt sproszkowany Mutton's Light, 0,5 kg

 

W ofercie Browar.biz jest bardzo podobny zestaw, tylko tam jeszcze dochodzi 0,8 kg pilzneńskiego i 0,5 kg płatków owsianych. Jedno i drugie planuję nabyć. Pytanie tylko jak to zatrzeć??.. Całość chcę nachmielić Callanger'em.. Jak myślicie, będzie coś z tego?? Ewentualnie co byście sugerowali, żeby ulepszyć tą recepturę??..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W ofercie Browar.biz jest bardzo podobny zestaw, tylko tam jeszcze dochodzi 0,8 kg pilzneńskiego i 0,5 kg płatków owsianych. Jedno i drugie planuję nabyć. Pytanie tylko jak to zatrzeć??..

Jeżeli i tak masz zacierać to zacieraj całość, a jak nie chcesz zacierać to dokup ekstraktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słodu mam 15 kg (był zakupiony na bimber przez kolegę ale nie ma czasu żeby zrobić), kocioł mam 40 L, jest to słód firmy Malteurop pilzneński jasny.

możesz zatrzeć tylko pilzneński ale zakup płynne drożdże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstrakt jasny w proszku można zostawić na startery, a z tego ciemnego WES-a + 0,5 bursztynowego proszku + odpowiednią ilość barwiącego można zrobić 10-litrową warkę ala stout. Ciężko do "stouta" z proszku dodać naturalne dodatki.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. ale jednak wolałbym dodać coś naturalnego, zwłaszcza o płatki mi chodzi, bo to do stout'a pasuje a i ekstrakt płatkowy trudno znaleźć.. ;)

możesz dodać same skleikowane płatki

A w jaki sposób skrobia zamieni się w cukry bez enzymów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym zabrać się za pierwsze zacieranie, wcześniej miałem do czynienia tylko z brewkitami.

Do dyspozycji mam:

słód pilzneński jasny spora ilość,

monachijski Litovel 1 kg,

drożdże górnej fermentacji Safale US-05,

chmiel aromatyczny Saaz,

chmiel aromatyczny Lubelski,

chmiel goryczkowy Marynka,

mech irlandzki,

Czy z tych składników można uwarzyć coś smacznego, prosiłbym o jakieś porady, lubię piwa jasne nie za słodkie z dość mocno chmielone.

Mam jeszcze trochę czasu aby coś kupić zanim skompletuje cały sprzęt.

 

Skoro pilznenskiego masz 15 kg To zrób 2 warki. Drożdże us-05 możesz podzielić na pół i uwodnić ( instrukcja na wiki) starczą na 2 wareczki a wtedy możesz wypróbować 2 receptury, zakładając że docelowo zrobisz 1 warkę 20 ltr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warzenie pierwszego piwa... Prośba o pomoc...

 

Najlepiej, co mogę Ci doradzić, to: NIE RÓB. Czy na pewno jesteś gotowy?

Ten monachijski to ciemny

Masz 5 składników na krzyż. I nawet nie wiesz, co dokładnie masz. Jaki ciemny monachijski?

 

Weź oddech, zastanów się. Spokojnie, bez pośpiechu. Nic Ci nie ucieknie.

1. Czy masz sprzęt? Pojawia się zdanie, że jeszcze nie skompletowałeś całego sprzętu. Czyli co brakuje?

2. Zaplanuj sobie, krok po kroku wszystkie czynności które będziesz robić. Śrutowanie, wysładzanie, filtracja, chmielenie, chłodzenie, natlenienie, zadanie drożdży. Dalej pewnie znasz procedury.

3. Czy dostatecznie dużo już wiesz? Jakie znaczenie ma dla piwa każdy z powyzszych etapów? Jakie są zagrożenia i popularne błędy?

4. Co wiesz o składnikach, które posiadasz? Jak najoptymalniej go wykorzystać?

5. Na forum jest kilkaset receptur. Na wiki - kilkadziesiat nagrodzonych przepisów. Rzuć okiem na nie. Przejrzyj forum. Opcja "szukaj" nie gryzie, naprawdę. Zasyp 100% ze słodu pilzneńskiego? Może ktoś robił już takie eksperymenty i podzielił się uwagami?

