Skocz do zawartości

Browar Artek


arusb

Rekomendowane odpowiedzi

29.12.2012 #11 Bock mocno chmielony

-monachijski 4kg

-pilzneński 3kg

-karmelowy Caraaroma 0,3kg

-chmiele: Hallertauer Tradition 100g, Magnum 30g, Lubelski ?g

-drożdże Mauribrew 497

Zacieranie:

30min w 72'C i 30min w 72'C

Gotowanie:

60 min, chmielenie niestety nie do opisania, ponieważ dzisiejszy proces odbywał się przy okazji imprezy i niestety spożycie z kolegą praktykantem było zbyt duże i fantazja w dodawaniu chmieli poniosła.

Do fermentacji poszło 22l brzeczki o 17'Blg, zadane uwodnionymi Mauribrew 497.Start dopiero po 48h.Sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie.

W trakcie warzenia zabutelkowany #9 przy 2'Blg.

Edytowane przez arusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W niedzielę 13.01 zabutelkowałem #10 Pils przy 2 Blg, z dodatkiem 130g glukozy.Wyszło 41 butelek 0,5l + 3 bączki do kontroli nagazowania.Było to pierwsze moje piwo które fermentowałem bez podziału na burzliwą i cichą fermentację (4.tygodnie). Jestem bardzo zadowolony z efektów takiego podejścia.Piwo niesamowicie klarowne (tak jak poprzednie zacierane warki po miesiącu leżakowania), smak i zapach bardzo dobry.Myślę że #11 Bock a'la też będę fermentował w ten sam sposób. #8 Bitter niestety nie polepszał się w czasie ( jak walił skarpetą tak walił+plus jakieś apteczne posmaki) i poszedł w "pogo".Ciekaw jestem efektu.

Edytowane przez arusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

# 12 Wędzonka 11,5 Blg- kompozycja własna uwarzona 01.02.

Zasyp:

- 3,7 kg Słód wędzony Weyermann

- 0,5 kg Słód karmelowy jasny Carapils Weyermann

- 0,3 kg Słód Carafa typ I Weyermann

Zacieranie:

- 62'C 30min

- 72'C 40min ( w ostatnich 10min zasypany słód Carafa)

Filtracja i wysładzanie:

- wysładzanie ciągłe do uzyskania 28l (10 Blg)

Chmielenie:

- 60min 25g Chinook granulat

- 15min 30g Saaz szyszka

Na ostatnie 10min dodana łyżeczka do herbaty uwodnionego mchu irlandzkiego.

Chłodzenie:

- do 25'C chłodnica zanurzeniowa, następnie na dworze do 10'C

Do fermentacji poszło 22,5l o 11,5 Blg, zadane gęstwą Saflager W34/70.Temperatura 11'C. Z chmielin odzyskany 1l brzeczki , spasteryzowany na przyszły starter.

Edytowane przez arusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#11 Bock a'la po miesiącu burzliwej połączonej z cichą poszedł do 42x 0,5 l, z dodatkiem 130g cukru.Gęstość zeszła z 17Blg do 7Blg, także Mauribrew 497 Lager odfermentowały dość płytko.

Mnie te drożdże podobnie płytko odfermentowały..z 14 do 5 blg w czasie miesięcznej fermentacji. Za to piwo ma ładny smak :)

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#11 Bock a'la po miesiącu burzliwej połączonej z cichą poszedł do 42x 0,5 l, z dodatkiem 130g cukru.Gęstość zeszła z 17Blg do 7Blg, także Mauribrew 497 Lager odfermentowały dość płytko.

Mnie te drożdże podobnie płytko odfermentowały..z 14 do 5 blg w czasie miesięcznej fermentacji. Za to piwo ma ładny smak :)

Widocznie taki urok tej partii drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce się bawić w czarnowidztwo ale osoboście miałbym baczność i kontrował nagazowanie. Jedna saszetka drożdży na 17°Blg to mogło być mało, stąd może tak słabe odfermentowanie. W butelce drożdże mogą dojeść.

 

Mnie te drożdże podobnie płytko odfermentowały..z 14 do 5 blg

 

Skoro jest aldehyd może to wskażywać na niedokończoną fermentację, Również miałbym baczność na to się będzie działo podczas refermentacji.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce się bawić w czarnowidztwo ale osoboście miałbym baczność i kontrował nagazowanie. Jedna saszetka drożdży na 17°Blg to mogło być mało, stąd może tak słabe odfermentowanie. W butelce drożdże mogą dojeść.

