Skocz do zawartości

Koźlak górnej fermentacji


H.M.

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, coś.

Ale nie ma takiego stylu, którego warzą wszystkie browary, który ma kilkanaście konkursów, który ma swoje narodowe święto z wielką paradą ściągające 100 tyś widzów, wielki festiwal Koźlaka ( za tydzień w A'damie) przyciagające kilkadziesiąt tysięcy ludzi, i którego nie ma w BJCP?

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by spytać założyciela wątku, czy chce uwarzyć coś co smakuje jak koźlak, czy coś co się nazywa jak koźlak.

 

Ad rem: uważam, że drożdże 1007 dadzą radę, smak będzie wystarczająco zbliżony do kożlaka, szczególnie jeżeli będziesz trzymał temperaturę nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, coś.

Ale nie ma takiego stylu, którego warzą wszystkie browary, który ma kilkanaście konkursów, który ma swoje narodowe święto z wielką paradą ściągające 100 tyś widzów, wielki festiwal Koźlaka ( za tydzień w A'damie) przyciagające kilkadziesiąt tysięcy ludzi, i którego nie ma w BJCP?

 

Jeśli ten gatunek fizycznie nie występuje w USA, a BJCP opisuje rzeczywitość z amerykańskiego punktu widzenia, to raczej obecność tego piwa jako osobnego gatunku nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff.. wsadziłem chyba kij w mrowisko....nie było moim zamiarem wszczęcie uczonej dyspóty na temat stylów bądz rytów piwa... a ja jestem prosty chłop... zalezy mi na dobrym piwie , ot i to wszystko. Skoro ma to byc kozlakopodobny to taki bedzie.. Za kilka godzin , jak się trochę odrobie zacieram , a za 3 miesiące będe o jedna warke mądrzejszy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne że akurat Berliner Weisse i 60/- się znalazły, pomimo zerowej dostępności w US of A.

Co do Berliner Weisse to akurat nie do końca prawda. Pewnie nie jest to styl jakoś wyjątkowo popularny, ale funkcjonuje za oceanem i wpisuje się doskonale w popularny ostatnim laty nurt sour ales. Wystarczy przejrzeć tę listę: http://www.ratebeer.com/beerstyles/berliner-weisse/61/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie wpisywania BW do BJCP jedynym browarem na świecie który warzył to piwo był berliński Schultheiss (obecnie Berliner Kindl). 60/- z kolei było jedynie lokalnie dostępne z beczek w kilku miejscach w Szkocji.

 

Niektóre zwierzęta po prostu okazały się równiejsze od innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by spytać założyciela wątku, czy chce uwarzyć coś co smakuje jak koźlak, czy coś co się nazywa jak koźlak

 

 

Tytuł wątku mówi o wszystkim - koźlak górnofermentacyjny.

 

ehh, ten konserwatyzm niemiecki :D Niemcy, Niemcy ponad wszystko. A podobno to ludzie na Dolnym Śląsku są ukrytą opcją niemiecką. :D :D ;)

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie wpisywania BW do BJCP jedynym browarem na świecie który warzył to piwo był berliński Schultheiss (obecnie Berliner Kindl). 60/- z kolei było jedynie lokalnie dostępne z beczek w kilku miejscach w Szkocji.

 

Niektóre zwierzęta po prostu okazały się równiejsze od innych.

 

Zgoda, zerknij czym tak naprawde jest BJCP i w jaki sposob sa organizowane konkursy BJCP. Nie jest to klasyfikacja piw przmyslowych, od tego sa inne organizacje!

BJCP jest opisem wzorcow podczas konkursu piw domowych. Z samego zalozenia ma pomoc organizacje konkursu, rozlozenie styli jest mocno powiazane, sa zasady na podstawie, ktorych mopzna laczyc pewne kategorie i pod kategorie itp. Cala struktura i opisy sa poprawiane w miare potrzeb, a nie w wyniku pasji porzadkowania rzeczywistosci piwnej na swiecie.

No i tak naprawde po co Holendrom wpis do BJCP w momencie jak i tak nie biora udzialu w konkursach w Stanach, ani nie organizuja konkursow wedlug BJCP?

 

Jacer, jest styl ktory amerykanie (i nie tylko) warza przemyslowo,do tego jest bardzo popularnym stylem rowniez a europie a nie jest w BJCP.