 

lubię piwa jasne nie za słodkie z dość mocno chmielone.

6. Piwa jasne... tja...

Podczas procesu zacierania robi się tzw. przerwy. Po co, jakie, co sprawiają - masz wszystko podane na tacy. Tematy są opracowane, łatwo je znaleźć, jak się douczysz - będziesz wiedział jak zrobić piwo "nie za słodkie".

Jak zrobić mocne chmielenie? Użyj dużo chmielu.

A ile to jest "dużo"? Jak nie wiesz - doucz się. Wszystko jest opracowane, czytelne i przystępne. Wystarczy tylko sięgnąć.

 

 

Nie śpiesz się. Poczytaj wiki wzdłuż i wszerz, nawet kilka razy. Przejrzyj forum. Skup się na poznaniu procesów, które odpowiadają za kształt produktu końcowego. Poznaj charakterystykę słodów, drożdży, chmieli. Zanurz się w bogactwo stylów. Skorzystaj z opcji "szukaj". Poczytaj sobie zapiski doświadczonych piwowarów - jak zaczynali, co robili. Fakt, ilość wiedzy do przyswojenia na początek jest duża, ale czas poświęcony nauce zaprocentuje Ci natychmiast.

 

Czytaj do momentu, gdy będziesz rozumiał, co głupiego jest w robieniu piwa bez porządnego douczenia się. Wtedy przemyśl swoje pierwsze pytanie, odpowiedz sobie sam, zastanów się nad produkcją kilka warek do przodu, rozplanuj i dopiero wtedy bierz się za robotę.

Edytowane przez bzium1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź oddech, zastanów się, popatrz na datę pierwszego postu, a potem spójrz w kalendarz.

Najlepiej, co mogę Ci doradzić, to: NIE RÓB.

Dziękuję, Wujku Dobra Rada ;)

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym zabrać się za pierwsze zacieranie, wcześniej miałem do czynienia tylko z brewkitami.

Do dyspozycji mam:

słód pilzneński jasny spora ilość,

monachijski Litovel 1 kg,

drożdże górnej fermentacji Safale US-05,

chmiel aromatyczny Saaz,

chmiel aromatyczny Lubelski,

chmiel goryczkowy Marynka,

mech irlandzki,

Czy z tych składników można uwarzyć coś smacznego, prosiłbym o jakieś porady, lubię piwa jasne nie za słodkie z dość mocno chmielone.

Mam jeszcze trochę czasu aby coś kupić zanim skompletuje cały sprzęt.

 

Skoro pilznenskiego masz 15 kg To zrób 2 warki. Drożdże us-05 możesz podzielić na pół i uwodnić ( instrukcja na wiki) starczą na 2 wareczki a wtedy możesz wypróbować 2 receptury, zakładając że docelowo zrobisz 1 warkę 20 ltr.

 

Przypadkiem nie słuchaj tej rady. Trzeba dodać całą paczke drożdży na 20 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym zabrać się za pierwsze zacieranie, wcześniej miałem do czynienia tylko z brewkitami.

Do dyspozycji mam:

słód pilzneński jasny spora ilość,

monachijski Litovel 1 kg,

drożdże górnej fermentacji Safale US-05,

chmiel aromatyczny Saaz,

chmiel aromatyczny Lubelski,

chmiel goryczkowy Marynka,

mech irlandzki,

Czy z tych składników można uwarzyć coś smacznego, prosiłbym o jakieś porady, lubię piwa jasne nie za słodkie z dość mocno chmielone.

Mam jeszcze trochę czasu aby coś kupić zanim skompletuje cały sprzęt.

 

Skoro pilznenskiego masz 15 kg To zrób 2 warki. Drożdże us-05 możesz podzielić na pół i uwodnić ( instrukcja na wiki) starczą na 2 wareczki a wtedy możesz wypróbować 2 receptury, zakładając że docelowo zrobisz 1 warkę 20 ltr.

 

Przypadkiem nie słuchaj tej rady. Trzeba dodać całą paczke drożdży na 20 litrów.

Koledze chyba chodziło o dwie warki po 10L. Przynajmniej ja tak zrozumiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.