 

Mnie te drożdże podobnie płytko odfermentowały..z 14 do 5 blg

 

Skoro jest aldehyd może to wskażywać na niedokończoną fermentację, Również miałbym baczność na to się będzie działo podczas refermentacji.

Powiem szczerze że mam małe obawy.Otwarłem przed chwilą jedną butelkę i piwo po 5 dniach przebywania w temp 21-22'C jest nagazowane i ładnie się pieni, ale przy otwieraniu nie ma gwałtownego uwalniania gazu czy bteż gejzera.Wynoszę do piwnicy do 12'C i będę kontrolował.

WiHuRa, jak stwierdza się czy jest aldehyd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci odpowiem ;)

Wyświetl postUżytkownik Lusterko87 dnia 02 luty 2013 - 19:56 napisał

Pierwszy dolniak w butelkach :] smak ciekawy, prosty, choć teść czuł Jabłko/kompot w smaku ;)

Już wiem skąd te jabłko... http://www.piwo.org/...ny/#entry103590

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci odpowiem ;)

Wyświetl postUżytkownik Lusterko87 dnia 02 luty 2013 - 19:56 napisał

Pierwszy dolniak w butelkach :] smak ciekawy, prosty, choć teść czuł Jabłko/kompot w smaku ;)

Już wiem skąd te jabłko... http://www.piwo.org/...ny/?do=findComment&comment=103590

Jasne.Dzięki za opdpowiedź.U mnie jest tak dużo chmielu że przykrył wszystkie inne smaki i aromaty :). Także trudno mi stwierdzić czy u mnie jest aldehyd.

Edytowane przez arusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cóż przyszła pora na uzupełnienie zapisków

.#12 Wędzonka po 4 tygodniach fermentacji ( bez cichej) zabutelkowana 02.03 z dodatkiem 126g cukru. Wyszło 40x0.5l i 5x0.33l. Aromat wędzony wyraźny, fajnie współgra z goryczką od chinooka.Jak do tej pory w/g mnie najlepsze piwo jakie udało mi się wyprodukować.

12.03 uwarzony #13 Full

Zasyp:

- pilzneński 3,5kg

- wiedeński 0,7kg- carapils 0,3kg

Zacieranie:

- 15min w 62'C- 45min w 72'C

Gotowanie:

- 45g marynka szyszki na 70 min- 20g saaz szyszki + mitelfruh 15g granulat na 15min

Drożdże:

- Czech Pils 2278

W fermentor poszło 22l o gęstości 12 Blg. Po miesiącu fermentacji ( bez cichej) poszło 13,03 w butelki z dodatkiem 140g cukru

.# 14 Pils 2 uwarzony 23.03

Zasyp:

- pilzneński klepiskowy bruntal 4,0kg

- carapils 0,2kg

Zacieranie:

- 51'C 10min

- 65'C 30 min

- 72'C 30 min

- 75'C filtracja

Gotowanie:

- Chinook 40g na 65min

- Hallertauer Mittelfruh 40g na 10min

Chłodzenie na balkonie.Do wiadra poszło 21l o gęstości 13,5Blg, zadane rano gęstwą Czech Pils 2278.

Edytowane przez arusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #15 Marcowe z 24.03

Zasyp:

- Pilzneński 2kg

- Wiedeński 1,5kg

- Monachijski II 1,3kg

- Carared 0,3kg

Zacieranie:

- 52'C 10min

- 65'C 30min

- 72'C 30min

- 76'C 5min

Gotowanie:

- 30g Chinook 60min

- 20g Perle 10min

Drożdże:

- gęstwa Czech Pils 2278

Do fermentatora trafiło 22,5l o gęstości 13Blg po uprzednim chłodzeniu na balkonie.

Edytowane przez arusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
#15 Marcowe po 5 dniach fermentacji w temp. 11'C , fermentacja ustała.Po 2 dniach bez bulkania w rurce zmierzyłem gęstość: zeszła z 13 do 7Blg.Fermentor przeniosłem dziś rano do wyższej temperatury ( 20 'C) otwarłem i napowietrzyłem brzeczkę.Po powrocie z pracy fermentacja postępuje dynamicznie.Teraz mam dylemat czy zostawić wiadro w wyższej temperaturze czy przenieść z powrotem do piwnicy.Skłaniam się jednak do tego pierwszego rozwiązania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę spanikowałeś, jeśli już to trzeba było podnieś temperaturę ale o 1-2°C. Teraz już bym tak zostawił bo nagle obniżenie faktycznie może zatrzymać fermentację.