Cascadian Dark Ale. UK sa lokalne odmiany Pale Ale jak na przyklad Burton, czy od lat wystepujacy w pubach Golden Ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by spytać założyciela wątku, czy chce uwarzyć coś co smakuje jak koźlak, czy coś co się nazywa jak koźlak

 

 

Tytuł wątku mówi o wszystkim - koźlak górnofermentacyjny.

 

W takim razie radzę zrobić Weizebocka na drożdżach 3086. Smaczny, dobrze znany koźlak górnofermentacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozchodzi się o to czy istnieje taki styl jak Koźlak Jesienny.

 

Według mnie jest, według innych nie ma. Jednocześnie uznaje się, że istnieje styl piwa pod nazwą Grodziskie, którego to piwa fizycznie nie ma. To jest dla mnie niezrozumiałe.

 

Odrębny styl warzony w całym europejskim kraju przez kazdy szanujący się browar, czyli przez wszystkie małe. Piwo sezonowe dostępne od 21 września do 21 grudnia. Dla rozróżnienia go od Koźlaka niemieckiego nazywany jesiennym. Ekstrakt od 15,5 do 18 blg, kolor od 40-100 EBC. Zakazane jest używanie owoców. Więcej wytycznych nie ma aby nie ograniczać piwowarów.

 

Piwo kiedyś zapomniane. W 1978 gdy powstał w knajpie pierwszy konkurs Koźlaków, były tylko trzy. Dziś jest ich mnóstwo, dzień rozpoczęcia sprzedaży jest wielkim świętem, pisze się o tym w mediach, parada przyciąga setki tysięcy ludzi. Piwosze w NL są dumni ze swojego piwa, bo wiedzą, że tego rodzaju Koźlak jest tylko u nich.

 

Życzę Grodziskiemu aby wróciło z takim rozmachem jak tam Koźlak, ale nasi ortodoksi i tak będą kręcić nosem, że piwo warzone poza Grodziskiem nie może być Grodziszem, choć smakuje jak Grodzisz.

 

Więc zamiast wymyślać nowy polski styl piwa, więcej energii poświęciłbym na promocję grodziskiego, luzując to, że może być tylko warzony w Grodzisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu nosiłem sie z zamiarem uwarzenia kożlaka górnej fermentacji..mam przed soba surowce na takie dziwo... pilznenski 3,0kg , monachijski 1,6kg, karmelowy jasny 0,3 kg i ciemny również 0,3 kg ,drozdze S.04 myślę ze bedzie ono bardziej zblizone do wzorcowego kożlaka.. spotkałem się jeszcze z nazwa "Koziołek Skalny".. a niechaj i tak będzie.. Drodzy piwowarzy jesli ktos takie cos spróboawał byłbym wdzięczny za komentarze i uwagi.. jutro planuje rozpocząc warke..

 

Wczoraj zatarłem .

. pierwsze 40' w temp. 63C , kolejne 40' w temp 73C.po próbie jodowej dodałem słód ciemny i 10 ' w temp. 79C.

Do wysładzania użyłem 10l wody w temp. 70C .

Warzenie.. 30g marynki od poczatku gotowania w 40 ' 25 gr lubelskiego w 55 minucie zadałem 2g mchu irlandzkiego i po warzeniu...

Nocke się schładzało , otrzymałem 18l brzeczki o gęstości 15 Blg.. wynik nie powala, ale według mnie pozytywny.. zadałem drożdze S.04 i niech juz one pracują.. ja juz swoje zrobiłem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozchodzi się o to czy istnieje taki styl jak Koźlak Jesienny.

 

A masz moze opisy, przykłady komercyjne i kilka przykładowych receptur tego piwa? Może warto troche rozreklamować to piwo. Z całą pewnoscią ja bym coś takiego uwarzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...

Złota łopata ale nie znalazłem lepszego miejsca.

Na blogu poświęconemu historii piwowarstwa pojawił się wpis promujący książkę poświęconą temu koźlakowi.

https://lostbeers.com/the-shifting-dutch-bock-beer-season/

https://www.atlascontact.nl/boek/het-bockbierboek/

Jak ogarnę sprzątanie poczytam www szczegółowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.