 

13 do 7°Blg w pięć dni to dobry wynik w przypadku dolniaków.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę spanikowałeś, jeśli już to trzeba było podnieś temperaturę ale o 1-2°C. Teraz już bym tak zostawił bo nagle obniżenie faktycznie może zatrzymać fermentację.

 

13 do 7°Blg w pięć dni to dobry wynik w przypadku dolniaków.

Niestety fermentuję dolniaki w piwnicy gdzie mam 10'C i nie mam możliwości regulowania temperatury, dlatego miałem tylko możliwość przenieść wiadro do kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Wreszcie wracam do warzenia :-)

Witam ponownie dawnych bywalców tego forum ,a także nowych użytkowników.

Ostatni wypust ponad rok temu i na dodatek nie uwieczniony w zapiskach.Niestety recepturę szlag trafił ,a warka dosyć udana

#16 American Wheat (uwarzony ok. 30.V.2014r)

Piwniczka pusta w 100%( została tylko 1 flaszka #1) Niektóre z poprzednich warek bardzo udane, niektóre dobre, a ze 3 kiepskie.Jakies doswiadczenie jednak zdobyte i teraz trochę więcej czasu i mniej kłopotów na głowie więc trzeba pasję rozwijac dalej.

Dzisiaj następne doswiadczenie bo warzenie ze słodów które zostały zesrutowane rok temu.Były przechowywane w worku foliowym, który był zamknięty szczelnie w fermentorze.Zobaczymy jak to wpłynie na jakosć piwa.

#17 American Wheat Amarillo

Zasyp:

-2,5kg pilzneński Weyerman

-2,5kg pszeniczny Weyerman

Zacieranie:

-do negatywnej próby jodowej w 67-68'C

Chmielenie:

-20g Amarillo(8,9% alfa 2012r) 60'

-10g Amarillo 10'

-10g Amarillo 0' do chłodzenia

Drożdze US-05

Do gotowania poszło 29l brzeczki o gęstosci 10 Blg.

Do fermentora poszło 23l o gęstości 11,5 Blg schłodzone chłodnicą do 21'C i zadane uwodnionymi drożdżami.

Z nowych dla mnie rzeczy, wysładzałem wodą z kranu o temp.55'C i przez wyjście z wprawy zapomniałem o mash out(na szczęście problemów z filtracją nie było)

Fermentacja w temp. 16'C (15'C w piwnicy) ruszyła po 12h

Edytowane przez arusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co na to sąsiedzi ale właśnie ześrutowałem na młynku Zelmera słody na jutrzejszą warkę:

#18 IRA

- 3kg pale ale Weyermann

- 1kg monachijski II Weyermann

- Carareed 0,7kg Weyermann

- 0,03 kg czekoladowy pszeniczny Weyermann

- 0,02 kg słód palony carafa I Weyermann

Edytowane przez arusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#18 IRA

Uwarzona dzisiaj zgodnie z planem.

Zacieranie:

- 68'C przez 1h

Filtracja i wysładzanie ciągłe do uzyskania 29l filtratu o gęstości 10,5 Blg.

Chmielenie:

- 25g Perle na 60min

- 30g Perle na 30min

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 25'C(ok.20 min)

Do fermentora poszło 22,5l o gęstości 12 Blg zadane uwodnionymi drożdżami S-04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#19 APA

Dziś uwarzone w/g własnej receptury American Pale Ale.

Zasyp:

- 2,1kg Pale Ale Weyermann

- 2,85kg Wiedeński Weyermann

Zacieranie:

-60 min w 66-68'C

Wysładzanie ciągłe do uzyskania 28l filtratu o gęstości 11 Blg

Gotowanie i chmielenie

-60min 30g Mosaic

-20min 30g Amarillo

-5min 20g Willamette

-0min 20g Willamette

Na zimno pójdzie 40 g Citra

Do fermentora poszło 22l brzeczki 12,5 Blg schłodzone do 25'C chłodnicą zanurzeniową i zadane drożdżami Danstar Notthingam.

Edytowane przez arusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#17 American Wheat Amarillo zszedł do 2 Blg.Robię bez cichej i wsypałem dla podkreślenia aromatu na 3 dni 10g Amarillo.Danstary w #19 APA ruszyły ochoczo po 8h od zadania.Fermentacja w temp. otoczenia 16'C.

Edit:FFT #19 -zszedł do 2 Blg

Edytowane przez arusb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.